Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / TARIM / Yem Bitkisi Yetiştiriciliği / Yoncaya Gübre Verilmesi ve Gübreleme Programı
Yoncaya Gübre Verilmesi ve Gübreleme Programı

Yoncaya Gübre Verilmesi ve Gübreleme Programı

Yoncaya Gübre Verilmesi

Yoncaya toprağın durumuna göre gübre verilmelidir. En iyisi topraktan numune almalı ve bunu bir toprak laboratuvarında analiz yaptırarak, ona göre, önerilen gübreyi vermelidir. Bununla birlikte, yoncaya genel olarak, yonca parseli kurulurken bazı gübreler verilmelidir. Bu gübrelerin başında fosforlu gübreler gelir. Dönüme 20-30 kilo süper fosfat önerilmektedir. Toprak azot bakımından çok fakir ise, o zaman dönüme 5 kilo amonyum sülfat veya diğer bir azotlu gübre verilebilir.

Ülkemizde genel olarak kireçli toprakların bulunduğu bölgelerde yonca ekiminde kireç verilmesi düşünülmez. Ancak, kireç bakımından fakir olan topraklarda dönüme 50-60 kilo jips ile gübreleme yapılabilir.

TARIMSAL JİPS NEDİR ?

Jips, Kalsiyum Sülfat Di Hidrat formülasyonuna sahip doğal bir toprak düzenleyicidir. İçerdiğinde yüksek miktarda Kalsiyum (%32) ve Kükürt (%46) ve Su (%21) bulunur. 150 yıldan fazla bir süredir, gelişmiş dünya ülkelerinde önemli düzeyde doğal girdi olarak kullanılan tarımsal jipsin toğpağa ve bitkilere sağladığı faydalar, yurt dışındaki çeşitli üniversitelerde bilim insanları tarafından araştırılarak tespit edilmiştir. 

Brady ve Weil(1999)e göre “Amerika Birleşik Devletleri’nde ve tropiklerdeki bazı ülkelerde araştırıcılar, jipsin (CaSO4.2H2O) toprak altındaki alüminyum zehirlenmesini iyileştirebildiğini ve böylece ürün artışı yapabildiğini buldular. Toprak yüzeyine uygulanan jips yavaş yavaş erir ve toprak altına doğru süzülür gider. Bir yıl kadar sonra mısır, soya fasulyesi, yonca, fasulye, buğday, elma ve pamuk gibi önemli bitkilerden artan ürünler elde edilmiştir.”

Jips uygulandığı zaman,bitki köklerinin toprak altına doğru yayılışını artırarak ilerde oluşacak kuraklığa ürünü daha az hassas yapar.

Mahler ve Tindall (2003) jipsin yonca üretimindeki önemini  şöyle açıklıyorlar: “Kuzey Idaho’da yoncada en çok kullanılan S kaynağı jips’tir.”Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki,yonca üretiminde jips uygulaması yoncadan daha fazla ürün elde edilmesinde çok büyük faydalar sağlamaktadır.

Genellikle, birçok bölge topraklarında yonca için potasyum ile gübrelemeğe lüzum yoktur. Potasyum yönünden fakir olan topraklarda dönüme 10-12 kilo potasyum sülfat uygun bir gübreleme olabilir.

Hayvan gübresi, buna çiftlik gübresi veya ahır gübresi de denilmektedir. Bu gübreden dönüme 3-4 ton verilirse uygun bir gübreleme olur. Çok kere gübrenin yoncadan evvel ekilen çapa bitkisine verilmesi de elverişli bir uygulama olabilir. Ancak, gübrenin iyi yanmış gübre olması şarttır. Gübre içinde canlı yabancı ot tohumları ve özellikle küsküt tohumları bulunursa, böyle bir gübrenin kullanılmasından kesinlikle kaçınmalıdır. Ülkemizde küskütün yayılmasında bu küskütlü gübrenin tarlaya dikkatsizce atılmasının büyük rolü vardır.

Yoncaya Gübre Verilmesi ve Gübreleme Programı

Yoncaya Gübre Verilmesi ve Gübreleme Programı

Yonca Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı

Dönem Dekara (1000 m2)
Ekim öncesi toprak hazirliginda tabana 50 kg 15.15.15 + Zn kompoze
10 kg toz kükürt
10 kg kati hümik asit
 Dekara
Üst gübreleme
Ilk yagmurlama ile
8 kg üre
1 L hümik asit (iz elementli)
Her biçimden sonra yagmurlama ile dekara
10 kg amonyum sülfat
Patlicanda kalsiyum noksanligindan ileri gelen çiçek burnu çürüklügü meydana geliyorsa 100 L suda 1 kg kalsiyum nitrat eritilerek hazirlanan %1’lik kalsiyum nitrat çözeltisi meyveler küçükken baslanip 10 gün ara ile 2-3 kez sabah veya aksam serin saatlerde tercihen yayici-yapistirici katilarak meyvelere püskürtülmelidir.
Dönem (Eski yoncaya)

 Dekara

Üst gübreleme
Subatta firfir ile
5 kg MAP
Ilk yagmurlama ile
8 kg üre
1 L hümik asit (iz elem.)
Her biçimden sonra yagmurlama ile
10 kg amonyum sülfat

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Üçgül Yem Bitkisi

Üçgül Yem Bitkisi

Makalede Neler Var ?1 ÜÇGÜL YETİŞTİRİCİLİĞİ1.1 Üçgül Yem Bitkisi Önemi1.1.1 Üçgül Türleri Nelerdir1.2 Üçgül Bitkisel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.