Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / TARIM / Yem Bitkisi Yetiştiriciliği / Yonca Üretiminde Yer Seçimi ve Dönüme Atılacak Tohum Miktarı
Yonca Üretiminde Yer Seçimi ve Dönüme Atılacak Tohum Miktarı

Yonca Üretiminde Yer Seçimi ve Dönüme Atılacak Tohum Miktarı

Yonca Üretiminde Yer Seçimi

Yonca üretilecek tarlanın seçimi çok önemlidir. Yonca, derin köklü bir bitki olduğundan toprağın derin tabakalarının da geçirgen olması gerekir. Bir başka deyimle derin toprak tabakalarına kadar köklerin işleyebilmesi için bu tabakaların sert kaya tabakası veya kök çalışmasına engel olan bir yapıda olmaması gerekir. O halde, toprağın derinliğinin önceden bilinmesi lâzımdır. Yonca ekilecek tarlada toprak profilinin bilinmesi çok yerinde bir tedbirdir.

Toprağın birkaç metre derinliklerindeki tabakaları bilmek iyice incelemek gerekir. En verimli topraklar yonca ekimine ayrılmalıdır.  Derin, tınlı, süzek topraklar ve taban suyu derinde olan topraklar yonca ekimine elverişlidir. Çok kumlu ve sıkışık çok killi topraklara yonca ekmemeli. Taban suyu toprak yüzüne yakın yerlerde yoncanın kökleri derine gidemez. Toprak yüzüne yakın bir dağılma gösterir. Kahramanmaraş’ta 1996 yılında Tarım İşletmesinde öğrencilerle yaptığımız incelemelerde toprağın yüzüne paralel dağılmış kökleri olan Elçi yoncası bitkileri gözlenmiştir Elçi (1996).

Yonca Üretiminde Yer Seçimi ve Dönüme Atılacak Tohum Miktarı

Yonca Üretiminde Yer Seçimi ve Dönüme Atılacak Tohum Miktarı

Yoncanın Ot Üretimi İçin Atılacak Tohum Miktarı:

Memleketimizde bazı yetiştiriciler yoncadan hem iyi bir ot alalım, hem de yerine ve yılına göre piyasanın istediği tohumu üretelim diye düşünürler. Böyle olunca, yonca ekiminde tohum miktarı da dönüme 3- 5-6 kilo kadar olmaktadır. Sonra bu tarlalardan istenirse tohum alınır, istenirse ot üretilir. Bazı yetiştiriciler dönüme 3-3.5 kilo tohum ekerler, fakat, bu kadar fazla tohumun atılmasına gerek yoktur.

Dönüme 1-1.5 kilo en fazla 2 kilo kadar tohum atılması en iyisidir. Önemli olanı, yonca ekilecek parselin çok iyi hazırlanmış olmasıdır. Tesar ve Marble (1988), böcekler, hastalıklar, rekabet, kışın etkisi ve diğer nedenlerle ekilen tohumun %40-50’sinin ekilişin birinci yılında yaşayan fide verdiğini bildiriyorlar. Araştırıcılar, dönüme 1.8 kg tohum atıldığı zaman m2’ye 800 tohum düşeceğini ve bu tohumdan 300-400 fidenin oluşacağını bunun da iyi bir sıklık olduğunu belirtiyorlar.

Yoncanın Tohum Üretimi İçin Atılacak Tohum Miktarı:

Yonca tohumu yetiştiriciliğinde tarlada bitkilerin çok seyrek olması şarttır. İyi bir tohum mahsulü almak için yonca bitkilerinin tarlada sıralar üzerinde aralığı 25-30 cm olmalıdır. Yonca sıralarının birbirinden uzaklığı da 60 cm ile 90 cm arasında bulunmalıdır. Görülüyor ki, bizim ülkemizde yonca tohumunu yetiştiren hiç kimse bu kadar seyrek bitki yetiştirmez. Dönüme 200 gram tohum atıldığı zaman iyi bir yonca tohumu üretim parseli elde edilmiş olur. O halde, yonca tohumu üreticileri yoncayı her sene tohuma bırakmak ve ondan iyi tohum almak istiyorlarsa, yukarda görüldüğü gibi çok seyrek tohum ekmelidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Üçgül Yem Bitkisi

Üçgül Yem Bitkisi

Makalede Neler Var ?1 ÜÇGÜL YETİŞTİRİCİLİĞİ1.1 Üçgül Yem Bitkisi Önemi1.1.1 Üçgül Türleri Nelerdir1.2 Üçgül Bitkisel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.