Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / TARIM / Yem Bitkisi Yetiştiriciliği / Yonca Otu Nasıl Kurutulur ve Sılaj Yapımı
Yonca Otu Nasıl Kurutulur ve Sılaj Yapımı

Yonca Otu Nasıl Kurutulur ve Sılaj Yapımı

Yonca Otu Nasıl Kurutulur

Yonca otunun dikkatli bir şekilde kurutulması da çok önemlidir. Çok iyi yetiştirilmiş bir yoncanın otu uygun koşullarda kurutulmazsa değeri düşer. Başarılı bir kurutma yapılırsa otun çabucak kuruması sağlanır. Bu kurutma sırasında bitkinin en değerli organları olan yapraklarının gövdeden koparılmadan kurutulması lazımdır. Eğer, biçim yapıldıktan sonra bitkinin kurutulması için hava koşulları yüzünden uzun zaman beklenirse otun değeri düşer. Hele yağmurun etkili olduğu yerlerde, ot ürünü yağmurdan çok zarar görür. Bugün ülkemizde yonca üreticileri, otun kurutulmasında yapılan yanlışlıklar yüzünden yonca otunun hem miktarında, hem de üretilen otun kalitesinde çok büyük düşüklükler den önemli derecede zarar görüyorlar. Fakat, yine de bu konuya kimse yeterince eğilmiyor. Yonca otunun kurutulma işlerinde yapılacak gelişmeler, bu konuda sarf edilecek dikkat ve emek çok değer taşımaktadır. Bin bir emekle üretilen yoncanın kurutulmasında yapılan hatalar yonca otunun değerini çok düşürmektedir.

Yonca Kuruturken Dikkat Edilmesi gerekenler

Örneğin, aşırı derecede kurutma herhalde yonca otu üretiminde en fazla görülen dikkatsizliklerden birisidir. Bu yanlış uygulama yüzünden yoncanın yaprakları çok dökülür. Halbuki, yoncanın yem değeri en üstün olan organı yapraklarıdır. Yaprakları oluşturan 3 yaprakçık çok ince saplarla ana yaprak sapına bağlanmıştır. Bu ince saplar yonca sapından daha çabuk kuruduğu için biçilmiş yonca bitkileri kurutulurken hemen dökülürler. Yığının altında kalan kısmın kuruması için de yonca yığınları alt üst edilirken bu dökülme işi daha da fazla olur. Çok kere tarlanın yüzünde yığınla yonca yaprağı kalır. Tabii, hayvana da sadece yonca sapı yedirmiş oluruz. O halde, yoncayı kuruturken çok dikkatli olmalıyız. Yonca otunun en önemli özelliğinden birisi de onun rengidir. Otu kuruturken bitkinin güzel parlak yeşil rengini ne kadar çok muhafaza edersek o kadar üstün değerde bir ot elde ederiz. Özellikle, Vitamin A bakımından zengin bir ot üretiriz. Bu vitamin, tereyağının o çok istenilen açık sarımsı rengini vermektedir.

Yonca biçildikten sonra tarla yüzünde olduğu gibi bırakılarak kurutulursa, yaprakların dökülmesi nedeni ile ağırlık olarak % 10’a yakın kayıp meydana gelmektedir. Masura yaparak, yani uzun sıralar halinde otu biçip yığarak kurutma veya başlangıçta 3 ile 6 saat tarla yüzünde biçilen otu bekletme ve sonra masura yaparak kurutma sonucunda kayıp sadece % 1-2 oranında olmaktadır. O halde, bu yöntem en uygun uygulama olarak kabul edilebilir. Otun kurutulmasındaki başarı özellikle, üstün değerli yonca otuna dayanan yüksek süt üretimi ve süt ineklerinin fiziksel kondisyonunun devamı üzerinde çok etkilidir.

Yonca Otu Nasıl Kurutulur ve Sılaj Yapımı

Yonca Otu Nasıl Kurutulur ve Sılaj Yapımı

Yonca Kurutma Yöntemleri Nelerdir

Yonca otunun kurutulmasında daha fazla emek isteyen fakat, otun kalitesini düşürmeyen sehpalarda kurutma yöntemleri vardır. Yoncayı biçerken sapları iki silindir arasında ezen sapın öz suyunu çıkaran ve böylece sap ile yaprakların ayni zamanda ve çabucak üniform bir şekilde kurumasını temin eden makinelerle biçimi yapmak iyi bir yoldur. Yeşil yoncada bulunan protein ve karotinin % 75’ini taşıyan yonca yaprakları bu suretle dökülmeden kurutulabilir.

Yoncayı biçtikten sonra hemen doğrayıp kurutucu makinelerde kurutmak, sonra da kuru yoncayı un yapmak da iyi bir uygulamadır. Böylece, yonca ürününün hele yonca yaprağının hiç bir kaybı olmaz. Ancak, bu uygulama fazla miktarda yakıt kullanmayı gerektirdiği için zamanımızda oldukça pahalı bir yöntem haline gelmiştir. Bununla birlikte, yonca yapraklarını hiç kaybetmediği için, uygulanma yeri bulabilecek bir yöntemdir.

Bu son zamanlarda güneş enerjisinden faydalanmak için çok çeşitli tedbirlere başvurulmaktadır. Yonca kurutmada da güneş enerjisinden faydalanılması çok uygun ve kullanışlı ekonomik bir yol olabilir.

Şunu hiç unutmamalıyız ki, iyi kurutulmuş bir yonca otu, hem besin değeri yüksek hem de Karotin özellikle, Vitamin A bakımından zengin bir yemdir. Durum böyle olunca, yoncayı iyi bir şekilde kurutmak için elimizden gelen bütün çabayı göstermeliyiz.

Yonca Sılajı Nasıl Yapılır

Yoncanın kurutulması sırasında bazı iklim bölgelerinde birçok güçlüklerle karşılaşılır. Örneğin, biçimin yağışlı mevsime rastladığı yerlerde yoncayı tarla yüzünde kurutmak mümkün değildir. Yağış altında kalan biçilmiş yonca otunun birçok besin maddeleri yıkanır gider. Yonca tarla yüzünde kalır. Bir türlü kurutulamaz, çok kere çürür gider hiç bir şekilde değerlendirilmez.

Bu durumda, yapılacak bir iş kalır. O da, yoncanın silaj olarak değerlendirilmesidir. Silolanan yonca otunda, hiçbir kayıp olmaz. Ne besin değeri, ne de yaprak kaybı diye bir şey bahis konusu değildir. Özellikle, ilk biçimin yağış yüzünden zarar gördüğü yerlerde yoncanın silolanması iyi bir yoldur. Böylece, yonca yüksek derecede lezzetli bir yem halinde kullanılabilir. Süt üretimi yapan işletmelerde kış ve erken ilkbaharda sütün miktarını yonca silaj yemi ile arttırmak mümkün olur. Aslında, iyi hazırlanmış bir yonca sılaj yeminin birçok yemlerden daha üstün olduğu kabul edilmektedir.

Yonca silolanırken bozulup çürümesin diye koruyucu maddelerin siloya konulması lüzumlu sayılırdı. Halbuki, yonca siloya konulurken biraz soldurulduktan sonra konulursa böyle koruyucu maddelere gerek kalmadığı anlaşılmıştır. Bu işte son derece önemli olan nokta, yonca siloya konulacağı zaman kurutulmamalı, aksine olarak yeterince rutubetli olmalıdır. Bu rutubet miktarı % 65-68 olarak kabul edilmektedir. Böyle rutubetli bir yonca siloda iyice bastırılabiliyor. Halbuki, kuru yoncanın iyi bastırılması mümkün olmuyor. Bu da çürümeye, küflenmeye yol açıyor.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Üçgül Yem Bitkisi

Üçgül Yem Bitkisi

Makalede Neler Var ?1 ÜÇGÜL YETİŞTİRİCİLİĞİ1.1 Üçgül Yem Bitkisi Önemi1.1.1 Üçgül Türleri Nelerdir1.2 Üçgül Bitkisel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.