Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / TARIM / Yem Bitkisi Yetiştiriciliği / Ekim Nöbetinde Yonca Kullanmanın Faydaları
Ekim Nöbetinde Yonca Kullanmanın Faydaları

Ekim Nöbetinde Yonca Kullanmanın Faydaları

Ekim Nöbetinde Yonca Kullanmanın Faydaları

Yoncanın ekim nöbetinde kullanılmasının bölgelere göre önemli değişiklikler göstereceği doğaldır. Genel olarak, yoncayı tarlada 4-5 yıl bekletmek yeterlidir. Yani 4-5 yıl yonca tarlada yetiştirildikten sonra tarla bozulup başka bir kültür bitkisi yetiştirilmelidir. Ancak, bazı işletmelerde yonca tarlada verimini korursa, seyrelmezse daha uzun süre tarladan ürün alınabilir. Yoncanın kökleri ile toprakta biriktirdiği azot miktarı bir dönüme 20 kilo olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, yonca işletmenin her tarlasında 5 yıl kalırsa, bütün tarlaların sıra ile bu yüksek miktardaki nitrojen ile gübrelenmesi temin edilebilir. Diğer taraftan, bol miktarda kök kalıntıları ile toprakta biriktirdiği organik maddeden de işletmenin bütün tarlalarının faydalanması mümkün olur.

Yoncanın tahıllardan sonra ekilmesi uygun olduğu gibi, çapa bitkilerinden sonra ekilmesi de uygundur. Önemli bir atasözü vardır: “Yoncadan sonra ekilen tahılın sapını döğen kesmez, danesini kuş yutmaz” Yonca tarlası bozulup yerine tahıl ekilirse bu tahılın sapı o kadar kalın olur ki, o sapı döğen kesmez. Tahılın o kadar iri danesi olur ki bu daneyi kuş yutmaz. Böylece, yoncanın ekim nöbetindeki yeri çok iyi anlatılmış oluyor. Aynı şekilde, yoncadan sonra çapa bitkilerinin yetiştirilmesi elverişli bir yöntemdir. Mısır, patates, şekerpancarı, ayçiçeği, pamuk gibi bitkiler yoncadan sonra ekildiğinde daha bol ürün alınabilir. Topraktaki bol azot yüzünden fazla boylanıp yatmayan tahıllar, örneğin, kalın saplı, kısa boylu, yatmaya dayanıklı buğdaylar yoncadan sonra yetiştirilebilir.

Ekim Nöbetinde Yonca Kullanmanın Faydaları

Ekim Nöbeti Nedir ?

Ekim nöbeti; aynı tarla üzerinde farklı kültür bitkilerinin belirli sıra dahilinde birbirini takip edecek şekilde yetiştirilmesine denir.

Çapa Bitkisi Nedir ?

Pamuk, şekerpancarı, patates gibi belirli bir aralık, mesafe ile yetiştirilen ve ilk gelişme dönemlerinde basit toprak işleme aletleri ile çapalanan bitkiler.

Pamuk tarımının yapıldığı bölgelerde yoncanın ekim nöbetine girmesi bazı üreticiler tarafından imkânsız görülebilir. Halbuki, pamuk üretilen yerlerde yonca bir mevsimde 6-7 kere biçilebilir. Bir biçimde yoncadan 1 ton/da kadar hatta daha fazla yeşil ot alındığını düşünürsek mevsim boyunca 6-7 ton yeşil ot üretilebilir. Yonca parselde 5 yıl kalırsa, bu süre içinde 30-35 ton yeşil ot alınacaktır. Yoncanın bir kere ekimi yapılacak 5 yıl boyunca yalnız gübreleme, sulama ve biçim yapılacaktır. Her yıl ekim masrafı yoktur. Halbuki, pamuğun her yıl ekim, çapa, toplama ve diğer masrafı vardır. Bu durumu dikkate aldığımız zaman yonca yetiştirmek pamuktan daha kârlı olabilir.

Pamuk Tarlasında Yonca Ekiminin Önemi

Bir başka önemli konu daha var. Kahramanmaraş’ta pamuk üretilen tarlalarda verimin yıldan yıla düştüğü genel bir kanı haline gelmiştir. Bunun sebebi olarak pamuk tarlasının toprağında sert bir taban tabakası oluştuğu ve bu sert tabakanın işlenmesi, yırtılması, patlatılmasının gerektiği belirtiliyor. İşte yoncanın kuvvetli, bilek kalınlığındaki kökleri bu sert taban tabakasını delerek yok edebilir. O halde, pamuk tarlalarının veriminin arttırılması için yoncanın bu tarlalarda yetiştirilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır.

Brady ve Weil (1999) bildirdiğine göre, Pakistan’da “Bütün parsellerde su iletkenliğini arttırmak için jips kullanımı, derin-köklü yonca yetiştirilmesi ve sesbenia-buğday ekim nöbeti ile daha etkili olmuştur.” “Yonca gibi derin-köklü ürünler jips verilmiş sodik toprakların su iletkenliğini geliştirmede özellikle etkilidir.”

Görülüyor ki, yonca ile birlikte jips kullanılması hem yoncanın daha iyi gelişmesine hem de yoncadan sonra ekim nöbetinde yetiştirilecek ürünün daha bol ve üstün kalitede olmasına yardım etmektedir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Üçgül Yem Bitkisi

Üçgül Yem Bitkisi

Makalede Neler Var ?1 ÜÇGÜL YETİŞTİRİCİLİĞİ1.1 Üçgül Yem Bitkisi Önemi1.1.1 Üçgül Türleri Nelerdir1.2 Üçgül Bitkisel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.