Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Yetişkin ve Yavru Köpekler Üşür mü
Yetişkin ve Yavru Köpekler Üşür mü

Yetişkin ve Yavru Köpekler Üşür mü

Yetişkin bir köpek ve yavruları üşür mü?

Yetişkin ve Yavru Köpekler Üşür mü: Kapalı mekan içinde beslenen köpekler için böyle bir problem olmaz. Ancak kırsal kesimde yetiştirilen köpekler bu kadar şanslı değildir. Bu köpekler genellikle açıkta uyurlar.

Köylerde bir tabir vardır: “İt üşümez” denir. Aslında köpek üşür, ama diğer bir çok çiftlik hayvanında olduğu gibi, soğuktan fazla zarar görmez. Köpekler soğuk etkisi altında kaldıkları zaman, hemen kıvrılır ve en çok üşüyen yeri olan burnunun ıslak, siyah ucunu, bacaklarının ve kuyruğunun altına alır. Böylece hem burnunu ısıtır, hem de ciğerlerine direkt soğuk hava girmez.

Yeni doğan yavru köpeklerin vücudu, ilk 1 ay sıcak-soğuk ayarlamasını (regülasyonunu) yapamaz. Bu yüzden yeni doğum yapmış dişinin yavruları muhakkak soğuktan korunmalı, yattıkları yer sıcak tutulmalıdır. Bunun için çeşitli tedbirler alınabilir. Fakat en pratik yol, yattıkları yerin kapısını 1-2 kat bez ile kapamak ve altlarına tek kişilik elektrikli battaniyeyi ikiye katlayarak sermektir. Elektrikli battaniyenin üstüne de bir kat başka bir örtü serilebilir. Tek kişilik bir elektrikli battaniye, saatte ortalama 40 watt civarında elektrik harcar. Ölmesi muhtemel yavruların, bir canlı olarak değeri göz önüne alınırsa, bu yöntem oldukça ekonomik sayılır.

Yetişkin ve Yavru Köpekler Üşür mü

Üşüyen bir yavru, pratik olarak nasıl ısıtılır?

Eğer ortam çok soğuksa, titreyen yavru köpek küçük bir plastik pazar poşetinin içine konur ve sadece kafası poşetin dışında kalacak şekilde, poşetin ağzı, yavrunun boynundan, sıkı olmamak kaydıyla düğümlenir. Yavru böylece çabucak vücut ısısını normal seviyeye getirir ve titremesi geçer. Bilhassa 1 aylıktan küçük yavrular çok çabuk üşürler ve kolayca hastalanabilirler.

Yavruların bakımı nasıl olmalıdır?

Eğer yavrular annesinin yanında ise, yavruların kaldıkları yerin sessiz, sakin, bilhassa çocuklar tarafından çok rahatsız edilmeyen bir yer olması gerekir.

Eğer yavrular dişiden ayrıysa, en pratik olarak, karton bir kolinin içine veya bisküvi kutusu gibi bir kutunun içine konabilir. Kutunun tabanına gazete kağıdı serilmelidir. Her istedikleri zaman kutudan çıkamadıkları için, mecburen istemeseler de kutuya işeyecek ve pisleyeceklerdir. Bundan dolayı altlarındaki gazete kağıdı günde birkaç kere değiştirilir. Böylece hem ıslandıklarından dolayı üşümez, hem de mikrop ürememiş olur.

Yetişkin ve Yavru Köpekler Üşür mü

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.