Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Yavru Köpek Seçimi Nasıl Yapılır
Yavru Köpek Seçimi Nasıl Yapılır

Yavru Köpek Seçimi Nasıl Yapılır

Damızlık yavru seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Yavru Köpek Seçimi Nasıl Yapılır Damızlık yavru seçileceği zaman, ilk dikkat edilecek husus, o köpek hangi ırktan ise, ait olduğu ırkın ana ırk özelliklerini taşıyıp taşımadığıdır.

Damızlık seçilecek yavrunun genel görünüşü nasıl olmalıdır?

Canlı, çevreyle ilgili, vücudunun bölümleri birbiri ile uyumlu ve harmoni içinde olmalıdır. Göze hoş gelmeyen bir görüntüsü bulunmamalıdır.

Sağlam kemik yapılı, iri kafalı, kalın bacaklı, iri patili olmalıdır. Yandan bakılınca duruşu muntazam, başı dik olmalıdır. Önden ve arkadan bakılınca, bacakları normal pozisyonda olmalı, yürüdüğü zaman, düzgün adım atmalıdır.

Yüzünde, göz çevresinde ve kulaklarında siyah maske olmalı, kuyruğunu yukarı kıvırabilmeli, kulakları kafatasına yapışık olmalıdır.

Postundaki tüyler parlak, canlı ve düzgün olmalı, kaba karışık görünüşlü ve dik olmamalıdır. Postu çekip bırakılınca, hemen geri yerine gelmelidir. Kulakları avuç içine alınıp, sıkılınca sıcak olmalı, bırakılınca hemen eski şeklini almalıdır. Yavrunun önüne yiyecek konduğu zaman, hırsla yiyeceğe atılmalı, diğer enikleri engellemeye çalışmalı, sanki elinden alacaklarmış gibi, obur bir şekilde yemelidir.

Yavru Köpek Seçimi Nasıl Yapılır

 

 

 

Damızlık yavrulara “Cesaret Testi” uygulanabilir mi?

Cesaret Testi sürü veya mekan koruma açamçlı kullanılacak sürü koruma ve bekçi köpeklerine uygulanabilir. Böyle bir köpeğin cesareti, Cesaret Testi ile test edilebilir. Yavru sırt üstü yere yatırılır. Karın, göğüs ve bilhassa boğaz kısmına ellenir ve tahrik edilir. Ses çıkarmıyor, öylece bekliyor, kurtulmak için bir çaba harcamıyorsa, bu kötü bir puandır. “İyyk, iyyk” diye bağırıyorsa, daha da kötü bir puandır. Bu hareketi yapınca hırlıyor, ön ve arka ayakları ile kurtulmak için çabalıyorsa, bu çok iyi bir işarettir.

Ense veya sırt kısmındaki posttan tutulup, yukarı kaldırılır. “İyyk, iyyk” diye bağırmamalıdır. Ses çıkarmazsa iyi, eğer bu hareketle hırlıyorsa, bu çok daha iyidir.

Yavrunun karşısına geçip, el ile vuracakmış gibi yapılır ve aniden üstüne hamle yapılır. “İyyk, iyyk” diye bağırıp kaçarsa veya gerilerse bu kötü bir puandır. Yerinde kıpırda-madan durmalıdır. Eğer bu hareketi yapınca, alarm durumuna geçiyor ve dişlerini göstererek hırlıyor, dikleniyorsa, bu çok iyi bir işarettir. Cesareti iyi demektir.

Yavrunun cesaretini anlamak için bir çok yetiştirici, başka pratik yöntemler geliştirmişlerdir.Bazı yetiştiriciler; yavruları ahır, ağıl gibi kapalı bir yere koyar. Yavruların daha önce görmedikleri, eşek, at, keçi, sığır gibi bir hayvan içeriye aniden sokar. Veya yavruların sahibi, kendi üzerine tanınmayı önleyecek çarşaf gibi bir şey giyer ve ahıra girer. Korkup kaçan enikler tercih edilmez. Yerinde duran veya daha iyisi ileri doğru hamle yapıp, diş gösteren, hırlayan, havlayan yavrular tercih edilir.

Yavru Köpek Seçimi Nasıl Yapılır

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.