Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Yavru Köpek Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
Yavru Köpek Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Yavru Köpek Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Yavru seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Satın alınan yavru, tercihen 2-3 aylık olmalıdır. Çok daha küçük veya büyük olmamalıdır. Bunun bir kaç sebebi vardır:

  1. Öncelikle, yavru ilk 2 ayda içmesi mecbur olan anne sütünü emmiştir. Bu yavrunun sağlıklı ve hastalıklara dayanıklı olacağına işaret eder.
  2. Yavrunun üzerinde aranan ırk vasıfları, yeni doğmuş, gözü açılmamış bir yavruda görülmez. Ama 2-3 aylık yavruda görülebilir. Mesela kuyruğu yukarı kıvrılıyor mu, bunu gözü açılmamış yavruda anlamak mümkün değildir.
  3. Yavrunun üzerinde yapılacak bazı testlere, çok küçük bir yavru cevap vermez veya yanlış cevap verir. Ama 2-3 aylık yavru daha sağlıklı cevap verir. Mesela yavru seçilirken, omuzundan tutulur, kaldırılır. Korkak bir şekilde bağıran, 2-3 aylık bir yavru tercih edilmez. Ama gözü açılmamış hangi yavru omzundan kaldırılsa, can havliyle bağırır. Bu durum kişiyi, yavru seçiminde yanlış yönlendirir.
  4. Yavru üzerinde olan bazı kusurlar, küçük yavrularda belli olmaz. Mesela ayak yapısı bozuk olan bir yavru, daha doğru dürüst ayakta duramadığı, gözü kapalı bir devrede alınırsa, görülemez.
  5. Köpeklerde 2-3 aylık çağ, bebeklerdeki 2 yaş çağına benzer. İnsan ve köpek türünün her ikisi de, tam bu çağda bebekliğin verdiği tombulluktan kurtulup, boylanmaya başlar. Boylu ve zayıf bir yapıya bürünür. Ama iyi beslenmiş, bir kaç haftalık bir yavru, tombul ve çok sevimli görünüşlüdür. Bu durum insanı hissi davranmaya zorlar, vasıfsız bir yavru alınmasına yol açabilir.
  6. Büyüyünce çok iyi damızlık vasıflara sahip olan bir yavruyu, sahibi ne kadar para verseniz de satmaz veya çok aşırı fiyata satar. Köpeğine duygusal olarak bağlanmıştır, onunla ilgili birçok hatırası vardır. Ayrıca köpeğinin kıymetini biliyordur, onu elinde tutup, düşük kaliteli olanını satmak isteyebilir. Satın alınmak istenen köpek bir yavru olursa, bu mahzurlar ortadan kalkar.
  7. Annesinden erken ayrılan yavru, “Köpek olma eğitimini’’ tamamlamamıştır. Bu tür yavrular büyüdüklerinde çeşitli davranış sorunları çıkarırlar.

Yavru Köpek Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bir çift yavru köpek seçerken nelere dikkat edilmeli

Diğer önemli bir konu, yavrular erkek ve dişi olmak üzere, bir çift olarak alınmalıdır. Fakat kardeş veya yakın akraba olmamalıdırlar. Erkek yavru bir yetiştiriciden, dişi yavru başka bir yetiştiriciden alınmalıdır. Eğer aynı yetiştiricinin birden fazla köpeği varsa, değişik anne babaların yavruları tercih edilmelidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Makalede Neler Var ?1 German Shephard (Alman Çoban Köpeği)1.1 Alman Çoban Köpeği Irk Özellikleri:1.1.1 Alman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.