Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Sürü Köpeklerinde Olması Gereken Özellikler
Sürü Köpeklerinde Olması Gereken Özellikler

Sürü Köpeklerinde Olması Gereken Özellikler

Sürü Köpeklerinde Olması Gereken Özellikler

Sürü köpekleri farklı şartlar altında çalışabilir: bazen çok az yönlendirmeyle çobanlarla geniş arazilerde; büyük çiftliklerde; birkaç dönümlük küçük arazilerde; trafikten çok uzakta ya da hemen yakınında; tek başına ya da başka sürü bekçisi köpeklerle. Köpek sahiplerinin beklentileri de buna göre büyük çeşitlilik göstermektedir. Kimi TÜM insanlarla iyi geçinen bir köpek isterken kimi de yabancıları tanıdıklardan ayırmasını istemektedir. Kimi kendilerine ve arkadaşlarına ait köpeklerle arası iyi olurken yabancı köpeklere karşı toleranssız olmasını ister.

Kimi kedileri kabullenmesini kimi ise kovalamasını hatta öldürmesini beklemektedir. Kimi köpeğinin her zaman koyunların başında kalmasını kimi de yabancıları ya da vahşi hayvanları kovaladıktan sonra derhal geri dönmesini ister. Kimi kır kurtlarını (coyote) öldürmesini kimisi de onlara zarar vermeden koyunlardan uzak tutmasını arzular. Kimileri yabancı köpekleri arazilerinden uzak tutmasını ancak aynı köpekle arazi dışında dost olmasını istemektedir. Bu liste böyle uzayıp gider. Herkes yaşadıkları ortama ve neyin korunmasını istediklerine bağlı olarak birbirinden biraz farklı şeyler istemektedir.

Aşağıda sıraladıklarım iyi bir sürü koruma köpeğinde bence olması gerektiğine inandığım özellikler:

• Hayvanlarla güvenilir olmak ( düşük av güdüsü; düşük aktivite düzeyi; diğer türlere karşı annelik davranışı)

• Sürüye karşı koruyucu davranmak (çevredeki değişikliklere ve her türlü yabancıya karşı şüphe; sürüsünü ve arazisini fiziksel olarak savunmaya geçecek kadar cesur ve kendine güvenli olmak)

• Sürüye bağlılık (sürüyle kalmak ve/ya da çevredeki değişimlere karşı dikkatli ve meraklı olmak)

• Zekâ (problem çözücü; sürü ve arazinin korunmasıyla dengeli hayatta kalma becerisi; gerçek ve görünüşteki tehdidi ayırt edebilme)

• Bağımsızlık (gerektiğinde kendi kararlarını verebilmeli)

Sürü sahiplerinin köpeklerinden ilk isteyecekleri şey güvenilir olmaları ve sürüye zarar vermemeleri gibi görünmektedir. Bazıları sürü köpeğinin güvenilir olabilmesi için düşük av güdüsüne ve düşük aktivite düzeyine ( aşırı oyuncu ve huzursuz olmama; sakin olma ) sahip olması gerektiğini söylemektedir. Köpek dışında diğer türlere karşı sergiledikleri annelik güdüsü de ayrıca aranan bir özelliktir.

İkinci olarak, köpekleri onlara zarar verecek yabancılardan sürülerini koruyabilmelidir.

Üçüncü bir nitelik ise köpeğin gerektiğinde onu koruyabilmesi için sürüye bağlılığı ve onla kalma isteğidir Elbette ki çitlerle çevrili alanlarda çalışan köpekler başka çaresi olmadığından içerde kalmak zorundadır. Dolayısıyla bu özellikleri doğru değerlendirilemeyebilir.

Öte yandan yollara yakın arazide çalışan köpekler için çitler köpeği ve sürüyü trafik ve diğer tehlikelerden uzak tutmak için gereklidir. Sürü köpekleri potansiyel tehlikeleri araştırmak için geniş bölgeleri taramak isterler. Bu da nüfus yoğunluğu olan bölgelerde köpeğin başına bela açabilir.

Sürü köpeklerinin etkili olabilmesi için;

Sürü Köpeklerinde Olması Gereken Özellikler

Sürü köpeklerinin etkili olabilmesi için sürüyle bağ kurması ya da sürünün bulunduğu araziden yabancıları uzak tutması gerekmektedir. Sürüsüyle bağ kurmuş ve nadiren sürüyü terk eden pek çok köpek çok az sosyalleştirme ile büyütülür ve ultra tedbirli doğası ve hatta bilinmeyenden biraz korku gibi özelliklerine göre seçilirler.

İş, sürü köpeklerimizde davranış özelliklerini korumaya geldiğinde köpeklerimizi nasıl kullandığımız ve bizim için neyin önemli olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Sürü köpeklerimizde var olan bazı özellikler örneğin ev köpeğimizde istemediğimiz özellikler olabilir.

İlk akla gelenlerden biri bu ırkların dostu düşmandan ayırdıkları şüpheci ve tedbirli doğalarıdır. Sürü sahiplerinden biri bir boz ayı ya da dağ aslanı gibi ciddi avcıları uzak tutacak daha saldırgan bir köpek tercih ederken yerleşim alanlarına yakın yaşayan bir diğeri arazisinden geçen yürüyüşçüler ve dağ bisikletçilerine saldırmayacak dolayısıyla kanunla başı derde girmeyecek bir köpek tercih edebilir. Şehirden uzak bir yerde ya da tehlikeli bir mahallede yaşayan bir köpek sahibi gene daha saldırgan bir eşlik köpeği isterken bir diğeri gerçekten tehdit oluşturmadıkça yabancı köpekler dâhil herkese arkadaşça yaklaşmasını isteyebilir.

Bu, pek çok üretici için en önemli noktadır: gerçek tehdidi gerçek olmayanından ayırabilecek dengeli köpekler üretmek. Belki de kalıtımsal özelliklerden daha önemli olan her köpek sahibinin istediği köpeğe dönüştürmek için her bir köpeğin nasıl sosyalleştirilip eğitileceğidir. Pek çok insan köpeklerini nasıl sosyalleştirip eğiteceklerini bilmedikleri için koruma yapan köpeklerin karakter diğer pek çok eşlik köpeğininkinden daha kritik önem taşır.

Sürü Köpeklerinin Doğal Zekası

Diğer önemli bir özellik ise köpeklerimizin doğal zekâsıdır. Diğer ırklarda da olduğu gibi pek çok “zekâ” ya da “problem çözme yetisi” gözlemledim. Köpeklerde zekâ dendiğinde hepimizin kendine göre bir tanımı mevcut. Benim zeki köpekten anladığımı ciddi bir avcı hayvana rastladığında onla nasıl başa çıkacağını bilen köpektir. Zeki bir köpek beden dilini kullanacak, blöf yapacak ve avcı hayvanı uzaklaşmaya yönlendirmeye çalışacaktır. Eğer varsa havlayarak çobanı ya da etrafı kolaçan eden diğer köpekleri alarma geçirerek destek isteyecektir. Bu tip zekânın belirgin faydaları vardır; fakat her köpek buna sahip değildir. Eğer saldırganlık güdüleri çok güçlüyse kötü şekilde yaralanma ya da öldürülme ihtimalleri vardır.

Zeki bir köpek gerçekten iyi bir şekilde çekilmemişlerse sıkıntıdan ya da sahibinin arazisinin ötesini inceleme ve denetleme güdüsüyle çitlerden dışarı çıkmanın bir yolunu muhakkak bulacaktır. Bu kaçmaya alışmış köpekler pek çok köpek sahibinin başının derdidir.

Yukarıdaki boz ayı senaryosu bize başka bir özelliği göstermektedir: cesaret. Hayatta kalmak isteyen bir köpek bir ayı ya da dağ aslanıyla yüz yüze geldiğinde dönüp kaçabilir. Akıllı ve cesur köpek ise ayıyı uzaklaştırmaya çalışacak; yardım çağıracak ve ayının pençelerinden kendini uzak tutacaktır. Hepimiz bir hayvan ya da insan tarafından saldırıya uğradığımızda köpeğimizin araya girip bize yardımcı olacak kadar cesur olmasını umarız. Ben birkaç tane buna benzer hikâye duydum. Kendine daha az güvenli bazı köpekler ise saldırıya uğradığından kendilerini korurlar; ancak özellikle de başka biri tarafından saldırıya uğramış bir insana yardımcı olamayacak kadar korkak olabilirler.

Sürü Köpeklerinde Annelik İçgüdüsü

Bazılarının “annelik içgüdüsü” olarak tanımladıkları bir diğer özellik ise sürü köpeği ırklarındaki koruyucu doğanın bir parçasıdır. Pek çok sürü köpeği özellikle de yeni doğmuş ve genç hayvanlara karşı koruyucu oldukları bilinmektedir. Bazen özellikle de ilk ya da ikinci kuzulama mevsimindeki tecrübesiz sürü köpekleri yavruları annelerinden çalarak korumaya alabilir.

Öyleyse üretim programımızda hangi temel özellik kolaylıkla kaybolabilir? Sürünün yanından geçen masum yabancıları ısırabilecek köpeklerin kanuni yükümlülüğünü istemediği için daha dost canlısı köpek üreten çiftçiden bahsetmiştim. Bazıları köpeklerimizden şüpheci yanlarını alırsak gerektiğinde yeterince koruyucu olmayacağı konusunda endişeliler. Kuzey Amerika ve belki de Avrupa’da köpek ısırıkları ve açılan davalar konusunda endişelenmek zorundayız. Öyleyse ne yapmamız gerekiyor?

Damızlıklarımı ve yavrularımı dikkatle değerlendirip onlardan isteneni en iyi şekilde yerine getirebilecekleri ve halen daha güvende olabilecekleri ailelere yerleştirerek her zaman üretim programımda o dengeyi bulmaya çalışıyorum. Köpeklerimizin zekâsını, ayırım yapma yetisini, annelik güdülerini, cesaretini, bağımsızlığını ve koruma güdülerini kaybetmelerini istemiyorum. Aksi takdirde bu yolda giden diğer sürü köpeği ırklarından biri olacaklardır.

Orysia Dawydiak

Odessa Farm Akbash Dogs

Charlottetown, PE Kanada


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.