Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Kurtlar Hakkında Genel ve Kısa Bilgiler
Kurtlar Hakkında Genel ve Kısa Bilgiler

Kurtlar Hakkında Genel ve Kısa Bilgiler

Kurdun tür özellikleri nelerdir?

Kurdun boyu, kuyruksuz olarak 90-120 cm, kuyruğu 35-40 cm, omuz (cidago) yüksekliği 75-85 cm’dir. Ağırlığı 30-50 kg’dır. Omuz (cidago) yüksekliği 90 cm, ağırlığı 60-65 kg gelen kurtlara rastlanmıştır. Kurt ve Kangal Köpeğinin vücut uzunluğu, cidago yüksekliği ve ağırlığı hemen hemen aynıdır.

Kuvvetli çene kaslarından dolayı, dip tarafı geniş olan başı öne doğru sivrilmiştir. Kulakları dik ve orta uzunluktadır. Boyun kısmı kalın ve çok kuvvetlidir. Göğüs kısmı geniş ve güçlü, arka kısmı ise öne nazaran daha incedir. Karın içe çekiktir. Bacakları ince ve kuru görünüşlü, ama pençeleri büyük ve kuvvetlidir. Kuyruğu meyilli olarak sarkar.

Kurtlar Hakkında Genel ve Kısa Bilgiler

Kurtlar Hakkında Genel ve Kısa Bilgiler

Gözleri tatlı bir sarı renktedir. Kafatası köpeğinkinden daha dardır. Normal yürüyüş halinde iken, hep arka ayakları ile ön ayaklarının izleri üstüne basar. Aşırı derecede temkinlidir.

Rengi değişik olmakla beraber, genel olarak sırtı koyu esmer, karnının altı ve bacaklarının iç kısmı açık kirli sarı renktedir. Ön bacaklarının ön kısmında siyah bir çizgi vardır. Kuyruğu daha koyu renkte ve uç kısmı siyahtır. Kurdun kılları kışın daha uzun, yazın daha kısadır. Dip kısımlarında gri veya boz renkte ince kıllar oluşur. Omuz başında V şeklinde bir koyuluk vardır. Burun kısmı koyu renkte ve ucu siyahtır.

Kurt Sürüsü Kaç Kurttan Oluşur

Kurtlarda sürüler 7 ile 24 arasında değişen miktarda fertten oluşur. Her sürünün 1 erkek ve 1 dişi fertten oluşan bir lideri vardır. Bunlara “Alfa Erkek” ve “Alfa Dişi” denir. Lider sürüde mutlak hâkimdir ve bütün sürü fertleri buna uymak zorundadır. Avdan sonra, önce erkek lider karnını doyurur, diğer sürü fertleri hiyerarşik sıraya göre, lider çekildikten sonra yemeye başlarlar.

Liderlik avantajlı olduğu kadar, aynı zamanda fedakârlık da isteyen bir görevdir. Lider kurt, yeri geldiğinde kendini sürünün selameti için feda etmekten çekinmez. Liderin ölümü durumunda, en güçlü erkek liderliğini ilan eder ve sürü lidersiz kalmaz. Birden fazla lider adayı varsa, liderlik kavga sonucu belli olur.

Kurtlar Tek Eşli midir

Düzenli bir aile hayatı ve çok zengin toplumsal ilişkileri vardır. Tek eşlidir. Yavrular sütten kesildikten sonra, erkek kurt tarafından beslenirler. Erkek kurt önceden yuttuğu eti yeniden kusarak, yavrulara verir. Dişisi ortadan kaybolsa bile, erkek kurt yalnız başına yavrulara bakabilir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.