Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpeklerin Zoolojik Sistemdeki Yeri
Köpeklerin Zoolojik Sistemdeki Yeri

Köpeklerin Zoolojik Sistemdeki Yeri

EVCİL KÖPEK TARİHÇESİ

Arkeolojik bulgular, köpeğin 14 bin yıl önce M.Ö. 12 bin yıllarda Mezopotamya da evcilleştirildiğini göstermektedir. Yiyecek bulma imkanının azalması sonucu köpekler, insan barınaklarına yaklaşmışlardır. Bu durumun evciltme sürecinde önemli rol oynadığı düşünülmektedir.

Köpeğin atasının kurt, özellikle de bir güney ırkı olan ufak yapılı ve yaşamını hala Hindistan’da devam ettirmekte olan gri kurt ( Canis lupus pallipes ) olduğu bildirilmiştir. Kurt (Canis lupus), çakal (Canis aureus), dingo (Canis dingo) ve coyote (Canis latrans) ortak ataya sahiplerdir ve çiftleştiklerinde döl verirler. İskelet sistemleri benzerdir. Ön ayaklarında 5, arka ayaklarında 4 parmak bulunmaktadır. Yuvarlak, büzüşmüş irisleri vardır.

Günümüzde köpeklerin sıcak çöl bölgelerden dondurucu kuzey kutubuna, ovalardan yüksek dağlara kadar yayılmasında, vücut yapısının bir bütün olarak çevreye uyum kabiliyeti ve özellikle çene ve diş yapısının rolü büyüktür.

Köpeklerin Zoolojik Sistemdeki Yeri

En Eski Köpek Tipleri

Milattan 4500 yıl önce bronz çağının başlangıcına ait fosillerden 5 tip köpek belirlenmiştir. Bunlar: Mastifler, Kurt Benzeri Köpekler, Greyhound’ler, Pointer Tipi Köpekler ve Çoban Köpekleridir.

Özel yetiştirme metotları ve doğal gen mutasyonları sonucu bu temel tip köpeklerden günümüzde gördüğümüz yüzlerce köpek ırkı meydana gelmiştir.

Köpek Evciltmenin Etkileri

Evciltme sonrası köpek türünde bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Yabani ırklara göre vücut yapısı küçülmüş, diğer hayvanların aksine zeka düzeyi artmış, değişik kafa yapısı ve sarkık kulaklar oluşmuş ve renklilik ile alalık ortaya çıkmıştır.

Köpeklerin Zoolojik Sistemdeki Yeri

Köpekler memeliler sınıfından (biyolojik sistemdeki en büyük yere sahiptir), carnivora takımındandır.Bu takım 8 aileden oluşmaktadır. Bunlar; Canidae (evcil köpek), Procyonidae (Rakun), Felidae (Kedi), Mustelidae (Sansargiller), Ailuridae (Pandalar), Ursidae (Ayılar), Viverridae (Miskler), Flayaenidae (Sırtlanlar) dır.

Canidae ( Köpek ) ; coyote

Evcil köpek (genus canis) : Dhole, Afrika yaban köpeği (African wild dog)’dir.

Canis cinsleri : Kurt, Çakal, Dingo, Coyote

• Tilki grubu (genus Vulpes)

• Culpeo grubu (genus dusicyan)

– Fokland kurdu (Falkland wolf)

– Kalpio tilkisi – Çizgili kuyruklu köpek (Striped- tail dog)

– Andes kurdu (Andes wolf)

– Mamed kurdu (Mamed wolf)

• Bush köpeği grubu (diğerleri)

– Yengeç yiyen tilki (Crab-eating Fox)

– Yarasa kulaklı tilki (Bat-eard Fox)

– Rakon köpek (Raccoon –dog)

– Gri tilki (Gray- fox) ve tüm tilki grubu

Köpeklerin Tarih Öncesi Uzantıları

Canis cinsi üyelerinin 1 milyon yıl öncesinde Asya – Avrasya’da ortaya çıktığı oradan kuzey yarımküre’ye ve Amerika’ya göç ettikleri bilinmektedir. Avustralya kıtasında henüz hiç köpek fosiline rastlanılmamıştır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.