Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpeklerin Fizyolojik ve Morfolojik Özellikleri
Köpeklerin Fizyolojik ve Morfolojik Özellikleri

Köpeklerin Fizyolojik ve Morfolojik Özellikleri

Köpeklerin Fizyolojik ve Morfolojik Özellikleri

Tüm erişkin köpeklerde 42 adet diş bulunur. Duyu organlarından biri olan deri ergin bir köpekte vücut ağırlığının yaklaşık % 12 sini oluşturur. Tüm köpek ırklarında kulak kanalı dirsekli yapıdadır ve dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak üç bölümden oluşur. Buna karşın kulak kepçeleri birbirinden oldukça farklı şekil ve büyüklüktedir. Tüm ırklarda kemik sayısı aynıdır ve vücutlarında ortalama 319 adet kemik bulunur. Gövde anatomik yapının en geniş bölümünü oluşturur.

Bu alan köpeğin hayati öneme sahip kalp, karaciğer, akciğer, böbrek, dalak, mide, bağırsaklar ve idrar kesesinin yerleştiği bölümdür. Temel organlar olan kalp ve akciğer gögüs kafesiyle sarılmıştır. Göğüs bölgesinde sağlı sollu 13 er adet olan kaburga kemikleri sternum olarak adlandırılan göğüs kemiği ile birleşmiştir. Sadece son kaburğa kemikleri daha kısadır ve uç bölümde yer alan kıkırdak bölüm sternum ile birleşmemiştir. Bu nedenle bu kaburğa kemikleri yüzer kaburga kemiği (costae) olarak adlandırılır.

Hayati önemi olan ve bölgede yerleşen akciğerler lobüler yapıdadır. Sol akciğer iki, sağ akciğer ise üç lobdan oluşur. Hayati bir organ olan karaciger de lobüler yapıdadır. Diyaframın arkasında ve midenin ön tarafında yerleşmiş olan karaciğerin sol lobu bütün, sağ lob ise, ön lob, orta lob ve arka lob olarak üç parçalıdır. Sol tarafta ayrıca bir arka lob, sağ ve sol loblar arasında da quadrat lob vardır.

Ayrıca safra keseside sağ orta lob ve quadrat lob arasında yerleşmiştir. Parenchymatous yapıda bir organ olan dalak tek parça halindedir ve sol karın duvarına yaslanmış olarak midenin gerisinde yer alır. Mide monogastriktir. Anüs bölgesinde dışkının çıkışını kolaylaştıran salgı bezleri yani anal keseler sağ ve solda birer adet bulunur.

Köpeklerin Fizyolojik ve Morfolojik Özellikleri

Köpeklerde Fizyolojik Parametreler

Köpeklerin VÜCUT ISISI: 38-39 C’

Köpeklerin SOLUNUM: 10-40 / dakika

Köpeklerin NABIZ : 60-160/dakika YETİŞKİN 200-220 / dakika YAVRU

Köpeklerin DİŞ SAYISI: 42 (YETİŞKİN)

Köpeklerin İLK SÜT DİŞİ ÇIKIŞI: 4-5 haftalık

Köpeklerin DİŞ DEĞİŞİM YAŞI: 4 AYLIK (Diş değişim yaşı ırklara göre değişim gösterebilir. Ortalama 4 aylıkken başlayan değişim 7 aylık olduklarında tamamlanır.)

Köpeklerin KIZGINLIK SÜRESİ: 6-12(2-24)gün ortalama 9

Köpeklerin ERGENLİK YAŞI: 7 – 12 AY

Köpeklerin GEBE KALMA DÖNEMİ: KIZGINLIĞIN 9-13 GÜNLERİ ARASI

Köpeklerin UYGUN ÇİFTLEŞME YAŞI: 18 AYLIK

Köpeklerin GEBELİK SÜRESİ: ORTALAMA 60 GÜN

Köpeklerin DOĞUMDAKİ YAVRU SAYISI: 1 – 14

Köpeklerin GÖZLERİ: PARLAK VE CANLI, CONJUKTİVALAR BEYAZ PEMBE RENKTE

Köpeklerin AĞIZ VE DİLİ: PEMBE RENKTE

Köpeklerin BURUNU: NEMLİ

Köpeklerin KALORİ İHTİYACI: KÜÇÜK IRK (2 KG- 10 KG) —-200 kcal – 750 kcal / günlük ORTA BOY IRK (11 KG – 25 KG)–800 kcal – 1500 kcal /günlük BÜYÜK IRK (26 KG – 40 KG)–1600 kcal – 2100 kcal/günlük

Köpeklerde TÜY DEĞİŞTİRME: SENEDE 2 KEZ


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.