Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpeklerin Duyu Organları Nelerdir ve Nasıl Çalışır
Köpeklerin Duyu Organları Nelerdir ve Nasıl Çalışır

Köpeklerin Duyu Organları Nelerdir ve Nasıl Çalışır

Köpeklerde Duyu Organları

Köpekler insanlarla aynı duyu organlarına sahiptir. Ancak farklı tarafı bu organların daha güçlü olmasıdır.

Köpeklerde Koku Alma Nasıl Olur

Köpekler çok güçlü koku alma duyusuna sahiptirler. Bu duyu insanın koku alma duyusundan yaklaşık 1 milyon kere daha güçlüdür. Koku alma gücü, ırklar arası hatta bir ırkın bireyleri arasında da farklılık göstermektedir.

Köpeklerin koku alma duyusu en ileri teknoloji ile yapılan aletlerden daha hassastır. İtalya ve Fransa’da 30 cm toprak altında oluşan yer mantarlarını aramada, Hollanda ve Danimarka’da gaz kaçaklarını tespit etmede, dünyanın her yerinde patlayıcı, uyuşturucu ve enkaz altındaki insanları bulmada kullanılmaktadır.

Köpeklerde Koku Alma Mekanizması;

Kokular havada yüzen kimyasal partiküllerin moleküllerinden oluşmaktadır. Bu moleküller burun içerisindeki özel koku alma membranların üzerine konduğu zaman sinirler bu koku bilgisini beyinin özel bölmesine iletirler. Beyindeki koku alma merkezi çok gelişmiş ve insanla kıyaslandığında çok daha büyüktür. Koku alma merkezi yetişkin bir insanda beyin yüzeyinin yaklaşık 3 cm2 sini kaplarken köpekte ortalama 130 cm2 alanı kaplamaktadır.

Koku alma membranlarının geniş olması alınan hava ile birlikte havadaki kokuların çok iyi süzülmesine neden olmaktadır. Böyle bir mekanizmanın gerçekleşmesi için son zamanlarda suni şekilde elde edilen bazı ırklar hariç, köpeklerde uzun burun şekli gelişmiştir. Ayrıca köpeğin koku membranlarında alıcı hücre sayısı insandan çok daha fazladır. İnsanda 5 milyon alıcı hücre bulunmakta iken bu sayı Dachshund’da 125, Fox Terrier’de 147 ve Alman Kurt Köpeğinde 220 milyon hücredir. Islak burun da havadaki molekülleri çözerek koku membran ile temas haline getirmesi ve eski kokuları temizlemesi ile koku almada yardımcı rol oynamaktadır.

Köpeklerin Duyu Organları Nelerdir ve Nasıl Çalışır

Köpeklerin Duyu Organları Nelerdir ve Nasıl Çalışır

Pigmentin de yardımcı olduğu bilinmekte birlikte çalışma mekanizması henüz anlaşılmamaktadır. Pigment madde alıcı hücrelerde olmayıp yakınında yer almaktadır. Köpeklerde nazal membran koyu renktedir ve burun iç yüzeyini kaplayan bu koyu pigment de koku alma kalitesinin yüksek olmasında yardımcı olabilir. Parmak izinde olduğu gibi her insanın kendine has ter kokusu vardır. İz sürücü köpekler ise bu avantajdan yararlanarak insan izini sürmektedirler

Köpekler Nasıl Tat Alır

Köpeklerde tat alma duyusu insanlara göre rölatif olarak daha zayıftır. Bunun sebebi muhtemelen insanların atasının aynı zamanda vejetaryen olması ve çok yiyecek seçeneklerinden kendine uygun olanı seçmesinden kaynaklanmaktadır. Köpekler ise karnivordur. Avlarını uzaktan belirleyip yakalamaya çalışırlar. Yakaladıkları av ile de yetinmek zorundadırlar.

Köpeklerde Görme Yeteneği

Köpeklerin görme yeteneği, küçük ve hızlı hareket eden hayvanları avlamaya adapte olmuştur. Görme mekanizması, sarı ve mavi renkleri daha iyi algılayabilen yapıdadır Avlanmalarda genelde görme yeteneği pek kullanılmaz. Çünkü avlar genelde gözden kayıp hareketsiz şekilde saklanırlar. Köpekler renklere karşı duyarlı değiller ve cisimleri siyah, beyaz ve gri tonlarda görürler.

Loş ışıklarda görme bakımından köpekler insanlardan daha avantajlıdırlar. Gözün arka tarafında tapetum lucidum denen ve ışığı yansıtmaya yarayan bir tabaka vardır. Bu tabaka cisimlerden gelen yansımaları yoğunlaştıran bir aygıt gibi çalışır. Bu aygıt cisimlerden yansıyan çok küçük ışıkları bile kullanışlı hale getirmeye yarar. Aynı zamanda kedilerde olduğu gibi gözlerin karanlıkta parlamasına sebep olur. İnsandan farklı olarak köpeğin gözü detaydan ziyade cismin hareketine karşı hassastır.

Dolaysıyla belirli uzaklıkta hareketsiz olarak duran bir canlıyı köpek görememektedir. Bu yüzden avlar alarm durumlarında kaçmadan önce oldukları yerde donmuş gibi hareketsiz beklerler. Köpekler 300 yarda (275 m) mesafede hareketsiz halde duran sahiplerini teşhis edemedikleri, buna karşılık bir çobanın 1 mil (1610 m) mesafeden el salladığı takdirde köpeği tarafından fark edildiği testlerle ispat edilmiştir. Harekete hassasiyet özelliği yabani köpeklere avlanmalarında büyük katkı sağlar. Özellikle avlanmalarda, köpeğe katkı sağlayan diğer bir göz özelliği de gözde açı genişliğidir. Dar bir kafa yapısına sahip Greyhound gibi köpeklerin görme açısı 270c°, bu açı 250 c°’ye kadar düşer. Yuvarlak kafalı köpeklerde daha düşüktür ama hiçbir zaman insanın görme açısı olan 180c°’ ye düşmez.

Köpeklerde Duyma Yeteneği

Köpeklerin düşük perdelerdeki seslerde duyma yeteneği insanınkine benzer olmaktadır. Yüksek perdelerdeki sesleri duyma konusunda insanlardan çok daha üstündürler.

İnsanlarda en yüksek işitme kapasitesi çocukluk çağında 30.000; genç yaşlarda 20.000 yaşlılıkta ise 12.000 frekans/sn’ ye kadar düşer.Köpeklerde bu rakam 35.000 – 40.000 hatta Rusya’da yapılan son çalışmalarda 100.000 f/sn’ ye kadar çıkmaktadır.Bu özellik köpeğe insanın duyamadığı sesleri duyma yeteneği kazandırmıştır.Bir köpeğin aniden kulaklarını dikleştirip hazır ola geçmesi bizim duyamadığımız bir kemirici veya yarasa gibi canlıların yüksek frekanslı cıyaklarını duyması anlamına gelir.Evcil köpeklerdeki bu özelliğin fare ve sıçan gibi küçük kemirgenlerle beslenen atalarından miras kaldığı muhtemeldir.Köpek herkesten önce sahibinin eve gelmek üzere olduğunu hissetmesi ve alarm durumuna geçmesi buna örnektir.Sahip yürüyerek geliyorsa yürüyüş tarzının ayak sesinden, arabayla geliyorsa arabanın çıkarttığı özel sesten sahibinin gelişini uzun mesafeden algılar.

Yaban hayatta da kurtların en az 4 mil (6436 m) den mesafede arkadaşlarının ulumasını duyması da başka bir örnektir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.