Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpeklerde Kuyruk Kesimi Neden Yapılır
Köpeklerde Kuyruk Kesimi Neden Yapılır

Köpeklerde Kuyruk Kesimi Neden Yapılır

Köpeklerde kuyruk ne işe yarar?

Köpeklerde Kuyruk Kesimi Neden Yapılır: Kuyruk, bir köpeğin dümenidir. Koşarken, kuyruğu ile ani manevra yapar. Kuyruğu kesilen bir köpek kesinlikle ani ve etkili manevra yapamaz. Ayrıca kuyruk kesme çok acı verir. “Kuyruk acısı” deyimi burdan gelir. Bu yanlış uygulama, halen Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde devam etmekte ve burdaki çoban köpeklerinin kulakları ile birlikte, kuyrukları da genellikle kesilmektedir.

Kuyruk kesilmeli midir?

Eskiden Anadolu’nun bir çok yerinde, Kangal gibi sürü koruma köpeklerinin kuyrukları kesilirdi. Yaşlılar bunun sebebini şöyle izah etmektedir: “Köpek uyurken, bilhassa soğuk mevsimlerde burnunu kuyruğunun altına alır. Sürünün veya beklediği evin yanına kurt, yabancı köpekler ve vahşi hayvanlar geldiği zaman, burnunun üstündeki kendi kuyruk postunun kokusundan dolayı, o hayvanların
kokusunu alamaz. Bu yüzden köpeğin kuyruğunu keserdik.” Eskilerin bu izahatı şu yönüyle hatalıdır, çünkü köpeğin işitme duyusu, koku alma duyusundan daha keskindir ve köpeği daha çabuk alarma geçirir. Bu yüzden eskilerin yaptığı iş tamamen yanlış bir uygulamadır.

Kuyruk kesme oldukça tartışmalıdır. Kesmeyi savunanlar bunun pratik ve az acılı rutin bir prosedür olduğunu düşünürler. Diğer yandan, aynı fikirde olmayan kişiler, kesme işlemini oldukça gereksiz acılı bir yaralama olarak tanımlamaktadırlar. Ancak Amerikan Köpek  Kulübü(AKC) alenen “ kulak kırpma, kuyruk kısaltma ve tırnak sökme, bazı cinslerin standartları olarak tanımlandığından, kabul edilebilir uygulamalardır” şeklinde belirtmektedir. Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği (AVMA)‘nın resmi tutumu, “sadece kozmetik amaçlı yapıldığında, kulak kırpma ve kuyruk kısaltmak yanlıştır” şeklindedir.

Köpeklerde Kuyruk Kesimi Neden Yapılır

Kuyruk Kesimi Yapılan Köpek Irkları:

 1. Airedale Terrier  /  American Cocker Spaniel  / Australian Shepherd  /Australian Terrier
 2. Boxer
 3. Cane Corso / Cocker Spaniel
 4. Dobermann
 5. English Springer Spaniel
 6. German short-haired pointer / German wire-haired pointer  /Giant Schnauzer
 7. Irish Terrier  / Italian Spinone
 8. Jack Russell Terrier
 9. King Charles Spaniel
 10. Lakeland Terrier  / Lucas Terrier
 11. Miniature Pinscher  / Miniature Poodle / Miniature Schnauzer
 12. Neopolitan mastiff / Norfolk Terrier / Norwich Terrier
 13. Old English Sheepdog
 14. Patterdale Terrier / Pembroke Welsh Corgi / Pinscher
 15. Rottweiler  / Russian Black Terrier
 16. Schnauzer
 17. Smooth Fox Terrier / Spanish Water Dog  / Standard Poodle / Sussex Spaniel
 18. Welsh Terrier
 19. Yorkshire Terrier

Köpekler de Kuyruk Kesiminin Sebepleri Nelerdir

** Kuyruk kesimi hijyen içinde de gerçekleştirilir. Yorkshire Terrier, İngiliz Çoban Köpeği gibi uzun ve sık tüylü ırklarda kuyruğa ait  uzun tüylerde  dışkı birikmesini engellemek sürekli bir temizlik gerektireceği için kuyruk kesimi yapılmaktadır.

** Bazı avcı(tavşan, tilki vs) Terrier ve Spaniel ırklarında  kuyruk vücuda göre uzun /  büyük olduğu ve dar alanlarda avı zorlaştırdığı için kuyruk kesimi yapılır.

** Show köpeklerinde “Irkın Standart Duruşu”nun  verilmesi için kuyruk-kulak kesimi yapılır. Irk standartlarını hakkıyla taşıyan (omuz yüksekliği-renk-ağırlık vs) her köpek en güzel kuyruğa / kulağa sahip olamamaktadır.

Kulak veya kuyruk köpeğin show kariyeri/ genel görünümünün estetiği için engel teşkil ediyor ise köpeğin yetiştiricileri kesim yaptırmaktadır. (American Kennel Club ve  Canadian Kennel Club halen kuyruk-kulak kesimi yapılmış köpekleri kabul ederken, British Kennel Club 2007’den beri yarışmalarına bu kesimlerin yapıldığı köpekleri kabul etmemektedir.)

** Kuyrukları yanlış kesilmiş hayvanlarla da sıkça karşılaşılır. Kuyruk kesimi yapılan ırklarda, kuyruk kesim bölgesi hayvanların psikolojisi ve mahremiyeti ayrıca özgüvenini yitirmemesi açısından değerlendirilmelidir. Erkek hayvanlarda anüsü tamamen, dişilerde ise anüs ve vajinayı kısmen örtecek şekilde uygulanmalıdır. Çünkü dişi köpekler çiftleşme isteği göstermedikleri zamanlarda kuyrukları ile genital bölgelerini kapatma ihtiyacı hissederler.

** Ava çıkmayacak, show veya iş köpeği olmayacak, herhangi bir sağlıksal zorunluluğu(kırık kuyruk/ iyileşmeyen kuyruk ucu) bulunmayan  köpeklerde kulak ve kuyruk kesimi genellikle: yalnızca “ESTETİK amaçlı” yapılmaktadır.

Köpeklerde Kuyruk Kesimi Sonrası Bakım Nasıl Yapılır

Eczanelerde satılan RİF adında  batikon gibi küçük cam tüplerde satılan ilaçtan alıp yara yerlere günlük pansuman yapıyoruz. Yarayı kurutur çok çabuk iyileşmesini sağlar pamukla günde 2 defa iki kulağınada sürüyoruz. 15 dakika kulağında kaldıktan sonra teramisin nasıl yazıldıgını bilmiyorum teramisini yine pamuk yardımı ile sürün bol su vermeyi ihmal etmeyin.

Not: Köpeklerde kuyruk kesimi için ” köpek kuyruk kesim lastiği ” kullanılabilir.

 Köpeklerde Kuyruk Kesimi Neden Yapılır

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Yavru Köpekler Neden Havlar

Yavru Köpekler Neden Havlar

Bir yavru niçin bağırır? Yavru Köpekler Neden Havlar: Kapalı bir alanda veya kutu içinde muhafaza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.