Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpeklerde Kulak Kesimi Nasıl Yapılır
Köpeklerde Kulak Kesimi Nasıl Yapılır

Köpeklerde Kulak Kesimi Nasıl Yapılır

Sürü Koruma Köpeklerinden yavruların kulakları niçin kesilir?

Köpeklerde Kulak Kesimi Nasıl Yapılır: Buna, “Kulak kepçesini kesme” demek daha doğrudur. Kulak kepçesinin vazifesi; köpeğin kulağına girebilecek toz, toprak, çöp, pislik gibi yabancı maddeler, sinek, sivrisinek gibi haşaratlar ile rüzgar, kar ve yağmur suyu gibi tabii olaylardan, kulağın zarını korumaktır. Anatomik olarak, Kangal, Akbaş ve Kars Köpeği gibi sürü koruma köpeklerinin kulak kepçesi büyük, sarkık ve etlidir. Kafatasına yapışık şekilde durur ve vazifesini gayet iyi yapar. Bir çok sürü koruma köpeği yetiştiricisi, 3 sebepten köpeklerin kulağını keserler.

Bunların mazeretleri şöyledir:

  1. “Köpeğimin kulakları çok etli olduğundan, iyi duyamıyor. Bu yüzden bekçilik görevini iyi yapamaz.”
  2. ”Gerek diğer köpeklerle boğuşurken, gerekse kurt ile boğuşması esnasında, kulağından tutulabilir. Kulağı etli ve hassas olduğu için, bu durumda kıpırdayamaz ve yenilir.”
  3. ”Herkesin köpeğinin kulağı kesik. Hem ben, köpeğimi böyle daha çok seviyorum, köpeğime kesik kulak yakışıyor.”

Eğer kulaklar kesilecekse, nasıl kesilmelidir?

Köpek kulak kesimi nasıl yapılır: Yavru en fazla 2 aylıkken kesilmelidir. Çünkü, daha büyük yaşlarda, kan damarları geliştiğinden, kesim ve kesim sonrası, yara bakımı çok zahmetli olmaktadır. Kesim işi mümkünse bahar aylarına denk getirilmelidir. Yazın yapılan kesimde, yaranın kurtlanması, kışın yapılan kesimde, yaranın soğuktan azması riski vardır. Kesim işi muhakkak bir veteriner hekim tarafından, usulüne uygun bir şekilde, kulağa güzel şekil verilerek, anestezi ile uyutularak ve kesim sonrası dikiş atılarak yapılmalıdlr.

Köpeklerde Kulak Kesimi Nasıl Yapılır

Kulak koparma nedir?

Kırsal kesimde bazı cahil ve duygusuz köpek yetiştiricileri, yavru henüz birkaç günlük iken, 2 kulaktan tutup, yavruyu döndürerek kulağı koparmaktadırlar. Bunu vicdanla, insanlıkla ile bağdaştırmak mümkün değildir. Çok kere kulak kepçesi, çok biçimsiz şekilde ve kafa derisinin fazladan bir kısmı ile birlikte kopar. Kafatası kemiği gözükür. Yavru eğer ölmezse, kulak sakat kalır. Fakat yavru çok kere, mikrop kaparak ölür.

Kulak Kesimi Yapılan Irklar:  The Boxer, Great Dane, Schnauzer’ın tüm türleri, American Staffordshire Terriers, Pit Bull Terriers, Miniature Pinchers, Manchester Terrier, Bouvier des Flanders,  Doberman Pincher ve Affenpinschers

Kulak ve kuyruk kesiminin sebepleri;

** Avcı ve dövüştürülen köpeklerin avları veya rakipleri karşısındaki avantajlarını korumalarını sağlamaktır.

Bu şöyle olur;dövüştürülen(illegal yollarla) veya dövüşen (sürü koruması sırasında vahşi hayvanlar ile)bir köpek dövüş esnasında kulağını veya kuyruğunu rakibine kaptırırsa; kulak ve kuyruğun vücuda bağlanma şekilleri diğer ekstiremitelerine göre daha zayıf yapılı olduğu için kopabilme veya büyük kanamalı yara alabilme ihtimali daha yüksektir.Bu denli kanamalı yaralar açılması hayati açıdan tehlikelidir.

** Günümüzde hepimizin en az bir kere karşılaştığı bir uygulama ise; ”Kulağı kökünden kesilmiş çoban köpekleri”dir.Bunun sebebi sorumlu oldukları sürüleri koruyan çoban köpeklerinin yırtıcı hayvanlar karşısında avantaj elde etmeleridir.

** Av köpeklerinin doğa şartlarında ilerlerken kulaklarını/kuyruklarını dallara, dikenli çalılara, sivri ağaç parçalarına kaptırmalarını ve zarar görmelerini  engellemek kesimin bir başka nedenidir.

** Show köpeklerinde “Irkın Standart Duruşu”nun  verilmesi için kuyruk-kulak kesimi yapılır. Irk standartlarını hakkıyla taşıyan (omuz yüksekliği-renk-ağırlık vs) her köpek en güzel kuyruğa / kulağa sahip olamamaktadır.

Kulak veya kuyruk köpeğin show kariyeri/ genel görünümünün estetiği için engel teşkil ediyor ise köpeğin yetiştiricileri kesim yaptırmaktadır. (American Kennel Club ve  Canadian Kennel Club halen kuyruk-kulak kesimi yapılmış köpekleri kabul ederken, British Kennel Club 2007’den beri yarışmalarına bu kesimlerin yapıldığı köpekleri kabul etmemektedir.)

Düşük kulaklı köpek ırkları

** Köpek ırkları insanların sonucunda bu kadar çeşitlenmiştir. Farklı ırkların özelliklerini karıştırarak yeni ırklar elde etme çalışmaları süresince “düşük kulaklı köpek ırkları” oluşmuştur.

Çoğu vahşi hayvanın ve insanların açık kulak kanalları vardır. Bu kulağın içinin hava ile temas etmesini ve  kuru kalmasını sağlar.Düşük kulaklar, kulak içinin nemli kalmasına yol açar. Nemli kulak içleri mantar enfeksiyonları ve bakteri üremesi için uygun ortam oluşturur.Bunu önlemek amacıyla kulak kesimi yapılmaktadır.

** Beauceron , Bouvier des Flanders ve Doberman gibi ırklarda kulak kesimi köpek tarafından sesin daha iyi duyulması için yapılmaktadır. Doğru kesilmiş kulaklar sesin kaynağının tespitinde köpeğe yardımcı olma ihtimali taşır.

**  Doberman gibi insanların bulunduğu ortamları yine insanlara karşı koruyan bekçi köpeklerinde kulak-kuyruk kesimi köpeğin bir yabancı tarafından  yakalanma ve etkisiz hale getirilme ihtimalini azaltmak için yapılır.

** Danua, APBT, Dogo Argentino gibi yakalama ve av köpeklerine ise boynuz, diş darbelerinden kulaklarının etkilenmemesi için kulak kesimi uygulanır.

** Ava çıkmayacak, show veya iş köpeği olmayacak, herhangi bir sağlıksal zorunluluğu(kırık kuyruk/ iyileşmeyen kuyruk ucu) bulunmayan  köpeklerde kulak ve kuyruk kesimi genellikle: yalnızca “ESTETİK amaçlı” yapılmaktadır.

?

—  Yapılacak kuyruk ve kulak kesimleri; veteriner kliniklerinde, konusunda uzman veteriner hekimleri tarafından hijyenik cerrahi operasyon koşullarında gerçekleştirilmelidir.

—   Avrupa  :  Norveç, İsveç, Finlandiya, İsviçre, Almanya, Lüksemburg ve   Avusturya’da kulak kuyruk kesimi  2004 yılından bu yana yasaktır.

—  Birleşik Krallık Parlamentosu (UK)  2006 Mart’ından bu yana iş köpekleri veya medikal bir sebep dışında kulak ve kuyruk kesimini yasaklamıştır.

— Türkiye  Cumhuriyeti  5199 numaralı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 2. Kısım 2. Bölüm 8. Maddesinde belirtildiği üzere,

Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik  cerrahi müdahale yapılması yasaktır. Ancak bu yasaklamalara; bir veteriner hekimin, veteriner hekimliği uygulamaları ile ilgili tıbbî sebepler veya özel bir hayvanın yararı için gerektiğinde tedavi edici olmayan müdahaleyi gerekli görmesi veya üremenin önlenmesi durumlarında izin verilebilir.

Köpeklerde Kulak Kesimi Nasıl Yapılır

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Yavru Köpekler Neden Havlar

Yavru Köpekler Neden Havlar

Bir yavru niçin bağırır? Yavru Köpekler Neden Havlar: Kapalı bir alanda veya kutu içinde muhafaza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.