Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpeklerde Kızgınlık Yaşı Ne Zaman Başlar
Köpeklerde Kızgınlık Yaşı Ne Zaman Başlar

Köpeklerde Kızgınlık Yaşı Ne Zaman Başlar

İlk kez kızgınlık gösteren bir dişi çiftleştirilebilir mi?

Köpeklerde Kızgınlık Yaşı Ne Zaman Başlar Diğer bütün evcil hayvanlarda olduğu gibi, köpeklerde de ilk kez kızgınlık yaşı ile ilkine gebe kalma yaşı birbirinden farklıdır. Erkek ve dişi köpek normal bir beslenmeye tabii tutulursa, 10-12 aylık civarında cinsi olgunluğa erişir. 10- 12 aylıkken, vücut hâlâ büyümeye devam ettiğinden, dişi bu yaşta ilkine kızgınlık gösterince gebe kalmamalıdır. Eğer gebe kalırsa, dişi hem kendi büyümesini, hem de yavruların büyümesini normal şekilde sağlayamaz. Genellikle hem anne, hem de yavrular olumsuz etkilenir.

Bu olay şuna benzer: Anadolu’daki kız çocukları, ortaokul çağında iken (12-15 yaş arası) çocukluktan genç kızlığa geçerler ve çocuk doğuracak özelliklere sahip olurlar. Ama 12-15 yaşında ki bir kız çocuğunun bedensel büyümesi 20-22 yaşına kadar sürer. Eğer bu kız çocukları 12-15 yaşlarında iken evlendirilirlerse, hamile kaldıkları zaman ne kendilerini sağlıklı bir şekilde büyütebilirler, ne
de karınlarındaki çocuğu. Zaten günümüzde köy yerlerinde ki durum budur. Bu yüzden köy yerlerinde; düşük yapma, erken doğum, ölü doğum, çocuğun ilk yıllarda ölmesi veya sık, sık hastalanması, annenin sürekli hasta olması çok yaygındır.

Köpeklerde Kızgınlık Yaşı Ne Zaman Başlar

Bir dişi ilk kez kızgınlık gösterirse, ne yapmak gerekir?

Dişiler yılda iki kere kızgınlık gösterirler (kızan olurlar). 10-12 aylık olunca görülen ilk kızgınlık atlatıldıktan sonra, 15-18 aylık iken 2. kızgınlık meydana gelir. Dişinin bu yaşta iken gebe kalması, hem kendi, hem de yavrularının sağlıklı doğup büyümesi açısından daha yararlıdır. Köylerde, erkek ve dişi serbestçe dolaştığı için, 10- 12 aylık iken dişi gebe kalır. Haliyle vücut hem kendini, hem yavruları besleyeyim derken, ikisini de beceremez. Bunun neticesinde gebelikte yavru atma olur, doğum zor gerçekleşir, ölü doğum olur, doğan yavruların bir kısmı doğumdan hemen sonra ölür, yavrular yavaş büyürler. Fakat en önemlisi hem anne, hem de yavrular ömür boyu ufak kalır. Annenin ufak kalmaması için çok erken yaşta çiftleşmeyi kesinlikle önermiyoruz.

Köpeklerde Kızgınlık Yaşı Ne Zaman Başlar

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.