Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpeklerde Genetik Hastalıklar Nelerdir
Köpeklerde Genetik Hastalıklar Nelerdir

Köpeklerde Genetik Hastalıklar Nelerdir

Genetik Hastalıklar

• Canlılarda karakterlerin dölden döle aktarılması ve hayat fonksiyonlarının devamlılığı genler sayesinde olmaktadır.Bir tek kromozom üzerinde yüzler hatta binlerce gen bulunur.DNA’ nın 2 önemli görevi vardır.DNA kendini kopyalayabilir (replikasyon veya duplikasyon).DNA molekülleri sahip olduğu bilgileri (şifreleri) RNA şeklinde hücreye aktararak (transkripsiyon) canlının çeşitli özelliklerinin oluşmasına sebep olur.Kromozomlar çiftler halinde bulunur (homolog). Biri anadan diğeri babadan gelir. Böylece genetik özellikler ana ve babadan eşit şekilde yavrulara intikal eder. Bazı durumlarda ebeveynlerden birinin etkisi daha fazla olduğu durumlar vardır. Bazı durumlarda genin oluştuğu DNA yapısında bir değişiklik meydana gelmesi sonucu (gen mutasyonu) anormal bir gen halini alır ve normalden farklı veya yeni özelliklerin meydana çıkmasına sebep olur.Çeşitli anomaliler ve genetik hastalıklar da bunların içerisindedir. Yakın akrabalı yetiştirme hastalığı oluşturan iki resesif genin bir araya gelme veya poligenik etkinin artma ihtimalini artırdığı için bu hastalıkların ortaya çıkma şansını da artırır.

• Bu yüzden damızlık olarak kullanılan erkek ve dişi köpeklerin zararlı genlerden ari olduğundan emin olmak gerekir

• Dünyada köpek türünde genetik anomalileri ile ilgili bilgileri koordine eden köpek genetik hastalıklar birliği, köpek göz hastalıkları birliği ve köpek kan hastalıkları birliği gibi kuruluşlar vardır.

• Damızlık yetiştiriciliği yapan, dolaysıyla akraba yetiştiriciliğinin yoğun olduğu çiftliklerden bir köpek yavrusu alındığında bu yavrunun ana ve babasının zararlı genlerden ari olduğunu belgeleyen bir sertifikanın verilmesi uygundur.

• Globoid cell leukodystrophy denilen hastalık ilk defa Cairn terriers ve Highland white terriers ırkı köpeklerde görüldüğü bildirilmiştir. Bu hastalıkta bir genetik enzim eksikliği sinir sisteminde ileri derecede dejenerasyonlara ve 2 – 6 aylık eniklerde ölümlere neden olmaktadır. Bu hastalık resesif kalıtım seyir izlemektedir. Dolaysıyla yavruda iki anormal resesif genin bulunması şarttır.

Köpeklerde Genetik Hastalıklar Nelerdir

Köpeklerde Genetik Hastalıklar Nelerdir

• Anaç köpekte bir normal bir de anormal gen bulunursa köpek heterozigot yapıda ve hastalık taşıyıcı olmasına rağmen normal durumdadır. Hastalığın yavrularında çıkma ihtimali vardır.

• Bilinçli golden retriever ve Labrador retriever yetiştiricileri köpeklerinin yaşları iki yıl olmadan damızlıkta kullanmamaktadırlar. Bunun sebebi ise Katarakt ve Kalça Çıkığı olan 2 genetik hastalıktır. Bu hastalıklardan biri veya her ikisinin ortaya çıktığı köpekler damızlıkta kullanılmaması gerekir.

• Bu iki köpek ırkında ortaya çıkan Katarakt dominant bir kalıtım seyri izlemektedir. Dolaysıyla sadece bir çift anormal gen hastalığı ortaya çıkarabilir. Katarakt hastalığı 1 – 2 yaş arasında Ophthalmoscope yardımı ile görülebilir.

• Kalça çıkığı ise hemen hemen tüm köpek ırklarında görülmesi ile birlikte genellikle Alman Çoban Köpeği ve Retrieverler gibi büyük ırklarda yaygındır. Bu hastalık poligenik bir kalıtım seyri sonucu ortaya çıkmaktadır. Poligenik gen etkisi üzerine çevre şartlarının etkisi olduğu bilinmektedir.

• Alman Çoban Köpekleri üzerinde yapılan bir çalışmada hızlı gelişen ve canlı ağırlık kazanan yavrularda kalça çıkığı oranının daha fazla olduğu,Bunun da beslenme faktörünün etkisinden kaynaklandığı bildirilmiştir. Ayrıca engel atlama gibi ağır antrenmanlar da hastalığı tetiklediği bildirilmiştir. Hastalığın kesin teşhisi radyografi ile yapılmakta

• Hemophilia A gibi kalıtsal kan hastalıkları, Collie, Alman Çoban Köpeği, Beagle, Grehound, Chihuahua, Samoyed, Miyature poodles ve Labrador retriever gibi birçok köpek ırklarında tespit edilmiştir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.