Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpeklerde Gebelik ve Doğum
Köpeklerde Gebelik ve Doğum

Köpeklerde Gebelik ve Doğum

Köpeklerde gebelik ne kadar sürer?

Köpeklerde Gebelik ve Doğum Köpeğin hamilelik süresi ne kadardır: Köpeklerde gebelik süresi yaklaşık 9 hafta, yani 63 gündür. Bu süre, dişinin yaşı, dişinin kaçıncı gebeliği, beslenme durumu, bozuk gıdalar verilip verilmediği, iş verilip verilmediği, iklim şartları ve mevsim gibi bazı faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Köpek gebelik dönemi: Gebeliğin ilk 1 ayında, dişinin fiziksel yapısında pek bir değişiklik olmaz. Ama 1 aydan sonra, karın hızla şişmeye, memeler irileşip sarkmaya başlar. Bu yüzden, gebeliğin 1. ayından itibaren, dişiye daha fazla itina gösterilir.

Gebe dişi köpekte nelere dikkat edilir?

Özel bir bölmeye alınarak, diğer köpeklerin ve insanların, varlı vakitsiz rahatsız etmeleri önlenir. Doğum bölmesi temizlenir, en azından duvarları kireçli badana, tabanı to kireç ile dezenfekte edilir. Zemine, dişi köpeğin üşümemesi için uygun bir malzeme serilir.

Aşırı soğuk ve sıcağa maruz bırakılmaz, ağır iş yaptırılmaz. Çok fazla hareket etmesine, koşup, atlamasına müsaade edilmez. Küflü, bozuk, bayat, donmuş, çok soğuk ve aşırı yağlı gıdalar verilmez ve önünde bulunmasına müsaade edilmez.

Köpeklerde Doğum belirtileri nelerdir?

Köpeklerde Gebelik ve Doğum

Köpeklerde doğum belirtisi: Doğum yapacağı bölmede bulunan dişi, doğuma az bir zaman kala, gayet huysuzlaşır. İlk defa doğum yapacak dişilerin, insanlara saldırdığı bile olur. Bunun için gebe dişilerin kendi hallerine bırakılmaları uygun olur. Eğer köy yerinde yetişen bir dişi ise, kendine sakin bir yer bulur. Sık sık telaşla dolaşır, tekrar geri hazırladığı yere döner. Yani sancıları başlamıştır. Bu belirtilerin görülmesinden yaklaşık bir kaç saat sonra doğum gerçekleşir.

Köpeklerde Doğum nasıl gerçekleşir?

Köpeklerde doğum nasıl olur: Doğum genellikle rahat geçer, dışarıdan müdahaleyi gerektirmez. Yavrular, zar şeklinde ve içi jöle kıvamında bir sıvı ile plasenta (kese)nın içinde, ortalama yarımşar saat ara ile doğar. İlkine doğuran dişi bile, içgüdüsel olarak keseyi yırtar, göbek kordonunu dişleri ile koparır, yavruyu yalayarak temizler ve kurutur.

Dişi, yavrulardan arta kalan plasentayı (kese, son, eş) yer. Çünkü anne için bol proteinli bir besindir. Yavruların göbek kordonlarından arta kalan parçalar, kurur ve bir hafta içinde kendilinden düşer. Yavruların göbek kordonları, 1 parmak bırakılarak, temiz bir iple sıkıca bağlanmalıdır. Bazı yavrular, göbek kordonundan vücuda giren mikroplar nedeniyle, ölebilir.

Doğumu müteakip geçen 2-3 gün, bazı anneler çok kıskanç olur ve yavrulara kimseyi yaklaştırmaz. Bunu zorlayarak, yeni doğum yapmış, yorgun anneyi huzursuz etmemek gerekir. Doğan yavrular siyaha yakın koyu post renkli ve gözleri kapalıdır. Gözleri 9-10 günlükken aralanır, 12-14 günlükken tamamen açılırlar. Post renkleri de 1-1,5 aylık civarında açılmaya başlar.

Yazın mı yoksa kışın mı doğan yavru köpekler mı daha iyidir?

Bir çok yerde, yazın doğan “Yaz yavruları”, kışın doğan “Kış yavrularına” nazaran daha üstün tutulmaktadır. Her iki mevsimde doğan hayvanlarda genotip olarak fazla bir fark yoktur. Bu farklı muamelenin sebebi; kışın dişinin az sütünün olmasıdır. Bu yüzden yavrular iyi beslenemez. Ayrıca, ilk bir aylık yaş içinde, yavruların vücudu ısı regülasyonunu sağlayamadığı için, telefat çok olur.

Ayrıca köy şartlarında, soğuk yerlerde barınan yavrularda telefat çok olur. Bundan dolayı, yavru temin edecek yetiştiriciler ve meraklıkların, kış eniklerini tercih etmesi tavsiye edilir. Yazın çok yüksek bir fiyat talep edilen bir yavru, aynı anne ve babadan olmak şartıyla kışın daha uygun bir fiyata alınabilir.

Köpekler kaç yavru doğurur?

Köpeklerde bir batında doğan yavru sayısı, köpeğin cüssesine göre değişir. İri ırklarda ortalama yavru sayısı 7-8, orta büyüklükte ki ırklarda 5-6 ve ufak yapılı ırklarda 3-4’dür .

Örneğin Kangal Köpeği ortalama 7 yavru vermektedir. Kangal Köpeği ağır bir ırk olduğu için “Çok yavrulayan ırklar” kategorisine girmektedir.

Köpeklerde Gebelik ve Doğum

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.