Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpeklerde Çiftleşme Hakkında Bilgi
Köpeklerde Çiftleşme Hakkında Bilgi

Köpeklerde Çiftleşme Hakkında Bilgi

Çiftleşme nasıl olur?

: Erkek köpek yabancıysa, birbirlerine alışmaları için, çiftleşmeden önceki birkaç gün yan yana konurlar. : Dişi takip edilerek, kanlı akıntının gelmeye başladığı 10. günden sonra çiftleştirilir. Köpekler çiftleşme için, gözden uzak mekanları veya gece vaktini seçerler. Eğer çiftleşme esnasında, dişi gebe kaldıysa, sakinleşir ve erkeğin mükerrer çiftleşmelerine müsaade etmez. Dişinin gebe kalıp kalmadığı, pratik olarak sakinlik ve erkeği kabul etmemesi durumundan anlaşılabilir.

Köpeklerde çiftleşme niçin uzun sürer?

: Çiftleşme yaklaşık 15-30 dakika sürer. Erkeğin cinsel organın (penisinin) orta kısmı şişkindir. Tam onun karşısına gelen yerde, dişinin cinsel organının (vajinasının) orta yerinde de bir girinti vardır. Çiftleşme anında, bu girinti ve çıkıntı, birbirine geçer. Erkek köpek boşaldıktan sonra, penisi hemen şişkinliğini kaybetmez. Bu yüzden erkek, penisini geri çekemez. Geri çekebilmesi için, ereksiyonun bitmesi, yani erkek köpeğin cinsel organının (penisinin) sertliğini kaybetmesi gerekir.

Köpeklerde Çiftleşme Hakkında Bilgi

Dişiyi birden fazla erkekle çiftleştirmek faydalı mıdır?

Dişi köpek kızan olunca (kızgınlığa gelince), ortalama 8 adet yumurta meydana getirir. Bunların her biri, değişik köpeklerin spermaları (döl suyu) ile döllenebilir. Bu yüzden, kızan olan dişi birden fazla erkekle çiftleştirilirse, karmankarışık yavrular meydana gelir. Doğru olan, dişiyi sadece bir erkekle çiftleştirmektir.

Erkek köpeğin cinsel organınında kemik var mıdır?

Köpek Çiftleşirken Kilitlenme: Sık sık, bazen sokak köpekleri sokak ortasında çiftleşirken, köpeklerin cinsel organı öylece birbirlerine kilitli olarak kalırlar. Bunu gören bazı haylaz çocuklar, birbirinin üstündeki köpekleri huzursuz eder, bazen döverler. Bu çok yanlıştır, çünkü diğer bir çok canlıdan farklı olarak, erkek köpeğin penisinin içinde, “Os penis” adı verilen uzun bir kemik bulunur.

Çocukların bu tip kötü muamelesi esnasında ayrılmak isteyen erkek köpeğin penisinde ki kemik bazen kırılır. Bu durum erkek köpek için çok ızdırap vericidir. Tekrar bir daha çiftleşmek istese de, yapamaz. Böyle bir durum görülünce, muhakkak çocuklara müdahale edilmelidir. Eğer böyle bir olay, yetiştiricinin kendi erkek köpeğinin başına gelirse, korkmaya mahal yoktur. Çünkü bir veteriner hekim tarafından gerekli tedavi sağlanabilir. Erkeğin penisi alçıya alınarak, bu kemiğin tekrar kaynaması sağlanır.

Köpeklerde Çiftleşme Hakkında Bilgi

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.