Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler
Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler

1. ?

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler Köpekgiller ailesinden, kurdun alt türü ve ondan köken alan, 400’den fazla ırkı olan; sürü ve mekan koruma, kızak çekme, pet hayvanı ve can yoldaşı olarak yetiştirilen hayvana köpek denir.

2. ?

Ter bezleri olmadığı için, terlemezler. Herhangi bir koşma anında veya fazla sıcağa maruz kaldıklarında, vücutlarında biriken fazla ısıyı atmak için dillerini dışarı çıkarırlar.

3. Köpeklerin vücut ısısı, ?

Köpeklerde normal vücut ısısı ortalama 38,4 derece, nabız dakikada 70-100 ve soluk alıp verme dakikada 15-30 keredir. Koku alma duyguları çok gelişmiştir. Burunlarında 125-200 milyon arasında koku alma hücresi bulunur.

4. ?

Pençeleri hareketsizdir, tırnaklarını deri altına çekemez.Ön ayaklarında 4 parmak, 5 tırnak bulunur. 5. tırnak bilektedir. Arka ayaklarında 4 parmak, 4 tırnak bulunur. Kangal ve diğer bazı ırk köpeklerin arka ayaklarında 5, 6 veya 7 tırnak bulunabilir. Sadece Afrika Avcı Köpeği’nin bütün ayaklarında 4 parmak ve 4 tırnak vardır.

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler

5. Köpeklerde kaç meme başı bulunur?

Dişi köpeklerde 8 veya 10 meme başı bulunur. Dişinin meme başında 3-4 delik birden bulunur.

6. Köpeklerde gebelik kaç gündür?

Gebelikleri ortalama 9 hafta, yani 63 gündür

7. Köpekler bir seferde kaç yavru doğurur?

Bir seferde 3-10 arası yavru doğururlar. Bazı köpekler ilk doğumunda sadece 1-2 yavru yapabilir. Bazı ırk köpekler 10 taneden fazla yavru verebilir.

8. Dünyada kaç tane köpek ırkı vardır?

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 400 köpek ırkı mevcuttur ve köpek kadar çok çeşitli ırka sahip, başka bir hayvan türü bulunmamaktadır. Bu ırklardan, çok ilginç özelliğe sahip olan bazıları:

9. İslâmiyet’te köpeğin yeri neresidir?

Hz. Muhammed, susamış bir köpeğe gösterdiği acıma hissinde dolayı, bir kadına ahrette mükafat vaat etmiştir. Köpek; gerek evcilliği ve sıcak kanlılığı, gerekse bazı özel yetenekleri yüzünden, insanların yeryüzünde en çok yararlandığı hayvanlar arasındadır.

10. Köpek Kuran’da geçiyor mu?

Kuran’da köpek 2 surede açık şekilde, bir surede ise dolaylı şekilde geçmektedir.

11. Kaç tane köpek ırkımız vardır?

TSE tarafından tescili yapılmış 5 köpek ırkımız vardır. Bunlar Kangal, Kars, Akbaş, Tazı ve İzci Köpeği Zağar Köpekleridir. Tescilli 5 ırktan, 3’ü köpeğidir. Bu  köpekleri genel olarak, koyun yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı yerlerde bulunur. Koyun ile köpeğin post rengin de uyumludur. Örneğin yetiştiriciliğinin yapıldığı yerlerde açık boz renkli Kangal ve Akbaş, Morkaraman yetiştiriciliğinin yapıldığı yerlerde, koyu, sarı, çapar, dalkır (çizgili postlu) renkli Kangal ve Kars Köpeği
yetiştirilir.

Tescili yapılmış ırkların dışında, bazı köpek tiplerinin yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Tarsus Çatalburun, Koyun, Dikkulak (Çivikulak), Tonya Finosu, Zerdava ve Karaman Köpeği gibi yerel yetiştirilen köpeklerimiz de bulunmaktadır.

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 1

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.