Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 5
Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 5

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 5

Biribiri ile akraba erkek ve dişi köpeğin çiftleşmesi zararlı mıdır?

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 5 Akrabalar arasında çiftleştirme kesinlikle zararlıdır. Genellikle sürü koruma köpekleri kardeş, anne, baba ve çocukları ile çiftleşmez. Ama birbirlerinin kokusunu bir kaç km öteden alamayacak şekilde başka eş bulamazsa, neslini sürdürme içgüdüsüyle, birbirleriyle yakın akraba sürü koruma köpekleri çiftleşebilir. İnsan hücrelerinde, canlıda genetik yapının şekillenmesine yarayan ve her biri bir karakteri temsil eden “gen” adı verilen yapılar vardır. Akrabalı yetişen hayvanlarda, bazı karakterler bakımından ırk özellikleri
bozulmaya başlar.

 

Bir damızlık köpeğin saf yada melez olduğu nasıl anlaşılır?

Bunu anlamak çok kolaydır. Buna Hayvan Islahı Bilimi’nde “Kontrol Çiftleştirmesi” denir. Saf mı, yoksa melez mi olduğu araştırılacak damızlık, ala burunlu bir damızlık ile çiftleştirilir. Eğer ala maskeli yavru çıkarsa, saflığı araştırılan damızlık muhakkak melezdir.

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 5

Bunu bir örnekle şöyle açıklayabiliriz:

Eğer saflığı araştırılan damızlık, saf siyah maskeli ise, “SS” şeklindedir. “SS” genlerine sahip olan bu damızlık, ala maskeli “ss” damızlık ile çiftleştirilince, bütün yavrular “Ss” şeklinde olduğundan, dışarıdan bakınca saf siyah maskeli görünür. O zaman biz saflığı araştırılan damızlığın saf siyah maskeli olduğuna hükmedebiliriz.

Eğer saflığı araştırılan damızlık, melez siyah maskeli ise, “Ss” şeklindedir. “Ss” genlerine sahip olan bu damızlık, ala maskeli “ss” damızlık ile çiftleştirilince, yavruların yarısı “SS” şeklinde saf siyah maskeli olarak, diğer yarısı da “ss” şeklinde ala maskeli olarak doğar. Doğan yavruların yarısı ala maskeli çıktığı için, o zaman biz saflığı araştırılan bu damızlığın melez siyah maskeli olduğuna hükmederiz.

İki ala maskeli köpekten siyah maskeli yavru çıkar mı?

Hayır, çıkmaz. Yukarıda ki bütün örneklerde olduğu gibi, eğer siyah maskeyi meydana getiren “S” geni, ala maskeyi meydana getiren “s” genine tam olarak üstün ise, her ikisi de ala maskeli iki damızlıktan, siyah maskeli yavru çıkmaz.

Köpeklerde “Gen” nedir?

Bütün canlılarda, bütün karakterlerin meydana gelmesini sağlayan maddeler bulunur. Bunlara ilmi olarak “Gen” denir. Genler bütün canlılarda, çifter çifter bulunur. Bu bir çift genin biri anneden gelir, diğeri ise babadan. Bu genlerin birbirleri ile olan etkileri çok değişiktir. Bu genlerin bazıları, bazen birbirlerine üstünlük sağlarlar. Mesela anneden gelen gen üstün (dominant) ise, babadan
gelen gen güçsüz (resesif) ise, anneden gelen gen etkisini gösterir. Babadan gelen güçsüz (resesif) gen etkisini gösteremez. Babadan gelen güçsüz (resesif) genin etkisini göstermesi için, diğer genin de aynı şekilde güçsüz (resesif) olması gerekir.

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 5

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.