Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 4
Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 4

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 4

Daha saldırgan olması için yavruyu karanlıkta tutmalı mıdır?

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 4 Kesinlikle zararlıdır. Bazı köpekler daha keskin ve hırçın olsun diye, karanlık yerlerde, ahırlarda, günlerce dışarı çıkarılmadan tutulur. Bu köpeklere yapılabilecek en büyük zulümlerden birisidir. Hiçbir olumlu faydası yoktur. Güneş ışığı, Vitamin D’nin sentezlenmesine, vücut tarafından üretilmesine yarar. Vitamin D ise, “Büyüme Hormonu” dediğimiz “Growth Hormon”un salgılanmasını sağlar. Büyüme Hormonu da, adı üstünde canlının normal bir şekilde büyümesinden sorumlu olan maddedir. Gün ışığının yetersiz olduğu durumlarda, bunlar peş peşe birbiri engeller ve canlı daha yavaş büyür ve çok kolay hastalanır.

Köpekler karanlık bir yerde tutulunca, ışık noksanlığından dolayı, hormonal dengesi ve dolayısıyla sağlığı, psikolojisi bozulur. Havyan hırçınlaşır, vahşileşir. Bunun, köpeğin daha saldırgan, daha kalitei olması ile hiçbir alakası yoktur. Bilakis hayvan daha kötü ve sağlıksız yapılmıştır.

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 4

Köpek dövüşleri niçin yapılır?

Köpek dövüşleri ülkemizin bir gerçeğidir. Bu dövüşlerde sıklıkla yer alan hayvanlar ise güç, cesaret ve kavga tekniği yönünden üstün niteliklere sahip olan Kangal, Akbaş, Kars Çoban Köpeği gibi sürü koruma köpekleridir. Dövüş esnasında, hayvanların birbirlerini yaralamalarının tasvip edilecek bir yanı yoktur. Fakat ortada bir gerçek vardır; iyi damızlık niteliğine sahip sürü koruma köpekleri bu dövüşler esnasında ortaya çıkabilmektedir. Çünkü güç, cesaret, nefes ve zeka gibi bir çok özelliği bünyesinde daha çok bulunduran bir sürü koruma köpeği, diğerine üstün gelebilmektedir.

Sürü koruma köpeklerine ağızlık takıp, birbirlerini yaralamalarını önleyip, “Köpek Dövüşleri” değil “Köpek Güreşleri” yapılabilir. Üstün damızlıkların seçilebilmesi için denenecek yollardan birisi bu olabilir. Bu güreşlerin belirli kuralları konur ve bu konuda uzman kişilerin hakemliğinde, ağızlık takılarak bu güreşler gerçekleştirilebilir.

Yavrunun doğduğu ve büyüyeceği iklim önemli midir?

Seçilecek yavrunun yaşadığı yer ile, yavrunun götürülüp besleneceği yerin iklim ve coğrafya özellikleri birbirine benzer olmalıdır. Bu husus; daha önce “Genel Davranış Özellikleri” bölümünde açıklanan, “Adaptasyon” konusu ile ilgilidir.

Her ne kadar köpeklerin değişik çevrelere karşı adaptasyon kabiliyeti iyi ise de, 1500 m rakıma sahip bir İç Anadolu kasabasından alınan bir köpek yavrusu, Antalya’ya götürülürse, çok zor yetiştirilir. Çünkü İç Anadolu kasabasının rakımı, serin ve kuru havası ile, Antalya’nın rakımı, sıcak ve nemli havası tamamen zıt karakterdedir.

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 5

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 4

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.