Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 1
Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 1

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 1

Kangal (Karabaş) Köpeği’nin ırk özellikleri nelerdir?

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 1 Esas yayılma alanı, Akkaraman Koyunu yetiştiriciliğinin yaygın olduğu Aksaray, Ankara, Erzincan, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tokat ve Yozgat illeridir. Fakat günümüzde Türkiye’de gitmediği yer kalmamıştır.

Aslan şeklinde vücut yapısı, yüzde ve kulaklarda siyah maske, kafatasına yapışık kulaklar, yukarı ve öne kıvrık kuyruk ile karakterize olmuştur. Post rengi boz ve bozun açık krem renginden, kızıl kahve rengine kadar değişik tonlarıdır. Cesareti, sadakati, duygusallığı ön plana çıkar. Kangal köpeği kendi sürülerini ve insanlarını korumada korkusuz ve yeteneklidir. Sürüsündeki hayvanlar, çocuklar,
ev hayvanları ya da diğer insanlara karşı naziktir. Sert iklim şartlarına dayanabilir. Böylesine iri bir ırka göre uzun ömürlüdür. İnsanları sever; ancak sürüyle de bağ kurar ve onu korur. Bağımsızdır, fakat aynı zamanda zeki ve eğitilebilirdir de. Eğitimle kontrol edilebilse de iri köpeklere ve diğer yırtıcı hayvanlara karşı saldırgandır.

Akbaş Köpeği’nin ırk özellikleri nelerdir?

Başlıca yayılma alanı, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Konya, Tuz Gölü ve Ankara arasında kalan bölgedir. Fakat günümüzde, yukarıdaki bölge ağırlıklı olmak üzere, yaygın olmasa da yurdun bir çok bölgesinde görülebilir.

Post rengi istisnasız beyazdır. Kulaklardan, kuyruk sokumuna kadar olan bölgede, bir parça krem rengine müsaade edilebilir. Boz Kangal’a nazaran daha zarif, güzel görünüşlü ve sivri burunludur. Tüyleri Boz Kangal’a nazaran daha yumuşaktır. Vücut ağırlığı ve yüksekliği olarak Boz Kangal’lardan küçüktür. Cesaret, sadakat ve kurda gitme yönünden Boz Kangallar’dan aşağı kalmaz, hatta daha fazladır. Çok çeviktir. Hiç temas etmeden, insan boyundaki tel örgü veya duvardan atlayabilirler.

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 1

Kars Köpeği’nin ırk özellikleri nelerdir?

Bu ırk genellikle, başlıca Kars olmak üzere, Artvin’in güney dağlık kesimleri, Erzurum, Ağrı, Ardahan ve Iğdır İlleri’nde bulunur. Bu ırka genellikle Kars, Erzurum, Iğdır ve Ağrı civarında “Kıllı”, Ardahan’da “Saçaklı”, Artvin’de “Tüylü” denir.

Dış görünüş olarak Kafkasya Ovcharka Köpeği’ne çok benzerler. Postu, bölgedeki ağır kış şartlarına uygun olarak, uzun tüylüdür. Fakat kısa tüylülerine de rastlamak mümkündür. Genellikle koyu renkler ağır basmak kaydıyla, birkaç rengi birden barındırır. Düz siyah, düz beyaz, kırçıl, kırmızı, sarı, kahverengi olmak üzere bir çok renk görülür.

Kafa genellikle koyu renklidir. Boyun kısmı ile arka bacakların, geri tarafındaki tüyler daha uzundur. Boyun kısmı yeleli olduğundan, önden bakılınca daha heybetli ve iri kafalı görülür. Havlamaları, Kangal’lara nazaran daha boğuk, kalın ve kesik kesikdir. Cesaret, sadakat ve çoban köpeği olarak mükemmeldirler.

Türk Tazısı’nın ırk özellikleri nelerdir?

Türk Tazısı’nın post rengi her renkte olabilir. Türk Tazısı’nın ayakları uzun; vücut ince; tüyleri kısa; kuyruğu ince ve tüysüz; baş ince ve uzun; boyun uzun; göğüs derin ve karın çekiktir. Türk Tazısı, daha çok bıldırcın, keklik, tavşan ve tilki avının yapıldığı, Orta ve Güney Anadolu’nun sulak yörelerinde bulunur. Soğuk mevsimlerde üşümesin diye, sırtına çul veya örtü sarılır.

Tarsus Çatalburun Köpeği’nin ırk özellikleri nelerdir?

Burnunun ucu 2 parçadır. İsmini buradan almaktadır. Günümüzde güney illerinde çok az sayıda bulunmaktadır. Çok üstün bir koklama yeteneği vardır. Avı arayıp, bulmak ve kaldırmak konusunda çok iyidir.

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 2

Köpekler Hakkında Kısa Bilgiler 1

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.