Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpek Nedir ve Köpekler Terler mi
Köpek Nedir ve Köpekler Terler mi

Köpek Nedir ve Köpekler Terler mi

Köpek nedir?

Köpekgiller ailesinden, kurdun alt türü ve ondan köken alan, 400’den fazla ırkı olan; sürü ve mekan koruma,
kızak çekme, pet hayvanı ve can yoldaşı olarak yetiştirilen hayvana köpek denir.

Köpekler terler mi?

Ter bezleri olmadığı için, terlemezler. Herhangi bir koşma anında veya fazla sıcağa maruz kaldıklarında,
vücutlarında biriken fazla ısıyı atmak için dillerini dışarı çıkarırlar.

Köpek Nedir ve Köpekler Terler mi

İlk evcilleştirilen hayvan hangisidir

İlk evcilleştirilen hayvan köpektir. Bu yüzden köpek günümüze kadar insanın en yakın dostu bir hayvan olarak bilinmiştir. Geçimini büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinden sağlayan yetiştiricilerin en büyük problemi yırtıcı hayvanlar olmuştur. Yırtıcıların en çok zarar verdikleri tür koyun ve keçi sürüleri olmuştur. Sürü koruyucu köpek yetiştiriciliği, koyunculuğun yaygın olarak yapıldığı yerlerde yoğunlaşmıştır. Sürü koruyucu köpeklerin bir çoğu kurt ile başa baş mücadele edebilecek zeka, kuvvet ve yeteneğe sahiptir.

Köpek, fenotip yönden birçok ırkı olan, insanlar tarafından çok yönlü faydalanılan, bekçilik, avcılık, sürü koruma gibi işler için kullanılan, bazıları çok iyi koku alan ve işiten, sadık ve akıllı memeli bir evcil hayvandır.

Köpeklerin Kökeni ve Köpeklerin Atası

Köpek Nedir ve Köpekler Terler mi

Bütün köpeklerin atası kurttur. Köpeğin atası olduğu kabul edilen ilk canlı 40 milyon yıl önce Eosen Çağı’nda, ilk köpek benzeri yaratıkların ise 20 milyon yıl önce meydana geldiği, arkeolojik kalıntılardan anlaşılmaktadır. Bunlar Miacidea isimli et yiyen canlılardır.

Bu Miacidea’lar iki kola ayrılmış, bir kolundan Cynodictis meydana gelmiş ve bu yaratığa ait kalıntılar Paris civarında yapılan kazılarda bulunmuştur. Cynodictis’den, Miosen Çağı başlarında Cynodesmus türemiş, bu da 5 milyon yıl önce Plioesen Çağı’nda Tomarctus’a dönüşmüştür.  Tomarctus’dan ilkel  kurt  (Canis  etruscus)  türemiştir. İlkel kurt ise, bundan 300.000 yıl önce, günümüzde yaşayan vahşi kurdun (Canis lupus) türemesine sebep olmuştur. Köpeklerde bilahare kurttan meydana gelmişlerdir.

En son yapılan moleküler genetik araştırmalar, bugünkü köpeklerin atası olarak, önce tek bir populasyonun meydana geldiğini söylemektedir. Daha sonra bu ortak köpek ırkından meydana gelen atadan, diğer köpek ırklarının meydana geldiği kabul edilmektedir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.