Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpek Irkları / Yabani Köpek Irkları Nelerdir
Yabani Köpek Irkları Nelerdir

Yabani Köpek Irkları Nelerdir

Yabani Köpek Irkları Nelerdir Yabani köpekler en çok kurtlara benzemektedirler. Kurtlar kuzey yarım kürede (Avrupa, Kuzey Amerika, Asya) dağılım göstermektedir. Soğuk bölgelerde yaşayan kurtlar iri, açık renkli ve saldırgan, ılıman bölgelerde yaşayanlar ise küçük cüsseli, daha az saldırgan, renkleri sarı veya açık kahve, karın bölgelerinde daha açık renklidir. İkinci gruptaki vücut rengi, köpeklerde de görülmektedir. Kurtlar insanlara düşman değildir. Kurtların insanlara saldırmaları nadirdir, insanlara dost olduğu durumlar fazladır. Çakallar, grup halinde avlanmalarına rağmen esas olarak diğer yırtıcıların avlarıyla beslenirler.

Coyote’lar sivri çeneleri, büyük kulakları, kalın kuyruklu yapıları ile kurda çok benzerler. Amerika’nın Grassland wolfs bölgesinde yaşarlar. Bölgede yaşayan insanlar hayvanlarını korumak amacıyla coyoteları avladığı için sayıları gün geçtikçe azalmaktadır. Güney Amerika’da fox ve zorro gibi yabani köpekler yaşamaktadır. Zorro’lar büyük kulaklara, kalın bir kuyruğa ve tıknaz vücuda sahiptirler. Evcil köpeklerin yabani köpekler ile melezlenmesi sonucu doğan yavruların av kabiliyetleri iyi olduğu için yerliler devamlı bu melezlemeyi yapmaktadır. Dingolar, Avustralya’nın yabani köpeğidir. Doğada ender havlayan dingolar evcil hayatta havlamaları sıklaşmıştır.

Yabani Köpek Irkları Nelerdir

Yabani Köpek Irkları Nelerdir

 1. Grey Wolf (Canis lupus)

 2. Red Wolf (Canis rufus)

 3. African Wild Dog (Lycaon pictus)

 4. Maned Wolf (Chrysocyon brachyurus)

 5. Coyote (Canis latrans)

 6. Dhole (Cuon alpinus)

 7. Ethiopian Wolf (Canis simensis)

 8. Culpeo (Lycalopex culpaeus)

 9. Red Fox (Vulpes vulpes)

 10. Side-Striped Jackal (Canis adustus)

 11. Dingo (Canis lupus dingo)

Yukarıda anlatılan hayvanların hepsi evcil köpeklerin akrabasıdır. Tümü, dış görünüş, davranış ve kendini ifade etmede birbirlerine benzerdirler. Benzeyen bu karakterler; büyüklükleri farklı ama kafatası şekillerinin benzerliği, 42 adet olan diş sayısı, benzer omurga tipi ve sayısı (50-52), irisin daire şeklinde ve büzülmüş olması, güçlü koku alma yetenekleri, aynı hastalıklara duyarlı olmaları, uluma şekli, sevinç, üzüntü ve acıdaki yüz ifadeleri, kızma biçimleri, iki haftalıkken gözlerinin açılmasıdır.

Bazı istisnalar da bulunmaktadır. Bunlar; , Toy Chihuahua, , Sponiels’dir. Evcil ve yaban köpeği arasındaki benzerliklere rağmen melezlenmeleri sakıncalıdır. Doğan yavruların propotionları iyi olmayabilir.


Hakkında HB_Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.