Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Sibirya Kurt Köpeği

Sibirya Kurt Köpeği

Siberian Husky

Sibirya Kurt Köpeği fiziksel özellikleri:

Sibirya Kurt Köpeği Kızak köpek katagorisine giren bu ırkın orijini Kuzeydoğu Asya’dır. Sibirya’da göçebe şekilde yaşayan Yugakirler ve Çukçen kavimleri avlanırken kızaklarını çekecek dayanıklı, güçlü ve hızlı köpekler elde etmek için kuzey ülkeleri köpekleri arasında yaptıkları melezlemeler sonucu Huscky ortaya çıkmıştır. Nitekim o zor şartlarda bu köpekler olmadan yaşamak imkansızdır. Çok dayanıklıdır. Kızağa bağlı 160 km yol yapmıştır. Havlama yerine kurt gibi ulumaları, yarı vahşi yaşamları ve kurtlarla sıkça çiftleştirilmeleri kurt ile olan akrabalığın çok belirgin olduğuna işarettir. 1909 yılında bir Rus kürk tüccarı tarafından Alaska’ya getirilmiştir. Irk tescili 1966 yılında gerçekleşmiştir. Kuzey Alaska’nın ıssız bir bölgesinde 4 huscky’nin anısına dikilen bir anıt taşı mevcuttur. Bu 4 fedakar köpek difteri hastalığından çocukların ölmesini önlemek için 300 km uzaklıktan yodan serum getirirken hayatını kaybeden 5 huscky’den dördüdür.

Sibirya Kurt Köpeği Karakteri:

Çok dayanıklıdır. Kızağa bağlı 160 km yol yapmıştır. Havlama yerine kurt gibi ulumaları, yarı vahşi yaşamları ve kurtlarla sıkça çiftleştirilmeleri kurt ile olan akrabalığın çok belirgin olduğuna işarettir. Dişi ve erkeklerde omuz yüksekliği 50-55 ve 55-60 cm, ortalama ağırlık ise ağırlık ise 30-35 kg arasındadır.Baş orta büyüklükte, kulaklar orta büyüklükte hafif yuvarlak, tüylü ve dik, burun siyah veya kahverengi, beyaz köpeklerde et renginde, gözler badem şeklinde mavi veya kahverengi tonlarındadır. Vücudu saran tüyler üstü yumuşak, altı sıkı ve gür olmak üzere 2 tabakadan oluşmaktadır.Renk siyahtan beyaza tonlar ile kurt grisi ve gümüş rengi de olabilir. Kuyruk sarkıktır.

Sibirya Kurt Köpeği

Sibirya Kurt Köpeği Yaşam Ortamı:

Kızak köpek katagorisine giren bu ırkın orijini Kuzeydoğu Asya’dır. Ev köpeği olarak uygun değil.

Sibirya Kurt Köpeği Hastalıkları:

Kalça displazisi, Göz hastalıkları, Çinko eksikliği. Sibirya kurdu kaç yıl yaşar: Yaşama süresi 12-15 yıldır

Siberian Husky Saldırgan mıdır ?

Sibirya kurdu ya da Haski (Husky) adıyla tanınan en sevilen evcil köpek cinslerinden biri olan bu köpekler aslında çelik mavisi gözleri, asil yüz yapısı nedeniyle oldukça yakışıklı hayvanlardır. Sibirya’daki Çukçi halkı tarafından uzun yıllar Ren geyiklerini güderken yardımcı olması nedeniyle ve atletik yapıları sebebiyle kendilerini kızak köpeği olarak kullanmışlardır. Her ne kadar evcillikleriyle tanınsalar da genlerindeki kurt’luktan olsagerek özgürlüğüne düşkün ve avcı bir türdür. Özellikle provoke edilmediği sürece zararsız olup kötü ellerde çok tehlikeli bir saldırı aracına dönüşebilmektedir. Bu nedenle ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) 1979 yılından beri Husky cinsi köpeklerin tehlike arz edebilir tür olarak görmektedir.

HUSKY’ler hakkında kısa bir bilgi..

Sibirya kurdu diye bir kurt türü yoktur aslında..
Sibirya’da yaşayan boz kurt ve tundra kurdu gibi birkaç kurt türü vardır fakat bunlar Sibirya kurdu olarak geçmezler.

Sibirya kurdu Türkiye’de bazı kutup köpekleri için söylenen bir terimdir.
Halk tarafından benimsenmiş bir isim olsa da yanlıştır. Alman çoban köpekleri için Alman kurdu denmesi kadar yanlışdır.. Çünkü bu hayvanlar köpektir.

Özellikle birbiriyle karıştırılan 2 köpek Olan ; Malamut ve Sibirya husky`si (Siberian husky). Kurda benzerliklerinden ve asil güzelliklerinden dolayı Husky Türkiye’de en tanınmış köpeklerden biri olmuşlardır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.