Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Samoyed Çoban Köpeği

Samoyed Çoban Köpeği

Samoyed

Samoyed Çoban Köpeği Bu çalışkan ırkın kompakt ve kaslı vücudu adeta gücünün bir göstergesidir.Gümüşi uçlu sık kürkü beyaz, sarı, ve krem rengi olabilir; ancak beyaz tercih edilir. Samoyed güçlü ve dinamik bir köpektir. Siyah ya da kahverengi burnu ile güçlü ve uca doğru sivrileşen bir kafası vardır. Gözler koyu renkli ve oblik konumlanmıştır. Kulaklar orta büyüklükte, uca doğru hafif yuvarlak ve diktir. Kuyruk uzun, bol tüylü ve sırtta çember halinde taşınır. Bacaklar yere dik ve güçlüdür. Ayaklar düz ve tüylerle kaplıdır. Kürkü onu arktik soğuktan koruyan yumuşak bir alt kürkle sık ve serttir.

Samoyed Çoban Köpeği Genel Özellikleri:

1889’da kaşif Robert Scott bu ırktan pek çok köpeği İngiltere’ye getirdi. Irk, burada geliştirildi ve bütün dünyaya yayıldı. Sibirya’da kızak köpeği olarak kullanılır.

Samoyed Çoban Köpeği Karakteri:

Yüzyıllardır kızak çeken güzel ve dayanıklı bir köpek olarak bilinir. Dayanıklılığı sayesinde uzun mesafeler boyunca kızak çekebilir. Aynı zamanda Mors avcılığında, bekçilikte ve sürü bekçiliğinde de kullanılmıştır.Arkadaş canlısı, iyi huylu, zeki bir ırktır. Güçlü, dayanıklı bir yapısı vardır. Yüksek enerji seviyesine sahiptir. Samoyed apartmanda beslenir mi: Apartman yaşamından çok dışarıyı tercih ederler. Güzelliği ve kibarlığı dünyanın her yerinde ona arkadaşlar kazandırmıştır. Mizacında sertlik yoktur, çocuklarla oynayabilen temiz bir köpektir. Samoyed çok havlar mı: Tek kusuru sık sık ve yüksek sesle havlamasıdır. Hırsızlara karşı çok sert olabilir. Yükseklik erkeklerde 53-60 cm., dişilerde 48-53 cm’dır. Ağırlık: 23-30 kg’ dır.

Karakteri Samoyed kibar bir köpektir. Bir kişiyi sahip olarak seçmesine rağmen insanların geneline sevgiyle yaklaşır. Dışa dönük, arkadaş canlısı ve oyuncudur. Yabancılar dahil herkese karşı iyi huylu olduğundan koruma köpeği değildir. Yine de havlaması ile yabancıların varlığını haber verir. Aile yaşantısına kolay adapte olur ve çocuklarla arası iyidir. Çok zekidir; ancak formal itaat eğitimine direnebilir. Sıkı, sabırlı ve pozitif bir eğitim programı henüz yavruyken uygulanmaya başlanmalıdır. Takım halinde çalışmaya alışık olduğundan kendini bireye karşı pek ifade etmez. Tek bir sahibe bağlandığında ise iyi huylu, sosyal ve canlı bir köpek ortaya çıkar. Kavgacı değildir; ama gerektiğinde başının çaresine bakabilir. Uzun süre yalnız bırakıldığında eşyalara zarar verici olur. Genelde diğer ev hayvanları ile iyi anlaşır. Havlamaya eğilimi vardır.

Samoyed Çoban Köpeği

Samoyed Çoban Köpeği Nerede Yaşar:

Sibirya kökenlidir. Çok eski zamanlardan bu yana Samoyed’ler olarak bilinen bir avcı ve balıkçı nüfus ile birlikte Sibirya’da yaşar.

Samoyed evde beslenir mi: Yeterince egzersiz imkanı sağlandığında apartmanda da yaşayabilir. Ev içinde oldukça aktiftir. Orta büyüklükte bir bahçe gerekli olabilir. Sık kürkleri bu köpekleri sıcak iklimler için uygunsuz kılar. Egzersiz İhtiyacı Her gün ciddi miktarda egzersize gereksinim duyar. Sıcak havalarda serin bir yerde tutulmalıdır. Samoyed Köpek Bakımı: Yoğun bir tüy bakımı gereklidir. Mevsimsel olarak ciddi bir tüy dökümü dönemi yaşar. Sık ve gür kürkü sık sık fırçalanmalıdır. Yeterince sık fırçalanırsa yıkanmadan da beyazlığını koruyabilir.

Samoyed Çoban Köpeği Hastalıkları:

Kalça çıkığı, Şeker hastalığı, Deri problemleri. Samoyed kaç yıl yaşar: Yaşam süresi:12-15 yıl.

Samoyed Çoban Köpeği Diğer İsimleri:

Samoyed, Samoiedskaïa Sabaka, Samoyedskaya, Sami, Sammy.

Sınıflandırma:

Sürü gütme.

Samoyed Çoban Köpeği Kökeni:

Bir Rusya ırkıdır. Eski iş köpeklerinden birisidir. Kaşif Robert Scott bu köpekleri 1889 yılında İngiltere’ye götürmüştür.

Tarih öncesi zamanlardan buyana Sibirya‘da Samoyed denen avcılıkla geçinen bir halk yaşamaktadır. Yüzyıllar boyunca kızaklarının çekiminde beyaz güzel köpekler kullanmışlardır. Bu köpek kabilenin ismi ile anılmaktadır. 1889’de kaşif Robert Scott bu köpeklerden bir kaç tanesini İngiltere’ye getirdi. Irk dünyaya buradan yayılmıştır. Çok zor şartlardaki çalışma geçmişine rağmen zarif ve çevik bu ırk en moda ev ve yarışma köpeklerinden biridir.

Samoyed Çoban Köpeği Omuz Yüksekliği:

Erkerk 53-60, Dişi 48-53 cm.

Samoyed Çoban Köpeği Ergin Ağırlığı:

Erkek 21-30, Dişi 16-21 kg.

Samoyed Çoban Köpeği Post Rengi:

En çok saf beyaz, bisküvi rengi, sarı ve krem renkleri görülür.

Samoyed Çoban Köpeği Irk Özellikleri:

Kompakt yapılı, kaslı vücutludur.

Samoyed Çoban Köpeği Kullanma Alanı:

Daha çok rengeyiklerinin korunmasında ve kızak çekme işlerinden kullanılır.

Tanınma: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR, DRA, NAPR, ACA


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.