Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Saint Bernard Çoban Köpeği
Saint Bernard Çoban Köpeği

Saint Bernard Çoban Köpeği

St Bernard

Saint Bernard Çoban Köpeği, güçlü görünümlü başı ile çok büyük, sağlam ve adaleli bir köpektir. Ağırlığı büyüklüğü ile orantılı olduğu sürece ne kadar yüksek olursa o kadar çok tercih edilir. İki tüy tipi vardır, kısa ve uzun. İki tüy tipi de sık ve beyaz üzerine ten rengi, kızıl, kaplan desenli ve siyah (bunların kombinasyonları ile) olabilir. Yüz ve kulaklar genellikle siyah renkle gölgelenmiştir ve bu ona zeki ve nazik bir ifade verir. Uzun tüylü St.Bernard’larda tüyler sadece biraz daha uzundur ve kuyruk ve baldırlarda hafif tüylenme vardır. Ayakları kar ve buzda sağlam basmasını sağlayacak şekilde güçlü, kavisli ve büyüktür. Koku alma duyuları çok gelişmiştir ve çığ ve gelen fırtınaya karşı altıncı hissi var gibidir.

Saint Bernard Çoban Köpeği Genel özelliği:

İsviçre kökenlidir. Köpeğe dair ilk kayıt 18. yüzyılda elde edilmiştir. Buradaki rahipler, dağlık araziden kışın, kar ve fırtına ortamında geçen yolcuların rehberliğinde, çığ yüzünden tehlike geçirenlerin kurtarılmalarında St Bernard’ın yardımından yaralanmaktadırlar.

Saint Bernard Çoban Köpeği Karakteri:

Yükseklik 61 – 71 cm’dir.Ağırlık 50 – 90 kg’dir. Saint Bernard’ın koku alma yetisi o kadar güçlüdür ki metrelerce kar altındaki bir kişinin yerini tespit edebilir.Irk ayrıca fırtına ve çığ tehlikesini de önceden hissedebilmesiyle ünlüdür.Tabiatı gereği çok sakin ve dost canlısı, fakat hep gözlemleyen bir köpektir. Zekidir ve diğer canlılarla arası çok iyidir. Dev cüssesine rağmen çok sevgi doludur.Tarihi görevi olan Alp Dağlarında arama-kurtarma görevini halen başarıyla sürdürür. Çok iri olan köpeğin, özel bakım istediği, bol et yediği, barınağının da rahat olması gerektiği anımsanmalıdır.Sadece büyüklüğü bile caydırıcı bir etken olarak kabul edilebilir. Yemek yedikten ve su içtikten sonra salya problemleri olabilir.Yaşam süresi:8-10 yıldır.

Oldukça nazik, arkadaş canlısı ve çocuklara karşı töleranslıdır. Saint Bernard yavaş hareket eden, sabırlı ve itaatkar bir köpektir. Dev ırk olduğundan erken yaşta diğer insanlarla çok iyi sosyalleştirilmelidir. Eğitim de yine köpek henüz küçük ve kontrol edilebilir büyüklükte iken başlamalı ve tutarlı ve pozitif bir metod kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu boyutlarda dik kafalı hatta saldırgan bir köpek büyük problemler yaratabilir. Saint Bernard iyi bir bekçi köpeğidir. Sadece büyüklüğü bile caydırıcı bir etken olarak kabul edilebilir. Yemek yedikten ve su içtikten sonra salya problemleri olabilir.

Saint Bernard Çoban Köpeği

Saint Bernard Çoban Köpeği Kökeni:

Bir İsviçre ırkıdır. Bu ırk M.S. 980 yılında Senbernar Manastırı’nda rahipler tarafından geliştirilmiştir.

Çok eski bir ırktır. İspanya ve İsviçre arasındaki zorlu Alp geçidinde yolculara sığınak sağlamak amacıyla kurulan manastırda St Bernard de Menthon tarafından MS 980 yılında üretilmeye başlanmıştır. Tibetan mastifinden türemiştir ve bundan dolayı 1000 yılları civarında Romalılarca Alplere getirilen köpeklerden üretildiği düşünülmektedir. Muhtemelen keşişler köpeklerini Danua ve Pirene Dağ Köpekleri ile çiftleştirmişlerdir. Kurtarma köpeği olarak kullanımları ve popüleriteleri 17. yüzyılda başlamıştır.

Saint Bernard manastır yakınlarında geçitte çığ ve kurtarma köpeği olarak kullanılmıştır. Bu köpekler kayıp ya da yaralı yolcuları bulur ve sıcaklık vermek için yüzlerini yalayıp yanlarına yatardı. Ardından guruptan bir köpek manastıra koşarak yardım getirirdi. Saint Bernard’ın koku alma yetisi o kadar güçlüdür ki metrelerce kar altındaki bir kişinin yerini tespit edebilir. Irk ayrıca fırtına ve çığ tehlikesini de önceden hissedebilmesiyle ünlüdür. Uzun tüylüler genelde tüyleri buz tuttuğundan iş köpeği olarak kullanılmaz.

Saint Bernard Çoban Köpeği Yaşam Ortamı:

Asya kökenli olması muhtemel bulunan köpeğin Mastiff türüne benzediğini söylemek gerekir. Adını “Hospice du Grand Saint Bernard’tan, yani İsviçre ile İtalya arasında, Alp’lerin esas bölümündeki geçit yerindeki sığınaktan almaktadır.

Saint bernard evde beslenir mi: Saint Bernard yeterince egzersiz imkanı sağlandığında bir apartman dairesinde de yaşayabilir. Ev içinde fazla hareketli değildir. Küçük bir bahçe de ihtiyacını görür. Dışarda da yaşayabilmesine rağmen ailesi ile olmayı tercih edecektir. Sıcak iklime karşı toleransı oldukça düşüktür. Egzersiz İhtiyacı Günlük uzun bir yürüyüş Saint Bernard’ı zinde tutacaktır. Yavrular kemikleri erişkin güçlerine ulaşıncaya kadar fazla egzersiz yaptırılmamalıdır. Bu da 1,5-2 yaşını bulabilir. Kısa yürüyüşler ve hafif oyun seansları yavruların egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Bakımı İki tüy tipinin bakımı da kolaydır. Bir fırça ile düzenli taranması ve gerekirse kuru şampuanlama yapılması yeterlidir. Normal şampuanlar kürkün suya dayanıklılığını sağlayan yağ tabakasını alacağından hafif bir ürün kullanılmalıdır. Bu ırk sürekli olarak az da olsa tüy döker ve bahar ayları ile son baharda bu döküş artar

Saint Bernard Çoban Köpeği Hastalığı:

Wobbler sendromu, Kalp rahatsızlıkları, Deri problemleri, Kalça displazisi, Ektropion, Entropion, Distichiasis, Mide dönmesi, Osteosarcom.

Saint Bernard Çoban Köpeği Diğer İsimleri:

Saint Bernard, St. Barnhardshund, Alpine Mastiff, Bernhardiner, St. Bernard.

Saint Bernard Çoban Köpeği Sınıflandırma:

Sürü koruma.

Saint Bernard Çoban Köpeği Omuz Yüksekliği:

61-70 cm.

Saint Bernard Çoban Köpeği Ergin Ağırlığı:

50-91 kg.

Saint Bernard Çoban Köpeği Post Rengi:

Vücudunun alt kısımları beyaz, yan ve üst kısımları sarıdan kahverengine kadar değişen renklerdedir. Baş genelde koyu renklidir.

Saint Bernard Çoban Köpeği Irk Özellikleri:

Uzun ve kısa tüylü iki varyetesi vardır.

Saint Bernard Çoban Köpeği Kullanma Alanı:

Alp Dağlar’ındaki hayvan sürülerinin korunması için üretildiği halde, günümüzde mesken koruma ve pet olarak da yetiştirilir.

Tanınma: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR, DRA, NAPR, ACA.

St. Bernard boynunda ne taşır?

St. Bernardlar boyunlarında asla konyak fıçısı taşımaz.

Bu köpekler tamamen yeşilaycıdır (her şey bir yana, vücut ısısı düşük birine konyak vermek çok vahim bir hatadır), ama bu düşünce turistlerin hoşuna gider ve bu köpeklerle boyunlarına konyak fıçısı takılıyken fotoğraf çektirirler.

St. Bernardlar dağda kurtarma köpekleri olarak eğitilmeden önce, Büyük St. Bernard Geçidi‘ndeki (Alp Dağları üzerinde bulunan ve İsviçre’yi İtalya’ya bağlayan yol) misafirhanede keşişler tarafından yiyecek taşımak için kullanılıyorlardı, zira büyük boyutları ve uysal yapıları onları iyi birer yük hayvanı yapıyordu.

Konyak fıçısı, Kraliçe Victoria’nın himayesinde bulunan Sir Edwin Landseer (1802-1873) adında genç bir İngiliz sanatçının fikriydi. Landseer manzara ve hayvan resimleriyle meşhurdu ve Glen’in Hükümdarı adlı tablosu ve Nelson Sütunu’nun zeminindeki aslan heykelleriyle tanınıyordu.

St bernard köpek fiyatları:

Fiyatlar hakkında  kesin bir bilgi bulunmamaktadır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.