Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Rottweiler Köpeği

Rottweiler Köpeği

Rottweiler

Rottweiler Köpeği iri ve güçlü bir bedeni vardır. Adaleli ve atletik olan bu ırk, geniş bir kafaya ve yuvarlak bir alına sahiptir. Çeneler iyi gelişmiştir ve dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler ırkın iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtır ve koyu renklidir. Kulaklar üçgen, düşük ve ileri doğru taşınır. Burun geniş ve siyahtır. Dudaklar siyah ve ağız içi koyu renklidir. Tüyleri kısa, sert ve sıktır. Rengi siyahtır ve yanaklar, burun kısmı, patiler ile bacaklarda pas rengi lekeler vardır.

Rottweiler Köpeği Genel özelliği:

Kökeni Almanya‘dır. Muhtemelen İtalyan Mastiff ‘inden gelmektedir. Wuttemberg ‘deki bir Alman kasabasında, Rottweil’de yetiştirildi. 1800’lerde nesli tükendi. Yirminci Yüzyıl’ın başlarında Stuttgart’da toplanan coşkulu köpek yetiştiriciler sayesinde, yeniden popüler hale geldi. Yükseklik erkek 61 – 68 cm, dişi 56 – 63 cm. Ağırlık 42 kg Çoban ve polis köpeği olarak kullanılır, daha önemlisi bekçi ve muhafızdır. İnsana eşlik eden bir köpek olarak da değerlidir.

Rottweiler kaç tane yavru doğurur: Bir batında on iki yavru doğurabilir.

Rottweiler Köpeği Kökeni:

Rottweiler, muhtemelen İtalyan Mastifinden türemiştir. Orta Çağ boyunca sürü köpeği olarak kullanıldı. Alman Wurttemberg bölgesindeki Rottweil kasabasından gelmektedir. 1800’lerde kısmen nesli tükenmesine rağmen Stuttgartdaki meraklı üreticilerce tekrar eski nüfusuna ulaştırılmıştır. İz sürme, sürü gütme, bekçi köpeklği, koruma, polis köpekliği, araba çekme, itaat yarışmaları Rottweilerin yetenlerinden sadece bir kaçıdır.

Rottweiler Köpeği

Rottweiler Köpeği Karakteri:

Dengeli, sakin, itaatkar, cesur ve kolay eğitilirler. Sadece efendisi saldırıya uğradığı zaman sertleşir. Asil, ağırbaşlı, oldukça cesur ve yavaş sinirlenen bir ırktır. İyi eğitilirse mükemmel bir koruyucudur. Çocuklarla birlikte yetiştirilirse güvenilir ve çocuklarla iyi geçinen bir ırktır. Genlerinden gelen koruma içgüdüleri dikkat gerektirir. Tanımadığı insanlara karşı beklenmeyecek kadar sert davranabilir. Yapısı itibarı ile bazı durumlarda ne yapacağını kestirmek mümkün olmayabilir.

Rottweiler, sakin, eğitilebilir, cesur ve ailesine kendini adayan bir köpektir. Güvenilir bir karakteri vardır. Ailesini büyük bir kararlılıkla korur. Acıya karşı duyarsız ve güçlü köpeklerdir. Ciddi, kendinden emin ve güvenilirdir. Dikkatli ve disiplinli bir eğitim şarttır, aksi takdirde güçlü ve saldırgan bir köpekle karşı karşıya kalınabilir. Ancak sabırlı bir eğitimle güvenilir, sadık ve sevgi dolu birer arkadaş olabilirler. Böylesine iri cüsseli bir köpeği kontrol edebilecek bir sahibe gereksinim duyar. Rottweiler, sakin yaradılışlı doğal bir koruma köpeğidir. Oldukça zekidir ve pek çok ülke de polis, askeri ve gümrük gibi görevlerde kendilerini kanıtlamışlardır. Boyutlarından dolayı eğitim erken başlamalı ve köpeğin vahşileştirilmemesine büyük dikkat edilmelidir. Bu ırk, bol ilgi ve diğer hayvanlar ve insanlarla sosyalleştirilmeye ihtiyaç duyar.

Diğer köpeklerle anlaşamayacağından toplum içinde tasmasız dolaştırılmamalıdır. Rottweiler, tutarlı bir biçimde yetiştirilip eğitildiğinde çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olur. Henüz yavruyken onlarla olumlu tecrübeler yaşadığı sürece kediler ve diğer ev hayvanlarını kabullenir. Aile dostları ve akrabalar sevinçle içeri kabul edilirken yabancılar kaldırımdan öteye geçemez. Irk itaat yarışmaları ve iz sürme alanlarında başarılıdır.

Rottweiler Köpeği Nerede Yaşar:

Rottweiler, yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda da yaşayabilir. Egzersiz İhtiyacı Rottweilerın bol egzersize gereksinimi vardır. Bu güçlü köpeğe ne kadar iş verirseniz verin memnuniyetle kabul edecektir. Ormanda koşturmak ya da açık alan yürüyüşleri yapmak onları çok mutlu eder ve yanınızdan ayrılma eğitilimleri yoktur. Bakımı Kısa ve parlak tüylerin bakımı kolaydır. Günlük tarama yıkamaya gerek bırakmayacaktır. Orta düzeyde tüy dökücüdür.

Rottweiler Köpeği Hastalıkları:

Kalça çıkığı, Progresiv Retinal Atrofi, Entropion, Mide dönmesi.

Rottweiler kaç yıl yaşar: Yaşam süresi 11-13 yıl

Rottweiler ne zaman kuyruğu kesilir: Kuyruk kesimi hakkında linkteki etiketli konuya bakabilirsiniz. Rottweiler KUYRUK KESİMİ

Rottweiler Köpeği Diğer İsimleri:

Rottweiler, Rottie, Rott, Rottweil Metzgerhund, Butchers Dog.

Rottweiler Köpeği Sınıflandırma:

Sürü koruma gütme.

Rottweiler Köpeği Omuz Yüksekliği:

Erkek 61-69, Dişi 56-63 cm.

Rottweiler kaç kilo olur:

Erkek 43-59, Dişi 38-52 kg.

Rottweiler Köpeği Post Rengi:

Roma Rotvaylır’ı ile aynı siyah zemin üzerine boyun ve karın altı ile bacaklarda açık kahverengi, pas rengi ve tonları görülür.

Rottweiler Köpeği Irk Özellikleri:

Kaslı, iri, güçlü bir vücuda sahiptir. Başı geniş ve alnı yuvarlaktır. Makas ısırışlıdır.

Rottweiler Köpeği Kullanma Alanı:

Sığır sürülerinin güdülmesinde ve korunmasında kullanıldığı gibi son yıllarda artan oranlarda mesken koruma ve pet hayvanı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tanınma: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR, DRA, CRC, DRK, IRK, NAPR, ACA.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.