Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Pug-Mops Köpeği

Pug-Mops Köpeği

PUG ( MOPS) KÖPEĞİ

Pug-Mops Köpeği Kökeni Çin’dir (1500).Yükseklik: 25.4-28 cm. ağırlık: 6.3-6 kg En eski ırklardan biri olarak Pug’ın MÖ 400 yılında Asya’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Gerçek orijini hakkında ise tartışma devam etmektedir. Bazı uzmanlar Hollandalı tacirlerce Uzak Doğu’nun ovalık alanlarından getirildiğine inanmaktadır. Kısa kıllı Pekingese’den gelmesi de mümkün görünürken başka bir teoriye göre küçük bulldogların soyundan gelmektedir. Pug, çeşitli çalışmalarında onu da kullandığı sanatçı Hogarth’ın en sevdiği arkadaşıydı. 16. yüzyıldan itibaren Avrupa’daki sarayların moda nesnesi oluverdi ve popülaritesi Viktorya çağına kadar sürdü. Tibet manastırlarında pet olarak beslendi ve oradan da Japonya’ya götürüldü Pug ardından Avrupa’ya geldi ve Hollanda parlamentosunun resmi köpeği oldu. Bir Pug 1572 Hermingny’de Prens William’ı yaklaşan bir suikasta karşı uyarmıştı. Napoleon’nun karısı Josephine hapisteyken Pug’ının tasmasının içinde kocasına gizli mektuplar gönderiyordu. İngilizler 1860’da Çin İmperyal Saray’ını ele geçirdiklerinde birkaç Pekingese ve Pug’ı da İngiltere’ye getirdiler. AKC ırkı 1885 ‘de kabul etti ve ırk popüler bir eşlik köpeği haline geldi. Pug bugün bekçi köpeği ve küçük numaralar öğrenmek konusunda yetenekli olduğunu kanıtlamıştır.

Pug-Mops Köpeği Genel özellik:

Pug kare, tıknaz ve kompakt bir yapıya sahiptir. Kısa ve yumuşak kürküPug kayısı rengimsi sarı, sütlü kahve ve siyah olabilir. Yüzü ve kulakları her zaman siyahtır. Kulakların bulldog gibi yarı dik ve uçları kırık olması tercih edilir. Yanaklardaki benler güzellik noktaları olarak görülür. Gözler belirgin, ifade dolu koyu renkli ve parlaktır. Dişler çok hafif alt çene üst çenenin üzerine gelecek şekilde kapanır. Sırt kısa ve sırt çizgisi yere paralel ve düzdür. Kuyruk sırtta çember halinde taşınır. Makbul olan çifte sarmal olmasıdır. Bacaklar düz ve güçlüdür. Bu da onlara sanki yuvarlanırmış gibi ırka has neşeli bir görünüm sağlar.

Pug-Mops Köpeği Karakteri :

Puglar, mutlu, hareketli ve sadık köpeklerdir. Kıskanç olabilirler. Oyun oynamayı dolayısıyla da yaramazlık yapmayı severler. Biraz inatçıdırlar. Çok zeki olsalar da tekrar içeren eğitim rutinlerinden çabuk sıkılırlar. Ses tonununa karşı duyarlıdır. Karakter özelliği olarak heyecanlı da olabilir soğuk da olabilir. İyi bir bekçi köpeğidir; ancak gereksiz havlamaz. Pug diğer köpekler ve ev hayvanları ile iyi geçinir. Pug, küçük pakette büyük köpek olarak bilinir. Pug ses tonunuza karşı duyarlı olduğundan sert cezalara gerek yoktur. Bu köpek ya çok heyecanlı ya da donuk karakterli olabilir. Çocuklar ve eve gelen ziyaretçilerle de arası iyidir. Çok fazla ilgi istediğinden kıskanç olabilir.

Pug-Mops Köpeği

Pug-Mops Köpeği Kökeni :

En eski ırklardan biri olarak Pug’ın MÖ 400 yılında Asya’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Gerçek orjiini hakkında ise tartışma devam etmektedir. Bazı uzmanlar Hollandalı tacirlerce Uzak Doğu’nun ovalık alanlarından getirildiğine inanmaktadır. Kısa tüylü Pekingese‘den gelmesi de mümkün görünürken başka bir teoriye göre küçük bulldogların soyundan gelmektedir. Ancak başka bir inanışa göre nadir Fransız Mastifi Dogue de Bordeaux’nun minyatürü olduğu da düşünülmektedir.

Pug-Mops Köpeği Yaşam Ortamı :

Pug apartman için uygun bir köpektir. Ev içinde pek hareketli değildir ve bahçesiz bir evde de yaşayabilir. Aşırı sıcağa ve soğuğa dayanamaz.

Pug-Mops Köpeği Egzersiz İhtiyacı:

Pug kısa ve düz bacaklı güçlü köpeklerdendir. Enerjik oyunlardan hoşlanır ve sağlığını koruması için düzenli egzersize gereksinim duyar. Yine de aşırıya kaçılmamalıdır.

Pug-Mops Köpeği Bakımı :

Düz ve kısa tüylerin bakımı kolaydır. Düzenli olarak taranması yeterlidir. Sadece gerektiğinde yıkanmalıdır. Banyodan sonra üşütmesine izin verilmemelidir. Yüzündeki kırışıklıklar düzenli olarak temizlenmelidir. Bu ırk mevsimsel olarak çok tüy döker.

Pug-Mops Köpeği Hastalıkları:

Soğuk ve sıcağa duyarlılık, Solunum problemleri, Doğum problemleri, Göz problemleri, Diz kapağı çıkığı, Deri problemleri, Epilepsi.Yaşam süresi 12-15 yıl.

Pug-Mops Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular:

Pug Mops kaç yıl yaşar:

Pug-Mops Köpeğinin ortalama yaşam süresi 12-15 yıldır.

Pug Mops kaç yavru doğurur:

Pug-Mops Köpeği Ortalama 3-4 arası yavrularlar ama daha fazlada olma ihtimali de var.

Pug Mops nasıl bir köpektir:

Pug-Mops Köpeği; İnatçı, Oyuncu, Uysal, Alımlı, Sosyal, Sessiz, Dikkatli, Akıllı bir köpektir.

Pug Mops ne kadar büyür:

Pug-Mops Köpeği Erkek: 30 cm (Omuz başından), Dişi: 25 cm (Omuz başından) ye kadar büyür.

Pug Mops ne yer:

Doğru mama kullanımı köpeğinizin yaşına göre değişiklik gösterir. Örneğin, yavru köpeklerin çabucak büyüyebilmeleri için ilk 5 ayda doğru miktarda kalori almaları gerekmektedir. Büyüme çağında köpekler kalsiyum, protein ve diğer gerekli besin değerlerini yeteri kadarda almalıdırlar. Öte yandan, yetişkin köpekler ise yüksek miktarda lif içeren ürünler almalıdırlar fakat yüksek miktarda kalori de köpeğinizin kilo almasına yol açar. Yetişkin köpeklerin ihtiyaçları gün içinde tükettikleri enerji ve ne kadar hareketli olduklarıyla orantılı olarak değişkenlik gösterir. Köpeğinizin boyutu da belirleyici faktördür, örneğin büyük ve küçük köpeklerin psikolojik ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Küçük köpekler, büyük köpeklerden daha çok enerji harcadıkları için buna orantılı bir mama kullanılması gerekmektedir. Mamaların tane büyüklükleri de küçük ve büyük köpeklerde farklılık gösterir.

Pug Mops çok havlar mı:

Pug-Mops Köpeği İyi bir bekçi köpeğidir; ancak gereksiz havlamaz.

Pug Hangi ülkenin köpeği:

Pug-Mops Köpeği Kökeni Çin’dir (1500)

Pug kac ayda dogurur:

Her çiftleşen köpek kesin hamile kalmış denilemez. Köpeğiniz hamile kaldıysa, hamilelik süresi ortalama olarak 62 gün sürecektir. 62 gün sonunda köpek yavrulamaya başlayacaktır. Köpeğinizin birden fazla yavrusu olacaksa, doğum 24 saate kadar sürebilir.

Pug kaç kilo olmalı:

Pug-Mops Köpeği canlı ağırlık: 6.3-6 kg civarında olmalıdır.

Pug kaç aylıkken çiftleşir:

Köpeklerde ilk çiftleşme dönemi altı aylık iken olur çiftleşme belirtileri vajinada büyüme kabarma olur damlalar şeklinde vajinada kanama görülür bazı köpeklerde kanama aralıkları uzun aralıklarla olduğundan fark edilmeyebilir bunu tam öğrenmek için köpeğinizi beyaz bir bez, kağıt, selpak, havlu gibi malzemelerin üzerine oturmasını sağlayın bir kaç dakka sonra malzemede kan görürseniz çiftleşme dönemi gelmiş demektir. çiftleşme yaşı dişilerde en uyğun 2 yaşında olmalıdır 2 yaşından önce çiftleşen dişilerde genelde ölüm vakaları sıkça görülür erkek köpeklerde ise çiftleşme dönemi 16 aydan küçük olmamalıdır daha küçük erkeklerde çiftleşme yapıldığında kendi ırkına göre boydan fark edilir derecede boy kısalması görülür tam bir büyüme göremezsiniz. çiftleşme dönemi gelmiş dişileri kanamadan itibaren 25 gün erkek köpeklerden saklayınız koruma altına alınız.

Pug nasıl yıkanır:

Pug-Mops Köpeği Sadece gerektiğinde yıkanmalıdır. Banyodan sonra üşütmesine izin verilmemelidir.

Pug nelerden hoşlanır:

Pug-Mops Köpeği Enerjik oyunlardan hoşlanır ve sağlığını koruması için düzenli egzersize gereksinim duyar. Yine de aşırıya kaçılmamalıdır.

Pug nerede beslenir:

Pug-Mops Köpeği apartman için uygun bir köpektir. Ev içinde pek hareketli değildir ve bahçesiz bir evde de yaşayabilir. Aşırı sıcağa ve soğuğa dayanamaz.

Pug neden tüy döker:

Pug çok tüy döker mi; Bu ırk mevsimsel olarak çok tüy döker.

Pug renkleri:

Mops Köpeği RenklerSiyah, Fawn, Kayısı Rengi, Silver Fawn


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Shih Tzu Köpeği

Shih Tzu Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Shih Tzu1.1 Shih Tzu Köpeği Irk Özelliği:1.2 Shih Tzu Köpeği Kökeni:1.2.1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.