Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Pomeranian Köpeği

Pomeranian Köpeği

Pemeryan – Pomeranyalı Köpeği

Pomeranian Köpeği Irk Özelikleri:

Pomeranian Köpeği dik kulakları ve sivri burnu ile küçük ve tüylü bir köpektir.Bazıları tilkiye bazıları ise oyuncak bebeğe benzeyen yüze sahiptir. Hepsinin badem şeklinde parlak ve koyu renkli gözleri vardır. Burnu ya siyah ya da kürkünün rengidir. Dişler makas ısırışı ile kapanmalıdır. Ayrıca sırtta öne kıvrılan tüylü bir kuyruğa sahiptir. Boyunda gür bir yele vardır. Sık dik duran çifte kürkü sadece tek renkte olur. En yaygın renk kızıl, turuncu, mavi, kahverengi, siyah, beyaz ya da kremdir. Bazen çifte renklilere de rastlanır.

Pomeranian Köpeği Kökeni:

Almanya kökenlidir (1800). Ağırlıkları 1-3 kg, yükseklikleri ise 20-30 cm’dir. Pomerenya’nın Prusya bölgesinde geliştirilmiş Pomeranian kuzeyden sürülerin güdülmesi için Avrupa’ya getirilen eski spitz ırklarından gelmektedir. Pom ‘un ataları 15 kg geliyordu. Marie Antoinette, Emily Zola ve Mozart birer Pomeranian sahibiydiler. 1800’lerde Kraliçe Victoria Pomeranian meraklısı oldu ve ırk için kendi yetiştirme programını kurdurdu. Köpeklerini başarıyla yarışmalara sokarak ırkın İngiltere’de yerleşmesini sağladı. Kraliçe Victoria daha küçük köpekleri tercih ettiği için pek çok üretici daha küçük köpekler üretmeye yöneldi. Şimdi Pomeranian orijinal kilosundan 1-3 kg ağırlığa düşürülmüştür. Pomeranian’ın zekası ve yetenekleri onu sirkler için aranılan köpeklerden biri yapmıştır. Bugün Pomeranian temel olarak aile ve yarışma köpeğidir.

Pomeranian Köpeği Karakteri:

Pomeranian hayat dolu küçük bir köpektir. Öğrenmekten hoşlanan ve sahibine karşı çok sadık bir ırktır. Aynı zamanda inatçı ve cesurdur. Erken yaşta birlikte büyütülürse diğer köpekler ve ev hayvanları ile anlaşabilir. Ancak bazıları kendini olduğundan daha büyük sandığından kendisinden çok daha büyük köpeklere saldırabilir. Mükemmel bir bekçi köpeğidir. Yabancılara karşı mesafeli olduğundan onlara havlama eğilimindedir. Bu konuda çok tutarlı ve disiplinli olunmalıdır.

Pomerian’lar oldukça dikkatli, meraklı ve kucak köpeklerinin en bağımsızıdır. Diğer küçük köpekler gibi sahiplerine yapışmazlar. Mutlu ve öğrenmeyi seven köpeklerdir. Patronun kim olduğunu iyi anlamalıdır. Aksi takdirde laf dinlemeyecektir. Sahibi izin verirse çok fazla talepkar olabilir. Çok küçük çocuklar için tavsiye edilmez. Çocuğun çok fazla ve dikkatsiz ilgisi bu köpeğin ısırmasına neden olabilir. Yine de daha olgun çocuklarla iyi anlaşır. Yaşlılar için mükemmel bir eşlik köpeğidir. Uysal yapısı ve sevgi dolu karakteri onu aranan bir ırk yapmaktadır. Yemek seçici olabilir.

Pomeranian Köpeği Nerede Yaşar :

Pomeranian apartman hayatına uygundur. Ev içinde oldukça hareketlidir. Sıcak havalarda serin bir yerde tutulmalıdır.

Pomeranian Köpeği Egzersiz İhtiyacı :

Küçük bir bahçe Pomeranian’ın egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır.

Pomeranian Köpeği

Pomeranian Köpeği Bakımı :

Pomeranian’ın uzun çifte kürkü sık sık fırçalanmalıdır. Fırçalamaya baştan başlayıp tüyleri ayırarak ileri doğru tararsanız biraz zaman alsa da kürk bakımlı ve güzel görüntüsünü koruyacaktır. Pamuksu alt kürkü yılda bir iki kez dökülür. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir. Göz kenarları, kulaklar ve dişler düzenli olarak temizlenmelidir. Pomeranian yıl boyu tüy döker.

Pomeranian Köpeği Hastalıkları:

Diz kapağı çıkığı, Kalp hastalıkları, Deri hastalıkları, Göz enfeksiyonları, Erken yaşta diş kaybı.Yaşam süresi 15 yıl.

Pomeranian Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular:

Pomeranian Köpeği hangi ülkede:

Almanya kökenlidir (1800).

Pomeranian Köpeği kaç tane doğurur:

Ortalama 3-4 arası yavrularlar ama daha fazlada olma ihtimali de var.

Pomeranian Köpeği kaç yıl yaşar:

Ortalama yaşam süresi12–16 yıl

Pomeranian Köpeği nasıl eğitilir:

 

Pomeranian Köpeği nasıl bir köpektir:

Pemeranian Köpekleri; Oyuncu, Zeki, Dost Canlısı, Sosyal, Aktif, Dışa Dönük bir köpektir.

Pomeranian Köpeği nasıl yıkanır:

Banyonun sıklığı hayvanın tüy yapısına göre değişir. Tıraş edilmiş tüyler, sadece kirlendiğinde yıkanmaya ihtiyaç duyarlar. Kısa tüylü yavrular ortalama yılda 2 kere banyo yapmaya gereksinim duyarken, uzun tüylü yavrular ise aşağı yukarı 3 ayda bir banyo yapma ihtiyacındadırlar. Banyoda, yavru köpeklere özel şampuan ile ılık su kullanılmalıdır. Banyodan sonra köpeğinizi hızlıca kurulamalı ve tamamen kuruyana kadar ılık bir ortamda kalmasını sağlamalısınız. Yaz mevsiminde yavru köpeğin dışarıda kurumasına izin verilebilir.

Küvete veya büyükçe bir lavaboya kaymaz bir paspas veya havlu yerleştirin ve içini ılık suyla doldurun. Sevimli dostunuzu içine batırın ancak her an tepkiyle karşılaşacağınıza hazır olun, dikkatlice kavrayın. Bazı köpekler banyoyu severken bazıları ürkebilir bu nedenle yanınızda sizi asiste edecek birisinin olması faydalı olacaktır. Üzerine hafifçe su dökmek için büyükçe bir bardak ya da sürahi edinin. Kulak kanallarına su kaçmamasına dikkat ederek tüm tüy katmanlarını iyice ıslatın. Kulakları için mümkünse vazelinlenmiş pamuk parçaları kullanın ancak çok derine itmeyin.

Pomeranian Köpeği nasıl traş edilir:

Köpeklerin komple tıraş edilmesi tavsiye edilmez. Komple tıraş köpekler için zararlıdır. Ama düzenli olarak fırçalayabilirsiniz. Fırçaladıktan sonra kaliteli çelik dişli bir tarakla tüyler arasında arap saçına (kıtıklaşmış, düğümlenmiş) dönmüş tüylerin olup olmadığına bakın. Sorunu gidermek için sprey tüy bakım ürünüyle açmaya, gidermeye bakın. Çözemezseniz, makasla kesin.

• Köpekler için kullanılan güvenli makasları kullanın, köpeğinizin ani bir hareketi sonucunda makasın sevimli dostunuza zarar vermemesini sağlayın.

Orjinal Pomeranian Köpeği nasıl anlaşılır:

Pomeranian Köpeği dik kulakları ve sivri burnu ile küçük ve tüylü bir köpektir.Bazıları tilkiye bazıları ise oyuncak bebeğe benzeyen yüze sahiptir. Hepsinin badem şeklinde parlak ve koyu renkli gözleri vardır. Burnu ya siyah ya da kürkünün rengidir. Dişler makas ısırışı ile kapanmalıdır. Ayrıca sırtta öne kıvrılan tüylü bir kuyruğa sahiptir. Boyunda gür bir yele vardır. Sık dik duran çifte kürkü sadece tek renkte olur. En yaygın renk kızıl, turuncu, mavi, kahverengi, siyah, beyaz ya da kremdir. Bazen çifte renklilere de rastlanır.

Pomeranian Köpeği ne kadar büyür:

Boyları 20-30 cm ye kadar büyür.

Pomeranian Köpeği ne ile beslenir:

Doğru mama kullanımı köpeğinizin yaşına göre değişiklik gösterir. Örneğin, yavru köpeklerin çabucak büyüyebilmeleri için ilk 5 ayda doğru miktarda kalori almaları gerekmektedir. Büyüme çağında köpekler kalsiyum, protein ve diğer gerekli besin değerlerini yeteri kadarda almalıdırlar. Öte yandan, yetişkin köpekler ise yüksek miktarda lif içeren ürünler almalıdırlar fakat yüksek miktarda kalori de köpeğinizin kilo almasına yol açar. Yetişkin köpeklerin ihtiyaçları gün içinde tükettikleri enerji ve ne kadar hareketli olduklarıyla orantılı olarak değişkenlik gösterir. Köpeğinizin boyutu da belirleyici faktördür, örneğin büyük ve küçük köpeklerin psikolojik ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Küçük köpekler, büyük köpeklerden daha çok enerji harcadıkları için buna orantılı bir mama kullanılması gerekmektedir. Mamaların tane büyüklükleri de küçük ve büyük köpeklerde farklılık gösterir.

Pomeranian Köpeği Aşıları:

Önerilen Aşı Programı

  1. ve 9. haftalar: Carre’s hastalığı, enfeksiyöz hepatit, parvovirus.

  2. ve 13. haftalar: Önceki 3 aşılamanın tekrar dozları + kuduz ve leptospiroz.

  3. ve 17. haftalar: Kuduz ve leptospirozun tekrar dozu.

15 aylık: Yukarıdaki tüm aşıların tekrar dozları.

Yıllık: Kuduz ve leptospirozun tekrar dozu.

Her yıl: Carre’s hastalığı, enfeksiyöz hepatit, parvovirus tekrar dozları.

Pomeranian Köpeği çok havlar mı:

Mükemmel bir bekçi köpeğidir. Yabancılara karşı mesafeli olduğundan onlara havlama eğilimindedir. Bu konuda çok tutarlı ve disiplinli olunmalıdır.

Pomeranian Köpeği doğum süresi:

Her çiftleşen köpek kesin hamile kalmış denilemez. Köpeğiniz hamile kaldıysa, hamilelik süresi ortalama olarak 62 gün sürecektir. 62 gün sonunda köpek yavrulamaya başlayacaktır. Köpeğinizin birden fazla yavrusu olacaksa, doğum 24 saate kadar sürebilir.

Pomeranian Köpeği evde beslenir mi:

Pomeranian apartman hayatına uygundur. Ev içinde oldukça hareketlidir. Sıcak havalarda serin bir yerde tutulmalıdır.

Pomeranian Köpeği ısırır mı:

Çok küçük çocuklar için tavsiye edilmez. Çocuğun çok fazla ve dikkatsiz ilgisi bu köpeğin ısırmasına neden olabilir.

Pomeranian Köpeği renkleri:

En yaygın renk kızıl, turuncu, mavi, kahverengi, siyah, beyaz ya da kremdir. Bazen çifte renklilere de rastlanır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Shih Tzu Köpeği

Shih Tzu Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Shih Tzu1.1 Shih Tzu Köpeği Irk Özelliği:1.2 Shih Tzu Köpeği Kökeni:1.2.1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.