Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Pointer Av Köpeği

Pointer Av Köpeği

English Pointer

Pointer Av Köpeği Eskiden yaban tavşanlarını avlamak için kullanılan köpeklerdi İngiliz Pointer’ler. Güçlü koku alma ve yön hisleri sayesinde, avcının sürekli peşinde koştuğu bir yaban tavşanını işaret eden (Point), daha sonra av kuşlarında da kullanılmaya başlayan avcı ruhlu, hayran edici derecede akıllı dik başlı köpekler…

Pointer Av Köpeği Genel özelliği:

En çok kabul gören hipoteze göre Pointer İtalyan Poniter, Tilki Tazısı, Bloodhound,Tazı, Newfoundland, Setter ve Bulldog karışımından iki yüz yıl önce geliştirilmiştir. Bu inanılmaz karşım yine inanılmaz bir sonuç çıkarmıştır. Modern Pointer son seksen yıldır vardır. Pointer adını avı bulduğundan takındığı, avın yerini işaret eden kıpırtısız duruşundan alır.İngiliz Pointer da denilen “Pointer” güçlü, zarif ve asil görünümlü bir köpektir. Başını mağrur bir şekilde gururla taşır. Dikkatli bir yüz ifadesi, atletik ve adaleli bir vücudu vardır.

Burnun kendisi burun kısmından daha yukarda durur. Alın çıkıntısı belirgindir. Üst dudak tam; ancak sarkık değildir. Gözler kürkün rengine bağlı olarak ela ya da kestane rengi olabilir. Orta büyüklükteki kulaklar düşük ve ucu sivridir. Dişler makas ya da birbirinin tam üstüne gelecek şekilde kapanır. Boyun uzundur. Kuyruk düz ve uca doğru incelir. Ayaklar ovaldir. Kısa ve parlak kürkü temel olarak beyazdır; ancak ister tek renk, ister parça lekeli isterse de benekli olsun ciğer rengi, sarı, siyah ya da turuncumsu olabilir.

Pointer Av Köpeği

Pointer Av Köpeği Karakteri :

İngiliz Pointer enerjik ve azimli bir köpektir. Sadık bir arkadaştır. Çocuklara karşı sabırlı ve tam bir centilmendir. Zeki ve temizdir. Sıkı bir avcıdır ancak evde sakindir. Çekingenliğini yenmesi için erken yaşta sosyalleştirilmelidir. Yabancılara karşı inatçı ve biraz mesafeli olabilir. Şüpheli seslere havlasa da iyi bir bekçi köpeği değildir. Avcı güdüleri erken gelişir. Sekiz haftalık yavrular bile işaret etme davranışını sergileyebilir. Bağımsız köpeklerdir ve genelde diğer köpekler ve ev hayvanları ile arası iyidir.

Pointer Av Köpeği Apartmanda – Evde Bakılırmı:

Bu köpekler apartman hayatına tavsiye edilmez. En ideali bahçeli bir evdir.

Pointer Av Köpeği Egzersiz ihtiyacı:

Bu yorulmaz köpekler için egzersiz büyük önem taşır. Yeterli egzersiz imkanı sağlanmadığında huzursuzlanabilir ve eşyalara zarar verebilir.

Pointer Av Köpeği Hastalıkları:

Kalça çıkığı, Deri problemleri, Troid problemleri, Katarakt, Progresiv Retinal Atrofi.yaşam süresi 13-14 yıl

Pointer Av Köpeği hangi avlarda kullanılır:

Keklik, bıldırcın, çulluk, tavşan, ördek her avı yapar. Tabii bu önce onu eğitene ve ne verebildiğine bağlıdır.
Her köpek eğitimle değil, sahada ustalaşır. Temel eğitimleri sen verirsin ama gerisini avlandıkça tecrübeyle öğrenir. İyi bir kandan gelen, anne-babası avcı yavru ile işe başlamakta önemlidir. Nasıl ki her insanın eli bir işe yatkınsa ve onda ustalaşırsa köpeklerde hangi avı çok görürse ve ne kadar sık giderse o avda profösör olur. Kopoy gibi bağıra bağıra tavşan sürmesede, yatağında basar fermayı acımaz. Alışırsa ördek avında su aportu yapar. Kısa tüylü olduğundan kışın ormanda dikene, soğuğa, ıslağa seter kadar dayanamasada şahane çullukta yapar. Yaz sıcağında deli gibi bıldırcın arar, en sarp kayada teke gibi sekip keklik fermalar. Kısaca iyi eğitilmiş bir pointer her işi yapar.

Pointer Av Köpeği kaç aylıkken av yapar:

Dişi Pointer köpek 1.5, erkek pointer köpek ise normalde 2 yaş ertesi av yapar. 6 aylıkken avlanan yavru pointerler elbette olabilir. Genelde erkek köpeklerde 2 yaş ardından köpeğin gerçek anlamda ava girdiğini söyleyebilirim.

Pointer Av Köpeği kaç günde doğurur:

Pointerler yaklaşık 2 ayda 63 günde doğum yaparlar.

Pointer kaç yavru yapar:

Pointerler ortalama 5-6 yavru doğururlar.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.