Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Pekinez Köpeği

Pekinez Köpeği

Pekingese Köpeği

Pekinez Köpeği Kökeni :

Pekinez Köpeği (Pekingese), kötü ruhları kovan efsanevi Foo Köpeğinin günümüzdeki devamı olarak görülür. Çinliler tarafından yarı kutsal varlıklar olarak kabul edilirlerdi. Sıradan halk onlara selam vermek zorundaydı ve çalınması ölüm demekti. İmparator öldüğünde diğer yaşamda korunmasını sağlamak için köpeği ile birlikte gömülürdü. 1860 ‘da Pekingese batıya getirildi. 1893 ‘da ırk ilk defa İngiltere’de showlarda tanıtıldı. Amerika’da tanınması 1909’u buldu.

Pekingese Köpeği Irk Özelliği:

Pekingese her renk olabilen uzun, düz ve gösterişli tüylere sahiptir. Büyük,Pekingese koyu renkli, canlı ve hafif dışarı çıkık birbirinden uzak gözleri iri kafatasını tamamlar. Koyu renkli kırışık burun kısmı ve sarkık uzun tüylü kulakları ile düz bir yüzü vardır. Boyun kısa ve kalındır. Ağzı kapandığında ne dişleri ne de dili görünmemelidir. Bu küçük ancak oldukca kemikli olan köpeklerin kendilerine has yuvarlanmaya benzeyen bir yürüyüş şekli vardır.

Pekinez Köpeği özellikleri:

Hakkında birçok masal ve efsaneler yazılan Çin orijinli bir ırktır. 2000 yıl boyunca kraliçe ve prenseslerin yerde sürünen eteklerinin ucunu dişleriyle taşımış ve Pekin Saray Köpekçiği olarak anılmıştır. Bu ırkı yurt dışına çıkarma cezası ölüm ile cezalandırılmıştır.1860 Pekin kuşatmasında sırasında  köpekler şeytanların eline düşmemesi için hepsinin öldürülmesi kararı verilmişse de bir grup Pekinges İngilizler tarafından kurtarılarak bugünkü Avrupa Pekinges’lerin atasını oluşturmuş ve 1898 yılında da ırk olarak tescil edilmiştir.

Pekinez Köpeği

Pekinez Köpeği Karakteri:

Pekingese kendini tehlikeye atacak kadar cesur ve gözüpek bir köpektir. Duyarlı, bağımsız ve sahibine karşı aşırı sevgi doludur; ancak yabancılara karşı mesafelidir. İnatçı ve kararlıdır ve sahibine dediğini yaptırma isteğinin yanı sıra iştahsızlık nedeniyle de yemek yedirmek bazen güç olabilir. Fazla beslendiğinde Pekingese kolaylıkla şişmanlayabilir. Kıskançlık düzeyinde sevgi dolu olabilirler. Fazla havlamaya eğilimleri olduğundan iyi birer bekçi köpeğidirler. Sert oynanmaya gelmeyeceğinden çocuklu ailelere tavsiye edilmez. Tuvalet eğitimi alması zaman alabilir.

Pekinez Köpeği Nerede Yaşar:

Pekinez köpeği evde beslenir mi: Pekingese, apartman hayatı için uygundur. Ev içinde çok hareket etmezler ve bahçesiz bir evde de yapabilirler.

Pekinez Köpeği Egzersiz İhtiyacı:

Bazı Pekingese’ler yürüyüş yapmaktan pek hoşlanmazlar. Fazla egzersize gereksinimleri olmasa da düzenli oyun onları zinde tutacaktır.

Pekinez Köpeği Bakımı ve Pekingese Nasıl Bakılır:

Uzun tüylerin günlük bakımı ve fırçalanması şarttır. Düğümlenmemeleri için arka kısımlara özellikle dikkat edilmelidir. Dişiler çiftleşme dönemlerinde alt kürklerini döker. Düzenli olarak kuru şampuanlama yapılmalıdır. Yüz ve gözleri günlük olarak temizlenmeli ve parmak araları temiz tutulmalıdır. Bu köpekler orta derecede tüy dökerler.

Pekinez Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular:

Pekinezler kaç yıl yaşar:

Ortalama yaşam süresi 13 yıldır.

Pekinez kaç kilo:

Pekingese Köpeğinin ağırlığı ortalama 5 kilodur.

Pekingese nasıl bir köpektir:

Sevecen, İnatçı, Zeki, Saldırgan, Opinionated, İyi Huylu.

Pekingese nasıl yıkanır:

Pekinezler çok sık yıkanmamalıdır. İlla ki yıkanması gerekiyorsa şampuan ile oda sıcaklığında ki su ile yıkanmalıdır.

Pekingese nasıl eğitilir:

Sert oynanmaya gelmeyeceğinden çocuklu ailelere tavsiye edilmez. Pekinez çiş eğitimi: Tuvalet eğitimi alması zaman alabilir.

Pekingese ne kadar büyür:

Pekinez Köpeği ortalama 20 cm’ye kadar büyürler.

Pekinezler kaç tane doğurur:

Pekingese Köpeği ortalama 4-5 yavru doğurur.

Safkan pekinez nasıl anlaşılır:

Omuz yüksekliği ve ağırlığı yaklaşık 20 cm ve 5 kg dir. Baş küçük ve basık, boyun kısa, burun siyah, gözler nispeten büyük ve koyu renklidir. Kulaklar uzun ve tüylerle kaplı, kuyruk kısa ve kalça üzerine yatık vaziyettedir. Tüyler sıkı, uzun ve düzdür. Birçok renk varyasyonu olmasına rağmen en çok tutulan renk sarı ve yüzün koyu renk olmasıdır. Açık havayı sever, kötü çevre şartlarından az etkilenir. Günlük tüy bakımı gereklidir. Asla traş edilmemelidir.

Pekinez nelerden hoşlanır:

Tembellik yapmaktan çok hoşlanırlar.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.