Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Papillon Köpeği

Papillon Köpeği

Papillon

Papillon Köpeği Dwarf Spaniel adı ile anılan bu minik köpek 700 yıl bir geçmişe sahip olarak Avrupa’nı en eski ırklarındandır. 13. yy’ den itibaren İtalyan ressamların tablolarında çizilmiştir. Daha sonra Fransızlar sahip çıkmış ve bugünkü durumuna getirdikten sonra tescil etmişlerdir.

Kulakları kelebek kanadı görünümünde olduğundan bu ismi almıştır. Zeki, dayanıklı, çevik, canlı, oyuncu, ailesine düşkün, yabancılara şüphecidir. Ev köpeği olarak agresif davranışlarda bulanabildiği gibi çok havlar ve diğer köpek ve kedilere karşı uyumsuzdur. Dolayısıyla bahçeli müstakil evler onun için uygundur. Baş küçük, üçgen ve ağız çevresi beyazdır. Burun yüze göre büyük ve siyahtır. Tüyler uzun ipeksi ve beyaz renkte olup üzerinde değişik renkte lekeler bulunabilir. Yükseklik 25 cm, ağırlık 5 kg civarındadır. Yaşama süresi yaklaşık 15 yıldır.

Papillon Köpeği Irk Özelliği :

Papillon’un sırtta kıvrık taşınan uzun ve tüylü bir kuyruğu vardır. Bu nedenlePapillon Papillon’a bir zamanlar Sincap Spaniel denirdi. Uzun gösterişli beyaz kürkün üzerinde kızıl hariç her renkten lekeler görülür. Beyaz kürkün üzerindeki lekeler her iki gözü ve kulağı da önlü arkalı kaplamalıdır. Kelebek benzeri kulakları ya dik ya da düşük taşınır. Bu tür kulaklara Phalene denir. Belirgin bir beyaz burun bantı vardır. Zeki ve dikkatli bir ifadeye sahiptir. Papillon’un burun kısmı kısa ve çok az sivridir.

Papillon Köpeği Karakteri:

Papillon’a bazen kulaklarının görüntüsünden dolayı kelebek köpeği de denir. Göründüğü kadar narin olmayan bu ırk zeki, canlı ve sevgi doludur. Dışarıda oyun oynamaya bayıldığı gibi ev içinde de sessizce sahibine eşlik eder. Sahibini çok sahiplenip yabancılara karşı korumacı davranabilir. Papillon erişkin ve olgun çocuklarla daha iyi anlaşır. Köpeklere karşı biraz saldırgan olabilir. Birlikte yetiştirilirse kedilerle arası iyidir.

Papillon Köpeği

Papillon Köpeği Yaşam Ortamı :

İyi şehir köpekleri olmalarına rağmen bazen bölgesini korumak için fazla havlayabileceğinden apartman yaşamına uygun olmayabilir. Egzersiz İhtiyacı Oynamaktan çok hoşlansa da evde kalmaktan da pek rahatsız olmaz. Her köpek gibi düzenli egzersiz zinde kalması açısından faydalı olacaktır.

Papillon Köpeği Bakımı :

Uzun ipeksi tüylerin günlük taranması önemlidir. Bu köpekler genellikle temiz ve kokusuzdur. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir. Düzenli olarak tırnakları kesilmeli ve tartar oluşumuna karşı dişleri fırçalanmalıdır.

Papillon Köpeği Kökeni :

Papillon Avrupa’da 700 yıl öncesine uzanan tarihi ile en eski ırklardan biridir. Irk ilk başlarda Epagneul nain ya da cüce spaniel olarak tanınıyordu. Daha sonra Kontinental Toy Spaniel olarak tanınmaya başlandı. Bu küçük köpek 13 ve 15. yüzyıl İtalyan fresklerinde resmedilmiştir. Rönesans döneminde pek çok yağlı boya tabloda görülebilir. Irkın gelişimi daha çok bu tablolardan çıkarılmaktadır. Rönesans döneminde İtalya’da çok popülerken Fransızlarca mükemmelleştirilmiştir.

Papillon kaç yıl yaşar:

Ortalama yaşam süresi13–15 yıl

Papillon nasıl bir köpektir:

Papillonlar Zeki, Enerjik, Happy, Dost Canlısı, Atik, Hardy bir köpektir.

Papillon nasıl eğitilir:

Dengeli ve itaatkardır. Hırçın küçük köpeklerden değildir. Papillon küçük numaraları kolay öğrenir. Bazıları huzursuz ve aşırı gergin olabilir. Tuvalet eğitimi almakta zorlanabilir; ancak genel eğitimi kolaydır.

Papillion ne kadar büyür:

Papillionlar 25 cm ye kadar büyürler.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.