Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Minyatür Pinscher Köpeği

Minyatür Pinscher Köpeği

Miniature Pinscher

Minyatür Pinscher Köpeği, küçük, kompakt, adaleli ancak zarif bir köpektir. Sırt çizgisi ya düz ya da arkaya doğru hafif eğimlidir. Ön bacaklar yere dik basar ve birbirine paraleldir. Patiler küçük ve kedivaridir. Çeneler güçlü ve bedenin kalanı ile orantılıdır. Dişler makas ısırışı ile kapanır. Parlak koyu renkli gözler ovaldir. Minyatür Pinscher’ın kısa ve bakımı kolay kürkü siyah ve ten rengi ya da kahverengi olabilir. Köpek kendine has bir şekilde adımlarını yüksek atar.

Minyatür Pinscher Köpeği Kökeni :

Minyatür Pinscher, Doberman Pinscher ile akraba değildir ve aslında Doberman’dan çok daha eski bir ırktır. Alman Pinscher’ı dahil Almanya’daki terrier ırklarından üretilmiştir. Minyatür Pinscher çiftliklerdeki fare nüfusunu kontrol altına almak için kullanılırdı. “Pinscher” kelimesi Almanca “terrier” demektir. Bu gün MinPin’in parlak karakteri ve zekası onu aranan bir eşlik köpeği yapmıştır. Minyatür Pinscher itaat yarışmaları, bekçi köpekliği ve agility’de başarı ile kullanılmaktadır.

Minyatür Pinscher Köpeği Irk özellikleri :

Asıl görevi çiftlik ve ahırlarda fare avlamak olan bu minyatür Alman köpek ırk ismi ‘Rattler’ idi. 1840 yılında ilk defa Pinscher ‘kapan’ adı duyulmuştur. Atalarının Dobermann Pinscher olduğu ve zamanla Terrierlerlerle melezlendiği bildirilmiştir. Omuz yüksekliği ve ağırlık yaklaşık 30 cm ve 5 kg’dır. Baş üçgen, nispeten uzun, iki tarafında büyük ve dik kulakları vardır. Göz oval ve koyu renkte, burun siyah veya kahverengidir. Göğüs geniş ve derin, bacakların duruşu sağlam ve kuyruk orta boyda ve yukarı kalkıktır. Tüyler kısa, düz ve parlaktır. Renk Rehpinscherlerde kahverengi diğerlerinde siyah – kızıl veya kahverengi kızıl gibi renkler vardır. Hareketli, zeki, cesur, ailesine bağlı ve çocuklarla iyi geçinir. Günümüzde süs köpeği olarak kullanılmaktadır. Çok enerjik olduğu için günlük idmanlarının yaptırılması ve şişmanlamaması için yemeğine dikkat edilmesi gerekir.

Minyatür Pinscher Köpeği

Minyatür Pinscher Köpeği Karakteri :

Kendine güvenen ve başına buyruk küçük bir köpektir. Bu mağrur ve aşırı cesur köpek havlamayı sever. Sahibine çok sadıktır. Zeki, yaşam dolu ve cesurdur. Küçük bir köpek vücudunda büyük bir köpek kalbi taşır. Minyatür Pinscher orta derecede bir koruma güdüsü vardır. Diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir; ancak diğer ev hayvanları ve onu sıkıştırmayan çocuklarla arası iyidir. Yabancılara karşı şüphecidir; ancak davranışı tamamen yavruyken nasıl yetiştirildiği ile alakalıdır. Çok şımartılmamalı aksi halde bir despota dönüşebilir. Minyatür Pinscher çabuk öğrenir. 2-4 aylıkken diğer insan ve köpeklerle tanıştığı sosyalleşme sınıflarına götürülmesi tavsiye edilir. Tuvalet eğitimine dikkat edilmelidir. Minyatür Pinscher’a sık sık “Kucak Köpeklerinin Kralı” denir. Bu küçük köpekler bazen eşyaları kemirerek boğazlarına kaçırabilir. Aşırı beslenmemelidir

Minyatür Pinscher Köpeği Yaşam Ortamı :

Minyatür Pinscher apartman hayatı için idealdir. İçerde oldukça aktiftir. Soğuk havalardan korunmalıdır. Egzersiz İhtiyacı Bu köpeklere yeterince koşma ve oynama fırsatı tanınırsa fazla egzersize gereksinim duymaz. Bahçenin onun kaçabileceği küçük deliklerden muaf olmasına dikkat edilmelidir.

Minyatür Pinscher Köpeği Bakımı :

Minyatür Pinscher’in kısa kürkünün bakımı oldukça kolaydır. Düzenli fırçalama ve gerekirse kuru şampuanlama yeterlidir. Bu ırk orta derecede tüy döker.

Minyatür Pinscher Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular:

Minyatür Pinscher Köpeği kaç yıl yaşar:

Ortalama yaşam süresi 13 yıldır.

Minyatür Pinscher Köpeği Kuyruk kesimi:

Köpeklerde kuyruk kesimi için buradaki MAKALEMİZİ okumanızda fayda var.

Minyatür Pinscher Köpeği ne yer:

Doğru mama kullanımı köpeğinizin yaşına göre değişiklik gösterir. Örneğin, yavru köpeklerin çabucak büyüyebilmeleri için ilk 5 ayda doğru miktarda kalori almaları gerekmektedir. Büyüme çağında köpekler kalsiyum, protein ve diğer gerekli besin değerlerini yeteri kadarda almalıdırlar. Öte yandan, yetişkin köpekler ise yüksek miktarda lif içeren ürünler almalıdırlar fakat yüksek miktarda kalori de köpeğinizin kilo almasına yol açar.

Yetişkin köpeklerin ihtiyaçları gün içinde tükettikleri enerji ve ne kadar hareketli olduklarıyla orantılı olarak değişkenlik gösterir. Köpeğinizin boyutu da belirleyici faktördür, örneğin büyük ve küçük köpeklerin psikolojik ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Küçük köpekler, büyük köpeklerden daha çok enerji harcadıkları için buna orantılı bir mama kullanılması gerekmektedir. Mamaların tane büyüklükleri de küçük ve büyük köpeklerde farklılık gösterir.

Minyatür Pinscher Köpeği tuvalet eğitimi:

Çok şımartılmamalı aksi halde bir despota dönüşebilir. Tuvalet eğitimine dikkat edilmelidir.

Minyatür Pinscher Köpeği ne kadar büyür:

Omuz yüksekliği ve ağırlık yaklaşık 30 cm ve 5 kg’dır.

Minyatür Pinscher Köpeği aşıları:

– Köpeklere; Gençlik aşısı, karma aşı, Kuduz aşısı, kanlı ishal aşısı gibi aşılar yapılır.

– Bu aşılar yıllık olarak tekrarlanmalıdır.

– İlk 1,5 aylık dönemde genel muayene ile anti-parazit uygulaması yapılır.

– 10. günde dışkı muayenesi ile karma aşının ilk dozu yapılır.

– 12 ile 13 haftadan küçük Köpeklere kuduz aşısı yapılmaz.

– İç parazit tedavisi; beslenme ve ortamdaki parazit durumuna göre 1 ile 3 ayda bir tekrar edilir.

– Dış parazit tedavisi ise, parazit durumu ve mevsime göre 1 ile 3 ayda bir tekrar edilir.

Not: Konuda yer alan aşılama ile ilgili söylenenler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Aşılama için mutlaka Veterinerinizden bilgi alınız. Veteriner hekiminiz, Köpeğinize uygun bir aşı takvimi çıkaracaktır.

Minyatür Pinscher Köpeği boyutları:

BoyErkek: 25–30 cm, Dişi: 25–28 cm

Minyatür Pinscher Köpeği çok havlar mı:

Bu mağrur ve aşırı cesur köpek havlamayı sever.

Minyatür Pinscher Köpeği kaç tane doğurur:

Ortalama 3-4 arası yavrular lar ama daha fazla olma ihtimali de var.

Minyatür Pinscher Köpeği renkleri:

Renk Rehpinscherlerde kahverengi diğerlerinde siyah – kızıl veya kahverengi kızıl gibi renkler vardır.

 

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Shih Tzu Köpeği

Shih Tzu Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Shih Tzu1.1 Shih Tzu Köpeği Irk Özelliği:1.2 Shih Tzu Köpeği Kökeni:1.2.1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.