Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Labrador Retriever Köpeği

Labrador Retriever Köpeği

Labrador Retriver Av Köpeği

Labrador Retriever Köpeği Irk özellikleri:

Labrador Retriever Köpeği Bir zamanlar “St John Köpeği” diye bilinen Labrador Retriever en popüler köpek ırklarından biridir. Kanada, Newfoundland’da geliştirilmiş bir ırktır. Labrador buzlu sulara atlayarak balıkçıların ağlarını kıyıya çekmek için eğitilirdi. 1800’lü yıllarda Labrador’dan Ingiltere’ye getirilen köpeklerin vurulan avı geri getirme güdüleri daha güçlendirildi.

Labrador Retriever Köpeği Karakteri :

Labrador Retriever, duygusal ve sabırlı bir köpektir. Oldukça zeki, sadık, itaat etmeye hevesli ve hareketlidir. Özellikle de suda oynama bayılır. Çocuklara karşı olmak üzere mükemmel bir karakteri vardır. İnsanlarla olmayı çok sever ve ailesinin parçası olduğunu hissetmeye gereksinimi vardır. Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmezse yabancılarla bazıları mesafeli olabilir. Bu köpekler bekçi köpekliği yapabilir; ama her ne kadar bazılarının koruma yaptığı bilinse de koruma köpeği değildir.

Kendi başlarına çok bırakılırlarsa eşyalara zarar verici olabilirler. Labrador’a çok güçlü bir boynu olduğu için erken yaşta tasmasını çekmeden yürümesi öğretilmelidir. Yarışma kanından gelenler av kanından gelenlerden genellikle daha ağır ve uysaldır. Av kanından gelenler daha enerjik ve hareketli olabilir. En iyi eşlik köpekleri genellikle bu iki kanın karışımıdır. Bu ırk oldukça popülerdir. Labrador, Golden Retriever‘dan biraz daha dominant ve bağımsızdır. Av, iz sürme, vurulan avı geri getirmek, bekçi köpekliği, narkotik, körler ve sakatlar için rehber köpek, arama & kurtarma ve itaat yarışmalarında başarılıdır.

Labrador Retriever Köpeği Nerede Yaşar :

Labrador Retriever yeterli egzersiz imkanı tanındığında apartman hayatına da adapte olabilir. Yine de orta büyüklükte bir bahçeye ihtiyacı vardır. Bol egzersize gereksinimi vardır obur olma eğilimi bulunur.

Labrador Retriever Köpeği

Labrador Retriever Köpeği Kökeni:

Labrador Retriever Köpeği Kibar ve sevgi dolu karakteri nedeniyle en iyi aile köpeklerinden biridir. Eğitilebilirliği yüksek Labrador, uyuşturucu bulma, sakatlara rehberlik etme ve itaat yarışmalarında oldukça başarılıdır.Yasam süresi 10-12 yıldır.

Labrador Retriever Köpeği Hastalıkları:

Kalça ve Dirsek displazisi, Prograsiv Retinal Atrophy.

Labrador Retriever Köpeği hangi renklerde olur:

Labrador Köpeği sadece sarı, siyah ve çikolata kahverengisi renginde olur.

Labrador kaç tane doğurur:

Labrador Retriever köpeği ortalama 7-8 yavru doğurur.

Labrador hangi ülke:

Labrador köpeği Kanadaya bağlı Newfoundland adasında üretilmiştir.

Labrador hangi ırk:

Labradorlar iki ırkın melezlemesi ile ortaya çıkmıştır.

Labrador kaç yıl yaşar:

Labrador Köpekleri ortalama 10–14 yıl arası yaşar.

Labrador kaç derece soğuğa dayanır:

Labrador Retriever Köpeği çift kat tüy yapısı vardır ve kışın normalde üşümezler. Eksi derecelere kolaylıkla dayanabilirler.

Labrador kaç ayda doğurur ve labrador hamilelik süresi:

yaklaşık 2 ayda 63 günde doğum yaparlar.

Labrador kaç kilo:

Erkek: 29–36 kg, Dişi: 25–32 kg

Labrador nasıl eğitilir:

Labrador Retriever çok çabuk öğrenme kabiliyetine sahiptir. Küçük yaşta tasma ipi eğitimi verilmesi gerekir. Frizbi ve Flyball gibi köpek sporlarını öğrenebilirler.

Labrador nasıl anlaşılır:

Labrador Retriever sadece sarı, siyah ve çikolata kahverengisi olabilen kısa ve düz su geçirmeyen kürkü ile güçlü, dayanıklı ve hafif dikdörtgen bir köpektir. Geniş bir kafası, güçlü burnu, makas ısırışı ile kapanan dişleri ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır.

Labrador göz rengi: Labrador Retriever Köpeği Gözler zeki ifadeli ve kestane ya da ela rengi olabilir. Orta büyüklükteki kulakları sarkıktır. Samur benzeri kuyruğu güçlü ve uca doğru incelir. Güçlü bir kemik yapısına sahiptir. Perdeli ayakları onu iyi bir yüzücü yapar.

Labrador nasıl yıkanır:

Labrador retriever cinsi köpekler de, diğer köpeklerde olduğu gibi çok sık yıkanmaması gerekir. Çünkü çok sık yıkamak, sağlığı açısından iyi değildir. Ayda bir yıkamak, onlar için yeterli olacaktır. Yıkarken de kullanılacak şampuanlara dikkat etmek gerekir. İnsanlar ile vücut ph’ları aynı olmadığı için, insanların kullandığı şampuanların kullanılmaması daha iyi olur. Eğer kullanılırsa vücutlarında kuruluk ve kepeklenmeye neden olabilir. Deri problemi çok olan hassas bir ırk olduğu için, köpek şampuanları kullanılması çok daha iyi olacaktır. Özellikle yazın çok bunaldıklarında şampuan kullanmak yerine su tutmak yeterli olur. Kışın da yıkadıktan sonra tüylerinin çok iyi kurutulması gereklidir. Çünkü iki kat tüye sahip olduklarından, üst tüyler kurutulsa bile alt tüyler kurutulamayabilir. Bu yüzden üşümemeleri için, yıkandıkları zaman dışarı çıkarılmamalılar. Tabiİ yazın dışarıda rahatlıkla kuruyabileceklerinden, böyle bir problem olmayacaktır.

Labrador ne kadar yemek yer:

Labrador Retriever Köpeği diğer köpekler gibi beslenir. Herhangi bir farklı besin maddesine ihtiyaç duymazlar.

Labrador ne zaman ve neden tüy döker:

Aslında ilk önce bilinmesi gereken şey, nasıl ki her insanın saçı az veya çok ama illaki dökülüyorsa, her hayvanın tüyü de dökülecektir. Bizim burada irdeleyeceğimiz ve çözüm bulmaya çalışacağımız konu, hayvanın tüy dökülmesini tamamen kesmek değil -ki bu mümkün değil- , dökülen miktarı en aza indirmek olacaktır.

Alman kurdunuzun günde ortalama 100 tüy döktüğünü kabul edelim. Anlatacaklarımızla bu miktarı ortalama 20 ‘ye düşürebilirsiniz. Tabiki asla 0 a düşmez, ancak tüy dökülmesindeki %80 azalma çok iyi bir ilerleme olacaktır.

Bu azalmayı yakalamak için yapmanız gerekenler;

 • Doğru Beslenme ve Destek
 • Doğru Bakım, Eğitim ve Ortam
 • Doğru Tarama ve Yıkama
 • Doğru ve Zamanında Aşılama, İlaç Kullanımı

Labrador Retriever Köpeği Neden Kusar?

Bir Labrador Retriever Köpeği cinsi köpeğiniz olduğunda bu durumla karşılaşabilirsiniz. Kusmanın birçok nedeni olabilir, işte 7 muhtemel neden:

 1. Köpeğiniz cinsi gereği meraklı bir köpek olduğundan, siz evde yokken küçük yaramazlıklar yapıp yememesi gereken şeyleri yiyebilir. İnsan gıdaları ya da baharatlı yiyeceklerin yanı sıra bağırsak yolundan geçemeyecek büyüklükte cisimler de yemiş olabilir.
 2. Çok hızlı yediği için ya da mamasının ani değişime uğraması sebebiyle kusuyor olabilir.
 3. İç parazitin sebep olduğu kusma belirtileri olabilir.
 4. Yediği gıdaya karşı alerjisi olabili ya da yediği besin zehirli olabilir.
 5. Organ iltihaplanmaları bu duruma yol açıyor olabilir.
 6. Köpeğiniz güneş çarpması sebebiyle bu reaksiyonu götseriyor olabilir.
 7. Kafada oluşan travmalar ya da ani korku nedeniyle oluşan psikojenik bozukluklar da kusma sebeplerindendir.

Labrador neyin kırması:

Labrador Retriever Köpeği St. John’s Water Dog ile Newfounland cinslerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.