Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
İngiliz Tazısı Av Köpeği

İngiliz Tazısı Av Köpeği

Greyhound (İngiliz Tazısı)

İngiliz Tazısı Av Köpeği derin göğsü, şaşırtıcı şekilde esnek omurgası ile bu ırk hız için üretilmiştir. Greyhound Başı neredeyse hiç belli olmayan alın çıkıntısı ile uzun ve sivridir. Kulak arasındaki mesafe geniştir. Küçük kulakları geriye katlanmıştır. Gözler koyu renkli, boynu uzun ve zariftir. Ön bacaklar yere dik ve düzdür. Arka bacaklar adaleli ve çok güçlü, sırtı kavislidir. Uzun kuyruğu aşağıdan konumludur ve ucu hafif kıvrıktır. Kısa tüyleri her renk olabilir.

İngiliz Tazısı Av Köpeği Irk Özelliği:

Nil deltasında m.ö 4000 yılına ait bir firavun mezarında bir greyhound iskeletinin bulunması bu köpeğin saf bir ırk olduğunun kanıtıdır. Bir tazı olduğu için avı gözü ile belirler ve süratinden faydalanarak kısa sürede yakalar.Baş uzun,dar ve orantılı. Göz rengi koyu, kulaklar küçük. Göğüs derin, bacaklar ince ve uzundur. C.A 25 kg; C.Y 65 cm civarındadır. Kıl rengi gri, kahverengi tonlarındadır. Karakteri, Cesur ve sadıktır. Akıllı, sevimli ve sevgi dolu bir yapısı vardır ancak çok sert disipline uygun değildir. Hayvan sahipleri soğukkanlı olmalı ve doğal bir otorite göstermelidirler.

İngiliz Tazısı Av Köpeği Karakteri:

Duyarlı, iyi huylu ve zarif. Cesur, sadık; ama inatçı. Greyhound oldukça zeki bir köpektir; ancak sahibine ve yabancılara karşı olan içe dönük karakteri nedeniyle bu yeterince anlaşılamamıştır. Çekingenliğini engellemek için erken yaşta çok iyi sosyalleştirilmelidir. Genel olarak kibar ve dengelidir. İster show isterse de iş köpeği kanından gelsin o binlerce yıldır insanların hızı için ürettiği sevgi dolu ve kibar bir köpektir. Greyhound’ın keskin bir av güdüsü vardır. Hızla hareket eden her küçük şeyi izlemeleri iç güdüseldir.

Çok hızlıdırlar ve bazıları kedi ya da diğer küçük evcil hayvanları öldürebilir. % 20’si uslanmaz bir avcı iken % 10’u bu güdüden tamamen muaf diğerleri de evdeki kedi ve diğer küçük ev hayvanlarını rahat bırakacak şekilde eğitilebilir. Nadiren diğer köpeklerle problem yaşanır ve genel olarak çocuklarla arası iyidir. Ev içinde tembel denebilecek kadar sakindir. Ailesi ile sıkı bağ kurar ve fazla havlamayı sevmez. Greyhound çok atılgan bir köpek değildir. Bu nedenle mükemmel bir aile köpeği olabilir. Show kanından gelenler daha uyumlu olmasına rağmen emekli yarış tazıları da ideal ev köpekleridir.

Hızlı hareket eden her şeyi yakalama eğilimi vardır. Yarış hayvanı olarak yetiştirilirler. Diğer köpeklerle olan ilişkilerinde nadiren zorluk çıkartırlar, çocuklar için iyi olsalar da küçük çocuklar için uygun değillerdir.

İngiliz Tazısı Av Köpeği Egzersiz İhtiyacı:

Greyhound uzun günlük yürüyüşlerin yanı sıra düzenli olarak serbest koşmasına izin verilmelidir. Ancak bu kapalı bir alanda yapılmalıdır. Greyhound rutini sevdiğinden bu aktiviteler günün aynı saatine denk getirilmelidir.

İngiliz Tazısı Av Köpeği Bakımı:

Kısa tüylerin bakımı oldukça kolaydır. Düzenli tarama ve sadece gerektiğinde kuru şampuanlama ihtiyacı karşılayacaktır. Fazla tüy dökmez.

İngiliz Tazısı Av Köpeği

İngiliz Tazısı Av Köpeği Kökeni:

Bu çok eski ırk köpek dünyasının en hızlısıdır ve saatte 65 km hıza çıkabilir. MS 900 yıllarında Arap Salugisi’nden üretildiği sanılmaktadır Yüzyıllar önce geyik ve ayı avında kullanıldı. Avı yakalayıp yere yıkmakla görevliydi. Ayrıca başta kedi ve kazlar olmak üzere bazı ev hayvanlarının da baş düşmanıydı. Bugün temel olarak mekanik bir tavşanı takip ettikleri tazı yarışlarında kullanılmaktadır. Bu spor özellikle Anglo-Saxon ülkelerde popülerdir. Yarış kariyerleri sona erdiğinde bu köpekler genelde yok edilir. Greyhound Kurtarma ekipleri en muhlis olanları seçerek onlara ev bulmakta oldukça yol katetmiştir.

İngiliz Tazısı Av Köpeği Yasam Ortamı:

Yeterince egzersiz aldıklarında iç mekanda yaşayabilirler. Soğuğa karşı duyarlıdırlar ancak bir koruyucu ceketle çok soğuklara dayanabilir. Greyhound yeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman hayatına iyi uyum sağlar. Ev içinde pek hareketli değildir. Soğuğa karşı duyarlıdır ve soğuk havalarda onu sıcak tutacak bir giysi giydirilmelidir.

İngiliz Tazısı Av Köpeği Hastalıkları :

Kusma eğilimleri vardır bu yüzden tek bir büyük öğün yerine 2-3 kez daha küçük öğünlerle beslemek daha uygundur. İnteksitislere karşı duyarlıdırlar. Hipotroidizme yatkındırlar.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.