Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Great Danua Köpeği

Great Danua Köpeği

Danua Köpeği

Danua nasıl bir köpektir: Great Danua Köpeği Güçle asalet ve zerafetin birleştiği dev bir ırktır. Belirgin bir alın çıkıntısı ve iri burun delikleri ile uzun ve dar bir başa sahiptir. Boynu uzun, kavisli ve adalelidir. Ön bacakları yere dik basar. Adaleli baldırları ve kısa tırnaklı yuvarlak ayakları vardır. Danua’nın orta uzunlukta bir kuyruğu vardır. Gözleri zeki ve canlı ifadelidir ve genellikle koyu renkli ve yuvarlaktır. İyi gelişmiş beyaz dişleri makas ısırışı ile kapanır. Tüm Danuaların kısa, kalın, parlak ve vücuda yapışık bir derisi vardır. Renkleri çeşitlilik gösterir. Danua, açık kahve, çizgili, siyah, mavimsi gri, alacalı ve siyah beyaz olabilir. Siyah Danualar, parlak siyah tüylere ve koyu renk gözlere sahipken, siyah beyaz olanlar açık renk gözlere sahip olabilir.

Great Danua Köpeği Genel özelliği:

Danua hangi ülkede üretilmiştir: Kökeni Almanya ‘dır. (MÖ 2000). M.S. 407 yılında Almanya’nın Gaul bölgesi, İtalya’nın bir kısmı ve İspanya, beraberlerinde mastiff benzeri güçlü köpeklerini de getiren Asyatik bir kavim -Alanlar- tarafından istila edildi Özellikle Almanya’da, ayıların ve yaban domuzlarının üstesinden gelebilen bu muhteşem hayvanların hayranlık uyandırdığı bu ülkede, bir ırklaştırma süreci başlatıldı. Bu köpekler İrlanda tazılarıyla çiftleştirildiler. Bu çiftleşmelerden günümüzde Great Dane olarak bilinen o güzel, büyük, ince ve çevik köpekler dünyaya geldi. İngilizce Dane denilmesine rağmen bu köpeklerin Danimarka ile hiç ilişkisi olmamıştır Yükseklik erkeklerde 76 cm., dişilerde 72 cm. kadardır. Ağırlık 60 kg. kadardır. Uzun tarihi boyunca Great Dane, savaş köpeği, av köpeği, küçük araba çeken köpek, bekçi köpeği ve muhafız köpek olarak kullanılmıştır. Günümüzde hala bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır, ancak güzelliği ve iyi huyluluğu nedeniyle dekoratif bir arkadaş olarak da değerlidi. Great Dane, asaleti dayanıklılıkla, gücü zarafetle birleştiren dev bir köpektir.

Great Danua Köpeği Karakteri:

Danua, kibar bir devdir. Mağrur, iyi huylu ve sevgi doludur. Çocuklara karşı sabırlıdır. Herkesi sever ve insanların çevresinde olmaktan hoşlanır. Fazla havlamaz ve sadece gerektiğinde saldırganlaşır. Kontrollü, sorumluluk sahibi ve güvenilirdir. Cesur ve sadık Danua iyi bir bekçi köpeğidir. Erken yaşta doğru sosyalleştirilerek saldırganlaşması önlenmelidir. Asla ailesini korumaya cesaretlendirilmemelidir. Erişkinliğe ulaştığı 3 yaşından sonra o gerektiğinde harekete geçmeye zaten hazır olacaktır.

Great Danua Köpeği

Danua nasil egitilir: Dev cüssesi nedeniyle kontrol edilebildiği küçük yaşlarda erkenden dikkatle eğitilmelidir. Bu dev köpeğe insanlarla özellikle de çocuklara yaslanmaması gerektiği öğretilmelidir. Bazı Danualar köpeklere karşı saldırgandır. Yavruluğundan itibaren birlikte büyütülürse diğer hayvan ve köpeklere karşı töleranslı olacaktır. Bu ırkın eğitimi biraz güç olabilir.

Great Dane yapısı gereği fazla değişkenlik göstermeyen bir köpektir, ancak koşullar gerektirdiğinde saldırganlaşabilir. Temel özellik olarak, yumuşak huylu, duygulu ve sabırlıdır. Mağrur, iyi huylu ve sevgi doludur. Çocuklara karşı sabırlıdır. Herkesi sever ve insanların çevresinde olmaktan hoşlanır.

Danua Çok havlar mı: Fazla havlamaz ve sadece gerektiğinde saldırganlaşır. Kontrollü, sorumluluk sahibi ve güvenilirdir.

Great Danua Köpeği Nerede Yaşar :

Danuaya yeterince egzersiz sağlandığı takdirde apartmanda da yaşayabilir. Egzersiz İhtiyacı Danua bol harekete gereksinim duyar ve günde en az bir kez uzun bir yürüyüş yapmalıdır. Bakımı Kısa tüylerin bakımı kolaydır. Sert bir fırçayla taranması yeterlidir. Böylesine büyük bir köpeğin yıkanması güç olabileceğinden günlük tüy bakımı ile yetinilmelidir. Tırnaklar kısa tutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker.

Great Danua Köpeği Kökeni :

MÖ 36 yıllarında bazı Yunan paralarının üzerine resmedilmiş köpek, bugünün Danua’sına çok benzemektedir. Danua köpek dünyasının Apollosu olarak tanınır. MS 407’de Almanya, İspanya ve İtalya’nın bir kısmı, yanlarında mastif benzeri güçlü köpeklerini de getiren Asyalılarca işgal edildi. Özellikle Almanya’da ayı ve yaban domuzu avında kullanılarak hayranlık kazanan bu köpekler için seçici üretim başladı. Köpekler İrlanda Tazısı ile çaprazlandı. Amaç, bugün Danua olarak tanınan güzel, büyük ve zarif bir köpek yaratmaktı. İngilizce “Büyük Danimarkalı” anlamına gelen “Great Dane” olarak tanınsa da bu köpeklerin Danimarka ile ilgisi yoktur. Irk “Alman Mastifi” olarak da bilinir. İz sürme, bekçi köpekliği ve araba çekimi Danuna’nın yetenekleri arasındadır.

Great Danua Köpeği Hastalıkları:

Yavaş bir metabolizması vardır.Gastrik dilatasyon ve kalça displazisine eğilimlidir. Doğumsal kalp hastalıkları ve kalp miyopaty görülebilir. Yaşam süresi 6-8 yıldır

Hakkında Sık Sorulan Sorular

Great Danua Köpeği apartmanda beslenir mi:

Danuaya yeterince egzersiz sağlandığı takdirde apartmanda da yaşayabilir. Egzersiz İhtiyacı Danua bol harekete gereksinim duyar ve günde en az bir kez uzun bir yürüyüş yapmalıdır.

Great Danua Köpeği kuyruğu neden kesilir:

Danuaların kuyruğunun neden kesildiği ile ilgili bilgi almak için BURDAKİ makaleyi okuyunuz.

Great Danua Köpeği kaç derecede yıkanır:

Danua Köpekleri oda sıcaklığındaki su ile yıkanmalıdır.

Great Danua Köpeği kaç yıl yaşar:

Danua köpeklerinin ortalama yaşam süreleri 6-8 yıl arasıdır.

Great Danua Köpeği kaç ayda doğurur:

Danua köpeği ortalama 2 ayda doğum yapar.

Great Danua Köpeği kaç yavru doğurur:

Danua Köpekleri ortalama bir batında 7-8 yavru doğurabilir.

Great Danua Köpeği Bakımı nasıl yapılır:

Danua Bakımı Kısa tüylerin bakımı kolaydır. Sert bir fırçayla taranması yeterlidir. Böylesine büyük bir köpeğin yıkanması güç olabileceğinden günlük tüy bakımı ile yetinilmelidir. Tırnaklar kısa tutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker.

Danua nasıl beslenir ve Danua ne kadar yemek yer:

Danualara diğer köpeklerden farklı bir besin maddesine ihtiyaç duymaz. Danualar vücut ağırlığına göre ayarlanarak et verilebilir.

Great Danua Köpeği Diğer İsimleri:

Great Dane, Deutsche Dogge, German Mastiff.

Great Danua Köpeği Sınıflandırma:

Sürü koruma.

Great Danua Köpeği Boyu:

Erkek 76-86, Dişi 71-81 cm.

Great Danua Köpeği Kaç Kilo:

Erkek 54-90, Dişi 45-59 kg.

Great Danua Köpeği Renkleri:

Çizgili, boz, siyah, kırçıl, siyah-beyaz alaca gibi renkleri barındırabilir.

Great Danua Köpeği Irk Özellikleri:

Apollo of all dogs” olarak tanınan Dev Danua köpeklerin en irisidir. Vücut kareya yakın, baş dikdörtgen şekillidir. Yüksek bağlantılı kulakları orta büyüklüktedir. Kuyruk bağlantısı yüksektir. Dipte kalın iken uca doğru incelir. Postundaki kıllar kısa ve kalındır.

Great Danua Köpeği Kullanma Alanı:

Çifrlik hayvanı ve mesken koruma görevinin yanında geyik ve yaban domuzu avında da kullanılır.

Great Danua Köpeği Tanınma:

CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, CCR, APRI, ACR, DRA, NAPR, ACA.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.