Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Doberman Köpeği

Doberman Köpeği

Doberman Pinscher

Doberman Köpeği, zarif, ancak adaleli ve çok güçlü bir köpektir. Güçlü ve derin göğüsü, kısa bir sırtı ve yine adaleli ve zarif bir boynu vardır. Ele sert gelen kısa tüyleri, mavimsi gri, kızıl veya açık kahverengi olabilse de temel olarak siyah ya da siyah ve pas rengidir. Çoğu kulüp beyaz lekeleri kabul etmemesine rağmen hala bazıları beyaz doğmaktadır. Tüyleri kısa, sık, serttir ve derisi vücudu sıkı sarar. Dişleri güçlü ve makas ısırışı ile kapanır. Gözleri canlı, zeki ifadeli ve koyu renklidir. Kulaklar genellikle ortalama 12 haftalıkken kesilir. İngiltere, kulak ve kuyruk kesimini cerrahi mücadele hariç ve bir veteriner hekim kontrolü dışında yasaklamıştır. Son zamanlarda pek çok üretici yavruları doğal haliyle bırakmaktadır. Doğal bırakıldığında kulakları av köpeği şeklinde sarkık durmaktadır. Bacakları yere dik basar. Doberman’ın yürüyüşü elastik ve zariftir.

Doberman Köpeği Genel özelliği:

Almanya kökenlidir. Bu ırkın geçmişi çok eskiye dayanmaz.

Doberman hangi ırkların karışımı: Biraz Beauceron ve İngiliz Tazı kanı da dahil olmak üzere muhtemelen Danua, Alman Çoban Köpeği ve Rottweiler ve Pincsher çaprazlanarak geliştirildi.

Doberman hangi ülkede geliştirildi: 1860’larda Almanya’da geliştirildi.

Bu karışımın yaratıcısı Louis Dobermann adındaki Alman bir vergi tahsildarıdır. Dobermann sık sık haydutlarla dolu bölgelerde yolculuk yapmak zorunda kalıyordu ve ortaya çıkabilecek her türlü durumda koruma ve bekçilik yapmaya yetecek bir köpek üretmek istedi. Üreticisinin ismini de koruyarak Doberman ilk defa 1876’da bir köpek yarışmasında halka tanıtıldı ve hemen büyük bir ilgi ve başarı kazandı. Erkek ve dişiler arasında mizaç farkı vardır. Yükseklik erkeklerde 66-71 cm., dişilerde 61-66 cm’dir. Ağırlık 30-40 kg. kadardır.

Doberman Köpeği Karakteri:

Aileye karşı sakin, duyarlı ve duygulu, ancak yabancılara karşı kuşkucudurlar. Erkek son derece zeki, ancak aceleci ve genellikle saldırgandır. Bu nedenle enerjik bir efendi tarafından yönetilmesi gerekir. Kötü Doberman yoktur, kötü Doberman sahibi vardır, sözü buradan gelir. Doberman’ın kişiliği iki yaşından sonra da gelişmeye devam eder. Bununla birlikte köpek on ile on iki aylıkken sıkı eğitime başlanmalıdır. Uzun ömürlüdür. On beş, hatta yirmi yıl yaşayabilir. Bekçi ve muhafız köpeği olarak kullanılan Doberman, yüz yılı aşan bir süre içinde bu görevleri yerine getirmeyi sürdürmüştür. Polis köpeği olarak, orduda (Deniz Kuvvetleri Doberman’ı pusu bulma işinde kullanmıştır) ve her türlü endüstriyel tesisin korunmasında kullanılmıştır.

Bir yüzyıldır mükemmel bir bekçi köpeği olarak üretilen Doberman Pinscher şaşırtıcı derecede azimli olmasının yanı sıra enerjik ve güçlü bir ırktır. Çok yönlü, oldukça zeki ve eğitimi kolaydır. Kararlı, korkusuz ve kendine güvenen, ancak asla vahşi bir köpek değildir.

Doberman Köpeği

Doberman Köpeği Eğitimi

Ailesi ile birlikteyken asil, sadık ve sevgi doludur. Aile üyelerine fiziksel olarak da yakın olmak ister. Doberman koruyucu ve kendini ailesine adayan oldukça insana dönük bir köpektir. Doberman ondan korkmayan ve onda saygı uyandırarak onu disipline edebilecek bir sahibe gereksinim duyar. Doberman kendi haline bırakıldığında istediklerini yapmada biraz fazla kararlı olacağından tüm aile üyelerinin onu kontrol edecek bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekir. Doberman, doğal olarak koruyucudur ve iyi bir koruma köpeği olması için dışardan ek bir eğitime ihtiyacı yoktur. Aksine aşırı korumacılığın önüne geçmek için erken yaşta çok iyi sosyalleştirilmelidir.

Dobermanın iyi bir ev köpeği olması için düzenli ve tutarlı bir şekilde eğitilmesi gerekir. Eğitim pozitif yönlendirme yöntemiyle yapılmalıdır. Dişi Dobermanlar erkeklere göre eğitim açısından daha inatçıdır. Dobermanların saldırgan olduğuna dair bir ünleri olmasına rağmen bu yanlış bir bilgidir. Bu köpekler büyük ve koruyucu köpeklerdir. Doberman Pinscher iz sürme, bekçilik, koruma, polis ve ordu görevleri, arama ve kurtarma, terapi köpekliği, itaat yarışmaları olmak üzere yeteneklerini sergileyebileceği pek çok alanda kullanılabilir. Diğer köpeklere olan saldırganlığı AKC standardında kabul edilir.

Genel olarak dominant bir ırk olsa da bireyler arasında karakter bakımından büyük farklar vardır. Bazıları oldukça munis bile olabilir. Bazıları tüm bir aileye bazıları ise tek bir insana bağlanır. Sahibiyle sürekli iletişim halinde olmak ister. Ailesiyle birlikte olmalı; arka bahçeye terk edilmemelidir.

Doberman Köpeği Egzersiz İhtiyacı:

Doberman, enerjik bir ırktır ve sık ve yoğun egzersize gereksinim duyar. Tüy Bakımı: Doberman çok az tüy bakımına gereksinim duyar ve orta derecede tüy döker.

Doberman Köpeği Nerede Yaşar:

Doberman Köpeği evde beslenirmi: Dişiler erkeklere nazaran apartman hayatına daha kolay uyum sağlarlar, ancak her ikisinin de günlük sinirsel enerjilerini boşaltmaları gerekir. Yeterli egzersiz sağlanırsa apartmanda yaşayabilirler; fakat çevresi çitlerle çevrili en az orta büyüklükte bir bahçede daha mutlu olur. Dobermanlar soğuğa karşı duyarlı olduğundan bahçe köpeği değillerdir.

Doberman Köpeği Hastalıkları:

Mide dönmesi, Kalça displazisi, Konjenital kalp rahatsızlıkları, Cervical Spondylitis, Orta yaşlarda şişmanlık. Yaşam süresi:13 yıl

Doberman Köpeği Kökeni:

Bu ırkın geçmişi çok eskiye dayanmaz. Biraz Beauceron ve İngiliz Tazı kanı da dahil olmak üzere muhtemelen Danua, Alman Çoban Köpeği ve Rottweiler ve Pincsher çaprazlanarak 1860’larda Almanya’da geliştirildi. Bu karışımın yaratıcısı Louis Dobermann adındaki Alman bir vergi tahsildarıdır. Dobermann sık sık haydutlarla dolu bölgelerde yolculuk yapmak zorunda kalıyordu ve ortaya çıkabilecek her türlü durumda koruma ve bekçilik yapmaya yetecek bir köpek üretmek istedi. Üreticisinin ismini de koruyarak Doberman ilk defa 1876’da bir köpek yarışmasında halka tanıtıldı ve hemen büyük bir ilgi ve başarı kazandı.

Doberman Köpeği neden kuyruğu kesilir:

Köpeklerin kuyruk kesimi hakkında gerekli bilgiyi BURADAN alabilirsiniz.

Doberman Köpeği kaç yıl yaşar:

Doberman köpeklerinin ortalama yaşam süresi 13 yıldır.

Doberman Köpeği kaç ayda doğurur:

Doberman köpeklerinin hamilelik süresi 63 gündür. Yani doberman köpekleri ortalama 2 ayda doğururlar.

Doberman Köpeği kaç tane yavru yapar:

Doberman Köpekleri bir batında ortalama 7-8 yavru doğururlar

Doberman Köpeği Diğer İsimleri:

Doberman Pinscher, Dobermann, Dobe, Warlock Doberman.

Doberman Köpeği Sınıflandırma:

Sürü koruma.

Doberman Köpeği Omuz Yüksekliği:

Erkek 66-71, Dişi 61-66 cm.

Doberman Köpeği Ergin Ağırlığı:

30-40 kg.

Doberman Köpeği Post Rengi:

Ana vücut rengi siyahtır ve siyah üstüne açık kahverengi, siyah-beyaz kırçıl, kırmızı, boz ve beyaz renklerden meydana gelen bölgeler bulunur.

Doberman Köpeği Irk Özellikleri:

Orta boylu, kare vücutlu, kompakt yapılı ve kaslıdır. Başı uzundur. Çeneleri makas ısırışlıdır. Kulakları büyüyünce sarkıktır ancak geleneksel olarak yaklaşık 4 aylık iken kulakları dik duracak şekilde şekil verilerek kesilir.

Doberman Köpeği Kullanma Alanı:

Geçmişte haydutlardan korunmak amacıyla koruma maksatlı bekçi köpeği olarak yetiştirilmiştir. Günümüzde ise iz sürme, bekçilik, sürü koruma, polisiye ve askeriye hizmetleri, arama-kurtarma, terapi, itaat yarışmaları ve avköpeği olarak yetiştirilmektedir.

Tanınma:

DPAA, CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, CCR, APRI, ACR, DRA, NAPR, ACA.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.