Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Dev Schnauzer Çoban Köpeği
Dev Schnauzer Çoban Köpeği

Dev Schnauzer Çoban Köpeği

Schnauzer-Giant Köpeği

Çoban Köpeği Genel özellikleri:

Dev Schnauzer Çoban Köpeği ”Schnauze” kelimesi Almanca burun kısmı demektir. Dev Schnauzer ilk olarak Bavyera’da sığırların sürülmesinde kullanıldı. Daha sonra polis ve askeriye tarafından koruma köpekliğine terfi etti. Dev Schnauzer, gür kaşları, sakalı ve bıyığı ile iri ve güçlü bir köpektir. Standart Schnauzer’ın daha büyük bir versiyonu gibidir. Sert ve telsi bir dış; yumuşak ve sık bir iç kürkü vardır. Yüksekliği ile uzunluğu köpeğe kare görünüm verecek şekilde birbirine eşittir. Güçlü ve kavisli boynu omuzlarıyla zarif bir şekilde kaynaşır. Kafasının uzunluğu omuzundan kuyruk sokumuna olan sırt çizgisinin yarısı kadardır. Burun kısmı ve kafasının üst kısmı birbirine paralel birer çizgi oluşturur. Burun iri ve siyahtır. Gözler oval ve koyu kahverengidir. Dişler makas ısırışı ile kapanır. Ön bacaklar yere dik ve birbirine paraleldir. Kürk siyah ya da gri kırçıllı olabilir.

Dev Schnauzer Çoban Köpeği Karakteri :

Dev Schnauzer çocuklarla arası iyi olan güvenilir bir köpektir. Bu ırk sahibinin yaşam tarzına uyum sağlayabilen sadık ve iyi huylu bir arkadaştır. Oldukça koruyucu bir doğası vardır. Dominant bir ırk olduğundan tecrübeli bir sahibe gereksinim duyar. Disiplinli ve bol ödül içerdiği sürece kolay öğrenir. Dev Schnauzer doğru eğitilirse mükemmel bir aile köpeği olabilir. Dominant yapısı nedeniyle diğer köpeklerle daha yavruyken çok iyi  sosyalleştirilmelidir. Yabancılarla karşı mesafeli olabilir.

Dev Schnauzer Çoban Köpeği

Dev Schnauzer Çoban Köpeği Yaşam Ortamı:

Dev Schnauzer yeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman hayatına uyum sağlayabilir.

Dev Schnauzer Çoban Köpeği Egzersiz İhtiyacı:

Bu enerjik köpek sağladığınız kadar egzersizden, serbest koşudan ve oyundan büyük keyif alacaktır. Günde en az bir kez uzun bir yürüyüşe çıkmalıdır. Yavruyken huzursuzlanmaması için bol egzersiz şarttır.

Dev Schnauzer Çoban Köpeği Bakımı :

Telsi dış tüylerin bakımı nispeten kolaydır; ancak iç tüyler sıktır ve haftalık taranmazsa keçeleşip düğümlenebilir. Yılda iki kez – bahar ve son baharda – tüm tüyler kesilebilir. Küt uçlu bir makasla göz ve kulak çevresi düzeltilmelidir. Bıyıklar yemek sonrası silinmelidir. Köpeğe has kokusu yoktur ve az tüy döker.

Diğer İsimleri:

Munich Schnauzer, Munchener, Russian Bear Schnauzer, Giant Schnauzer, Riesenschnauzer.

Sınıflandırma:

Sürü koruma gütme.

Dev Schnauzer Çoban Köpeği Kökeni:

Bir Almanya ırkıdır. Almanya’nın Wurttenberg ve Bavyera Eyelatlerinde türetilmiştir. “Schnauze” kelimesi Almanca’da burun anlamına gelir ki bu köpeği iri burnundan dolayı bu ad konmuştur.

Dev Schnauzer Çoban Köpeği Omuz Yüksekliği:

Erkek 66-71, Dişi 58-66 cm.

Dev Schnauzer Çoban Köpeği Ergin Ağırlığı:

Erkek 27-48, Dişi 25-34 kg.

Dev Schnauzer Çoban Köpeği Post Rengi:

Saf siyah ve siyah-beyaz kırçıl renkler görülür.

Dev Schnauzer Çoban Köpeği Irk Özellikleri:

İri güçlü ve kompakt yapılı bi ırktır. Standart Şınavutzer Köpeği’nin iri benzeridir. Başı güçlü ve dikdörtgen şekillidir. Makas ısırışlıdır.

Karakteri:

Akıllı ve becerikli bir köpektir. Bir miktar egzersiz yaptırmak onu sakinleştirir. Güvenilir, cesur, sadık, gözüpek ve hareketli bir ırktır.

Kullanma Alanı:

Genellikle Bavyera Eyaleti’nde sığır sürülerinin güdülmesi, askeri ve polis hizmetlerinde kullanılır.

Tanınma: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR, DRA, NAPR.

Dev Schnauzer Çoban Köpeği Hastalıkları:

Doğmasal kalp hastalıkları ( CHD ), Obsesif kompülsif hastalıklar ( OCD ), Mide dönmesi.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.