Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Dachshund Av Köpeği

Dachshund Av Köpeği

Dachsund (Sosis Köpek)

Dachshund Av Köpeği Irk Özelliği

Dachshund Av Köpeği Üç ayrı türü vardır: Kısa tüylü, uzun tüylü ve tel tüylü. Biz en eski ve ve diğer türlerin de atası olan kısa tüylü olanı temel alacağız. En sık görüleni kısa tüylü olanıdır. Bakışlarında enerjik ve dostça bir ifade vardır. Cesur, inatçı, neşeli, duygulu, kompkleksizdir. Tarihi en az 2000 yıl öncesine dayalı saf kan bir Alman ırkıdır. Kısa, uzun ve kaba tüylü olmak üzere 3 tipi vardır.

Dachshund Av Köpeği Kökeni :

  1. Yüzyıl’da yaygınlaştı, 19. Yüzyıl’ın sonunda mükemmelleştirildi. Bir firavunun mezarında resminin görülmesi geçmişinin belki 5000 yıl önceye kadar uzandığını göstermektedir. En eski cinsin ismi Teckel’dir ve Almanlar bu tarihi Mısırlı ismini muhafaza etmişlerdir.

Dachshund cinsi köpekler temel kökenleri ve karakteristik özellikleri aşağı yukarı aynı olmakla beraber kendi içlerinde birkaç türe ayrılırlar. Sosis Köpek Türleri: Bu farklılık en belirgin olarak tüy renkleri ve yapısından gözlenebilir. Uzun Tüylü Dachshund, kısa tüylü türden daha sakin ve uysaldır, daha az havlar. Yumuşak, ipeksi ve parlak tüyleri gövdesinin altına kadar uzanır. Tüylerinin kalınlığı onu soğuktan korur. Tüy rengi kızıl, siyah kızıl veya ender olarak kahve-kızıldır. Güzelliği nedeniyle, neredeyse sadece insana arkadaşlık eden köpek olarak kullanılır. Koku alma duyuları çok gelişmiştir. 48 saat öncesine ait izleri bile hassas burunlarıyla tespit ettikleri bildirilmiştir.Toprak altındaki porsuk ve tilki yuvalarını bulmak da uzmanlık alanlarına girmektedir. Ortalama boyu 25, ağırlığı 10 kg civarındadır. Baş yapısı uzun, gözler oval kahverengi tonlarındadır. Uzun, geniş ve sarkık kulaklara sahiptir. Boyun uzun arka bacaklar kısa ve güçlüdür. Kuyruk uzun ve aşağıya doğru sarkıktır.

Dachshund Av Köpeği

Dachshund Av Köpeği Çeşitleri ( Türleri)

Uzun Tüylü Dachshund,

Kısa tüylü türden daha sakin ve uysaldır, daha az havlar. Yumuşak, ipeksi ve parlak tüyleri gövdesinin altına kadar uzanır. Tüylerinin kalınlığı onu soğuktan korur. Her gün fırçalanması gerekir. Muhtemelen, kısa tüylü türün bir spanyelle çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Güzelliği nedeniyle, neredeyse sadece insana arkadaşlık eden köpek olarak kullanılır.

Tel Tüylü Dachshund,

yaklaşık yüz yıllık bir türdür. Kısa Tüylü Dachshund, Schnauzer ve Dandie Dinmont’un çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. Gövdesinin tamamı kaba ve sık tüylerle kaplıdır. İkinci bir tüy tabakası daha vardır. Sakalı sivri, kaşları çalı gibidir. Doguştan sporcu bir cins olduğu için, uzun yürüyüşlere ihtiyacı vardır, zaman zaman ev dışında tamamen serbest bırakılmalıdır. Ancak, bir apartman köpeği olarak da çok değerlidir.

Dachshund Av Köpeği Nasıl Bir Köpektir ve Karakteri:

Dachshund, havlama eğilimi yüksek bir köpek olduğu için bekçi köpeği olarak da kullanılır. Ancak köpek yetiştiricilerinin çoğu bu cinsi zeki ve canlı bir insan dostu olarak çoğaltmayı amaçlarlar.

Dachshund Av Köpeği Neler Yapar:

Hayvanları ininde yakalabilen bir köpektir. Büyük Britanya, Almanya ve İsviçre’de av sporu için kullanılır. Ancak köpek yetiştiricilerinin çoğu bu cinsi zeki ve canlı bir insan dostu olarak çoğaltmayı amaçlarlar.

Dachshund Av Köpeği Bakımı:

Her gün fırçalanması gerekir.

Dachshund Av Köpeği Hastalıkları:

Disk problemleri, Felç, Kalp ve Üriner sistem hastalıkları, Diabet, Kilo alma eğilimi.Yaşam süresi 12-15 yıl

Dachshund Nasıl Eğitilir:

Zeki ve cesur olmakla birlikte inatçı ve eğitimi zor bir ırk olarak bilinmektedir.

Sosis Köpek Havlaması:

Dachshund, havlama eğilimi yüksek bir köpek olduğu için bekçi köpeği olarak da kullanılır.

 

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.