Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Chihuahua (Şivava)

Chihuahua Köpeği Elma biçimli kafası ve küçük çıkık burnu ile ufak bir köpektir. Safkan (Şivava) Chihuahua Köpeği nasıl anlaşılır: Chihuahua Yuvarlak, büyük ve çok koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte gözleri vardır. Irkın ayırt edici özelliği olan kulakları dik taşınır. Yavruların kafa taslarında yumuşak nokta veya “molera” bulunur. Bu boşluk erişkinliğe ulaşıldığında kendiliğinden kapanır. Vücut, yüksek olmaktan çok hafifçe daha uzun ve tıknazdır. Kuyruk sırtta orak biçiminde taşınır. Yaygın kısa tüylü tipinin yanı sıra uzun tüylüsü de vardır. Açık kahve, sarı, kestane rengi, gümüş rengi ve çelik grisi başta olmak üzere her renk olabilir. Düz sırtı ve yere dik basan bacakları ile göründüğünden daha dayanıklıdır.

Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:

Meksika patentli ve dünyanın en küçük köpeklerinden biridir. Bazılarına göre Çin kökenli olup İspanyollar tarafından Meksika’ya götürülmüştür. Meksika yerlileri için kutsal sayılıp mezar ve tapınaklarına gömülürdü. 1890 yılında Meksika başbakanı o devrin dünyaca ünlü opera sanatçısı Adelina Patti’i kabulü sırasında kendisine ortasında bir chihuahua köpek olan bir buket çiçek hediye etmesi ve bu fotoğrafın tüm dünyada yayınlanması bu ırkın popüler olmasına vesile olmuştur. Zeki, meraklı, çevik ve cesurdur. Fare gibi küçük avların yakalanmasında özel bir yeteneğe sahiptir. Her zaman sahibinden ilgi bekler ve sevilmek ister. Soğuğa karşı duyarlıdır. Kış aylarında korunması gereklidir.

Chihuahua Köpeği

Elma şekline benzer bir baş ve birbirinden uzak büyük ve yarasa tipi iki kulağının bulunması tipiktir. Kulaklar yana doğru eğik durur, alarm durumlarında dikleşirler. İri, canlı ve koyu renkte gözler ve etrafı beyaz renkle çevrili koyu renkte ve büyük buruna sahiptir. Kuyruk kalça üzerinde yatık durumdadır. Kısa ve uzun tüylü olmak üzer iki tipi vardır. Kısa tüylüde tüyler sıkı ve parlaktır, uzun tüylüde ise düz veya dalgalı olabilir. Şivava renkleri: Renk olarak kahverengi tonları, gri, gümüş rengi, krem, siyah veya siyah – kızıl karışımı şeklinde olabilir. Yükseklik 15-20, ağırlık 3 kg civarındadır. Havlama, boğuk homurdanma veya hafif hırıldanma şeklindedir. Küçük cüsseli olduğu için günlük yemeğini üçe bölerek verilmesinde yarar vardır.

Chihuahua Köpeği Karakteri:

Chihuahua iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına imkan verir. İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır. Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister. Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitif pekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Şivava neden ısırır: Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder. Chihuahua’nın diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı şüpheciliği kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir. Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir Chihuahua her ırktan köpekle anlaşabilir.

Chihuahua Köpeği Kökeni :

Chihuahua Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır. Meksika’ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye Çin’den getirilmiştir. Avrupa’ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır. Chihuahua adını Meksika’nın aynı adlı eyaletinden almıştır. Bu ırk, eski Güney Amerika yerlilerince kutsal kabul edilmekteydi. Bazıları bir insanın avucunun içine bile sığabilir. Yarışmalarda uzun kürklü tipi aynı köpek olmasına rağmen kısa tüylü olanlardan ayrı değerlendirilir. Chihuahua popüler ve ekonomik bir ev köpeğidir.

Chihuahua Köpeği Nerede Yaşar:

Chihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur.

Chihuahua Köpeği Egzersiz İhtiyacı :

Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır.

Chihuahua Köpeği Bakımı :

Düz ve kısa tüylü olanı haftalık bakımla temiz tutulabilir. Uzun kürklü olanlar yumuşak bir tarakla hergün fırçalanmalıdır. Her iki tipte kulak ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanabilir. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa tutulmalıdır. Şivava tüy döker mi: Irk orta derecede tüy döker.

Chihuahua Köpeği Hastalıkları:

Kornea kuruluğu, Glaucoma, Diz kapağı çıkıkları, Diş eti problemleri, Soğuk algınlığı, Stres, Romatizma. Şivava Ömrü yaklaşık 15 – 17 yıldır.

Chihuahua Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular:

Chihuahua (Şivava) Köpeği apartmanda beslenir mi:

Chihuahua evde beslenir mi: Chihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur.

Chihuahua (Şivava) Köpeği hangi ülke:

Meksika patentli ve dünyanın en küçük köpeklerinden biridir. Bazılarına göre Çin kökenli olup İspanyollar tarafından Meksika’ya götürülmüştür.

Chihuahua (Şivava) Köpeği kaç yavru doğurur:

ortalama 3-4 arası yavrularlar ama daha fazlada olma ihtimali de var.

Chihuahua (Şivava) Köpeği kaç yıl yaşar:

Yaşam süresi yaklaşık 15 – 17 yıldır.

Chihuahua (Şivava) Köpeği kaç kilo:

Yükseklik 15-20 cm, ağırlık 3 kg civarındadır.

Chihuahua (Şivava) Köpeği kac ayda dogurur:

Her çiftleşen köpek kesin hamile kalmış denilemez. Köpeğiniz hamile kaldıysa, hamilelik süresi ortalama olarak 62 gün sürecektir. 62 gün sonunda köpek yavrulamaya başlayacaktır. Köpeğinizin birden fazla yavrusu olacaksa, doğum 24 saate kadar sürebilir.

Chihuahua (Şivava) Köpeği nasıl bir köpektir:

Hayat Dolu, Bağlı, Cesur, Atik, Quick bir köpektir.

Chihuahua (Şivava) Köpeği nasıl eğitilir:

Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitif pekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder.

Chihuahua (Şivava) Köpeği nasıl yıkanır:

Her iki tipte kulak ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanabilir.

Chihuahua (Şivava) Köpeği ne kadar büyür:

15-20 cm’ye kadar büyürler.

Chihuahua (Şivava) Köpeği ne zaman çiftleşir:

Köpeklerde ilk çiftleşme dönemi altı aylık iken olur  çiftleşme belirtileri vajinada büyüme kabarma olur damlalar şeklinde vajinada kanama görülür bazı köpeklerde kanama aralıkları uzun aralıklarla olduğundan fark edilmeyebilir  bunu tam öğrenmek için köpeğinizi  beyaz bir bez, kağıt, selpak, havlu gibi malzemelerin üzerine oturmasını sağlayın bir kaç dakka sonra malzemede kan görürseniz  çiftleşme dönemi gelmiş demektir. çiftleşme yaşı dişilerde en uyğun 2 yaşında olmalıdır 2 yaşından önce çiftleşen dişilerde genelde ölüm vakaları sıkça görülür erkek köpeklerde ise çiftleşme dönemi 16 aydan küçük olmamalıdır daha küçük erkeklerde çiftleşme yapıldığında kendi ırkına göre boydan fark edilir derecede boy kısalması görülür tam bir büyüme göremezsiniz.  çiftleşme dönemi gelmiş dişileri kanamadan itibaren 25 gün erkek köpeklerden saklayınız koruma altına alınız.

Yavru Chihuahua (Şivava) Köpeği ne yer:

Doğru mama kullanımı köpeğinizin yaşına göre değişiklik gösterir. Örneğin, yavru köpeklerin çabucak büyüyebilmeleri için ilk 5 ayda doğru miktarda kalori almaları gerekmektedir. Büyüme çağında köpekler kalsiyum, protein ve diğer gerekli besin değerlerini yeteri kadarda almalıdırlar. Öte yandan, yetişkin köpekler ise yüksek miktarda lif içeren ürünler almalıdırlar fakat yüksek miktarda kalori de köpeğinizin kilo almasına yol açar. Yetişkin köpeklerin ihtiyaçları gün içinde tükettikleri enerji ve ne kadar hareketli olduklarıyla orantılı olarak değişkenlik gösterir. Köpeğinizin boyutu da belirleyici faktördür, örneğin büyük ve küçük köpeklerin psikolojik ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Küçük köpekler, büyük köpeklerden daha çok enerji harcadıkları için buna orantılı bir mama kullanılması gerekmektedir. Mamaların tane büyüklükleri de küçük ve büyük köpeklerde farklılık gösterir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Shih Tzu Köpeği

Shih Tzu Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Shih Tzu1.1 Shih Tzu Köpeği Irk Özelliği:1.2 Shih Tzu Köpeği Kökeni:1.2.1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.