Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpek Irkları / Yabancı Köpek Irkları / Cavalier King Charles Köpeği
Cavalier King Charles Köpeği

Cavalier King Charles Köpeği

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Köpeği Irk Özelliği:

Cavalier King Charles Köpeği İngiltere Kralı II. Charles’ın favorisi olan eski Toy Spaniellerin görüntüsüne sahip yeni bir Toy Spaniel ırkıdır. Küçük veCavalier King Charles Spaniel güzel bir köpek olan Cavalier, düz bir kafatasına ve konik bir burun yapısına sahiptir. Gözleri yuvarlak ve canlı, fakat dışa çıkıntılı değildir. Kulakları uzun, düşük ve tüylüdür. Uzun, ipeksi güzel bir kürke sahiptir.

Tüy yapısı uzun, ince, düz veya hafif dalgalıdır. Kürk rengi siyah-ten, triolor (üç renk) veya Blenheim denen inci beyazı üzerine koyu kestane renklerde olabilir. Blenheim köpeklerde baş üzerinde kulakların arasında koyu kestane renk olması arzu edilir. Kuyruk isteğe bağlı olarak kısaltılabilir, fakat normal uzunluğun 1/3’ünden kısa olmamalıdır.

Cavalier King Charles Köpeği Kökeni:

English Toy Spaniel’in bir alt tipi olan King Charles ile Cocker Spaniel arasında yapılan çaprazlamalar sonucu elde edilmiştir. Yetiştiriciler, Kral II. Charles’ın portrelerinde görülen güzel Toy Spanielleri andıran köpekler yetiştirmeyi amaçlamışlardır. 1920’lerde Londra’da yapılan bir showda King Charles ırkından uzun burunlu olanlara ödül verilerek Van Dyck’in tablolarında görülen köpeklere çok benzeyenler seçilmiş ve ırkın elde edilmesinde kullanılmışlardır.

1940’larda bu köpekler ayrı bir ırk olarak kabul edilmiş, 1980 yılında UKC tarafından resmi olarak tanınmış, 1996’da ise AKC tarafından Toy grubuna dahil edilmiştir. Yapı olarak Pug burunlu King Charles Spaniel’den farklı olsa da isim benzerliği nedeniyle zaman zaman karışıklıklar yaşanmaktadır.

Cavalier King Charles Köpeği Karakteri:

Cavalier King Charles Spaniel canlı, hareketli, coşkulu bir köpektir. Coşkusunu en güzel şekilde heyecanla kuyruk sallayarak belli eder. Sportif ve dışa dönük bir ırktır. Korkusuzdur ve sahibini memnun etmekten hoşlanır. Yeterince zeki bir ırk olan Cavalier, eğitimi kolay, nazik, itaat eğitimine başarıyla yanıt veren bir ırktır. Diğer köpeklerle ve petlerle iyi anlaşır.

Bu ırk pet olarak yetiştirilmiş olmasına rağmen köken aldığı ırkların avcılık içgüdülerini taşır. Koku ve görme duyusu kuvvetlidir. Bazen ilgisini çeken bir kokunun veya bir hayvanın peşine düşebilir, bu nedenle güvenli olmayan çevrelerde tasmasız dolaştırılmamalıdır. Belli yaşın üstündeki çocuklarla daha iyi anlaşır. Uysal, Hareketli, Neşeli, Sahibini memnun etmekten hoşlanır, Zeki, Nazik, İtaatkardır. İlgiyi üzerinde tutmaktan çok hoşlanır.

Cavalier King Charles Köpeği

Cavalier King Charles Köpeği Nerede Yaşar:

Ev içinde orta derecede aktif olduğundan küçük bir bahçeye çıkış imkanı gereklidir. Çok sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. 9-14 yıl kadar yaşar.

Cavalier King Charles Köpeği Egzersiz İhtiyacı:

Adaptasyon yeteneği kuvvetli bir ırk olan Cavalier King Charles ailenin sağlayacağı egzersiz imkanlarına uyum sağlayacaktır. Parkta özgürce koşup oynayacağı saatlerden mutlu olur.

Cavalier King Charles Köpeği Bakımı:

Düzenli olarak fırçalanması ve taranması gerekir. İhtiyaç duyulduğunda banyo veya kuru şampuanla yıkanabilir. Özellikle kulaklardaki ince tüyler dolaşmaya ve düğümlenmeye yatkındır. Kulak içindeki ve parmak aralarındaki tüyler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Banyo sonrasında tamamen kurutulmalı ve vücudun ısısına dikkat edilmelidir. Gözler bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığı yönünde takip edilmelidir. Cavalier orta derecede tüy döken bir ırktır.

Cavalier King Charles Köpeği Hastalıkları:

Obesite, Genetik kalp problemleri, Kalıtsal görme bozuklukları, Diz kapağı çıkığı, Kulak enfeksiyonları.

Cavalier King Charles Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular:

Cavalier King Charles boyutları:

Dişi: 30 – 33 cm (Yetişkin), Erkek: 30 – 33 cm (Yetişkin)

Cavalier King Charles Köpeği aşı takvimi:

Köpeğiniz 2 aylıkken aşıları başlıyor , köpeklere uygulanan 4 adet aşı vardır. Bunlar;

1-Karma
2-Corona
3-Bordotella
4-Kuduz 

İlk olarak Corona ve Karmayı beraber yapılıyo( Corona 1- Karma 1 ), bunların tekrarı 15-21 gun içerisinde sonra yapılmalıdır Corona 2 – Karma 2 ). İlk aşıdan 3-4 gün sonra Bordotella aşısını ( Bordotella 1 ) yapılıor, bunun tekrarı yine15-21 gün sonra yapılıyor( Bordotella 2 ).  3 aylıkken ise Kuduz aşısı yapılmalıdır. Bu takvim gözünü korkutmasın bunlar bebek olduğu için sonrası rahat, Yetişkin bir köpekte ise senede bir defa Karma aşı, iç parazit, ve Kuduz aşıları tekrarlanır.

Cavalier King Charles Köpeği apartmanda beslenir mi:

Apartman yaşamı için uygun bir ırktır.

Cavalier King Charles Köpeği çok tüy döker mi:

Cavalier orta derecede tüy döken bir ırktır.

Cavalier King Charles Köpeği evde yalnız kalır mı:

Yalnız kalmayı sevmez. Cavalier yalnız kalmak istemez, özellikle ilgiyi üzerinde tutmaktan çok hoşlanır.

Cavalier King Charles Köpeği ısırır mı:

Bu durumun bir kaç nedeni olabilir.

1-Annesinden ve kardeşlerinden erken yaşta ayrılmış olması
2-Dışarı çıkamaması nedeniyle fazla enerji birikmiş olması
3-O yaştaki yavrular için eller ayaklar,pantolon paçaları kısacası hareket eden her şey,ısırması için hedeftir..

Şu an yaptığı şeyin sadece oyun oynamak olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle bu oyuna dahil olmayın.

Ne yapabilirsiniz?

1- Ayakta dik durup;HAYIR komutunu ya da Şşşşt sesi ile köpeğinizi sesli olarak uyarabilirsiniz. Fakat enerji birikimi olduğu için ve yavruyu tanımadığımız için bu komutu ciddiye almayabilir. Bu birazda size bağlı durum.

2- Köpeğinize bu durumdayken sakin olmanız gerekir. İçinizden ‘beni ısırır mı, çok can yakıyor’ şeklinde düşünceler geçerse, heyecanlı, tedirgin ruh hallerini bulundurursanız başarı şansınız düşer.

3- Bu durumda fiziksel temasta bulunmanız,ensesinden tutup sallamanız oynadığı oyuna dahil olmanız anlamına gelir.

4- Koltuğunuzun altına oyuncak alıp ayakta yanına gidip, OTUR komutunu öğretebilirsiniz. Otur komutuyla ilgili internette sayısız görsel, yazılı materyal bulma imkanınız var. Köpeğiniz oturduktan sonra oyuncağı verirsiniz. Böylelikle ısırmasını değil oturmasını ödüllendirmiş olursunuz.

5-İlerde ısırma huyu edinmesinin düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Başarılı bir sosyalizasyon ile, yaşıtları ve daha büyük köpeklerle, insanlarla sosyal ortamlara girdikçe bu davranışını unutacaktır.

Cavalier King Charles Köpeği kaç yıl yaşar:

Cavalier King Charles Köpeği ortalama 9-14 yıl kadar yaşar.

Cavalier King Charles Köpeği kokar mı:

Her köpek gibi Cavalier King Charles Köpeğide kokar. Bunu önlemek için Pet kuaförleri ya da evde banyo (çok sık olmamak kaydıyla) yaptırabilirsiniz.

Cavalier King Charles Köpeği kaç yavru doğurur:

Cavalier King Charles Köpeği ortalama 5-6 yavru doğurur.

Cavalier King Charles Köpeği kedilerle anlaşır mı:

Cavalier King Charles Köpeği kedilerle çok iyi anlaşamaz. Ama gerekli eğitim verildikten sonra problem ortadan kalkar.

Cavalier King Charles Köpeği ne kadar büyür:

Dişi: 5,9 – 8,2 kg (Yetişkin), Erkek: 5,9 – 8,2 kg (Yetişkin)

Cavalier King Charles Köpeği nasıl yıkanır:

İhtiyaç duyulduğunda banyo veya kuru şampuanla yıkanabilir. Banyo sonrasında tamamen kurutulmalı ve vücudun ısısına dikkat edilmelidir.

Cavalier King Charles ölçüleri:

Cavalier King Charles Köpeği Ölçüsü Dişi: 30 – 33 cm (Yetişkin), Erkek: 30 – 33 cm (Yetişkin).

Cavalier King Charles renkleri:

Kürk rengi siyah-ten, triolor (üç renk) veya Blenheim denen inci beyazı üzerine koyu kestane renklerde olabilir.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.