Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
BullMastiff Köpeği

BullMastiff Köpeği

Bull Mastiff

BullMastiff Köpeği, geniş kırışık yüzlü başı ve basık burnu ile oldukça sağlam yapılı Bullmastiff güçlü bir köpektir. Burun siyah ve iridir. Koyu kahverengi, orta büyüklükteki gözleri zeki ve dikkatli bir ifadeye sahiptir. V şeklindeki kulakları düşük ve koyu renklidir. Dişler birbirinin tam üstüne gelecek şekilde ya da hafif alttan konumlu kapanabilir. Kısa sırtı düz ve omuz ile bel arası yere paraleldir. Uca doğru incelen kuyruğu topuklara kadar iner. Kısa ve sert kürkü genellikle yüzde siyah lekelerle kaplan deseni, sarı ya da kızıl olabilir.

BullMastiff Köpeği Genel özelliği:

Kökeni İngilteredir. Mastiffler ile Buldogların çiftleştirilmesiyle 1924’te elde edilmiştir. Erkekler 63,5-68.5 cm. yüksekliğinde ve 50-58 kg, ağırlığındadır. Dişiler 61-66 cm. yüksekliğinde ve 45-54 kg. ağırlığındadır. Avcı ve muhafız olarak çok değerlidir, ordu ve polis faaliyetlerinde yardımcı olur.

 BullMastiff Köpeği

BullMastiff Köpeği Karakteri:

Günümüzde esas olarak en ürkütücü bekçi köpeği ve muhafız olarak kullanılır. Neşeli, korkusuz, dengeli, itaatkar ve duyguludur. Bullmastiff, Mastiff’den daha agresif bir ırktır. Horlama ve salya akıtma eğilimi olabilir. Yavrular erişkin oluncaya kadar biraz sakardır. Bu köpekler ses tonuna karşı çok duyarlıdır. Zor bir ırk değildir ancak disiplinli ve enerjik bir sahibe ihtiyaç duyarlar. Yavruları çok sakar ve oldukça vahşidir, her tarafı dişlemeye bayılırlar. Evde çocuk varsa dikkat gerektirir. Yaşam süresi 10 yıl ve daha az.

Bullmastiff zaman zaman inatçı olsa da iyi huylu ancak dikkatli bir bekçidir. Kışkırtılmadığı sürece sakin, korkusuz ve koruyucudur. Nedensiz saldırmasa da davetsiz misafiri yere yıkar ve onu zarar vermeden orda tutar. Aynı zamanda çocuklara karşı töleranslıdır. Bu köpekler insan sevgisine gereksinim duyar. Bullmastiff aşırı derecede güçlü bir köpektir ve onun için disiplinli ve güçlü bir sahip idealdir. Güvenlik açısından sıkı bir itaat eğitimi şarttır. En azından tasmayı çekmeden yürümesi öğretilmelidir. İnsanlar ve diğer köpeklerle çok iyi sosyalleştirildiğinden emin olunmalıdır. Bullmastiff diğer köpeklere karşı saldırgan ve insanlara karşı mesafelidir. Yavruyken birlikte büyütülürse diğer ev hayvanları ile arası iyidir. Bullmastiff, Mastiff’den daha agresif bir ırktır.

BullMastiff Köpeği Kökeni:

Bu ırk 19. yüzyılda Mastiff ile Bulldog melezlenerek elde edilmiştir. Bullmastiff büyük toprak sahiplerinin arazisindeki kaçak avcıları izlemek, bulmak ve zaptetmek amacıyla üretilmiştir. Sert ve tehdit edici olan bu köpeklere kaçak avcıları yakaladıklarında ısırmamaları öğretilirdi. Bekçilerin bu köpeklere ihtiyaçları azaldıkça gece kamuflajına yardımcı olan koyu kaplan deseni rengin yerine sarımsı açık kahve olanlar popüler olmaya başladı. Av sırasında koruyucu, ordu ve polis görevlerinde yardımcı ve Güney Afrika elmas şirketlerinde bekçi köpekliği yapmıştır. Günümüzün Bullmastiff’i güvenilir bir aile köpeği ve koruyucusudur.

BullMastiff Köpeği Egzersiz İhtiyacı:

Şişmanlamaması için iyi bir beslenme rejimi uygulanmalı ve sık sık yürüyüşe çıkartılmalıdır.

BullMastiff Köpeği Nerede Yaşar:

Aileyle birlikte yaşamayı sever ve aile ortamına gayet iyi uyar. Bullmastiff asla bir yere kapatılmamalıdır.

Bullmastiff, yeterince egzersiz imkanı sağlandığında apartmanda da yaşayabilir. Ev içinde çok hareketli değildir ve küçük bir bahçe de ihtiyaçlarını karşılayabilir. Isı aşırılıklarına karşı hassastır. Egzersiz İhtiyacı Bu köpekler tembel olabileceklerinden düzenli egzersiz onları zinde tutacaktır. Kilo alma eğilimindedirler. Bakımı Kısa ve sert tüylerinin bakımı sadece haftalık fırçalama gerektirir. Büyük gövdesini taşıdığından tırnaklar düzenli kontrol edilmeli ve kısa tutulmalıdır.

BullMastiff Köpeği Hastalıkları:

Kalça displazisi, Göz hastalıkları, Dudak uçukları, Mide dönmesi.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.