Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Boxer Köpeği

Boxer Köpeği

Alman Boxer Köpeği

Boxer Irk Standartları: Boxer Köpeği vücudu kompakt ve güçlüdür. Parlak ve sıkı kürkü beyaz lekelerle Boxer birlikte kahverengi, çizgili ve kızılın çeşitli tonları olabilir. Çoğu Boxer üreticisi beyaz yavrulardan hoşlanmaz. Bazı köpek kulüpleri beyaz Boxer’ları kayıt etmez ve bu rengi yarışmalarda diskalifiye nedeni sayar. Kuyruk genellikle kesiktir ve kulak kesimi isteğe bağlı olarak yapılır. (Kuyruk ve kulak kesimi bazı ülkelerde yasaklanmıştır). Başı vücuduyla orantılı, zarif ve kırışıksız olmalıdır. Alt çenesi yukarı kıvrılarak üst çene hizasını geçer. Ne dişler ne de dil, ağız kapalıyken görünmemelidir. Burun iri ve siyahtır. Gözler koyu renklidir. Boyun uzun, güçlü, adelelidir. Vücut kare şeklindedir. Kuyruk yukarda taşınır. Ön ayakları yere dik ve birbirine paraleldir.

Boxer Köpeği Genel özellikleri:

Kökeni Almanya’dır (1800’lerin sonu) Irk 1850 yılında Münih’de bullenbeisser mastiffi ile bulldogun çiftleştirilmesiyle geliştirildi. Alman orijinine rağmen Boxer ismi köpeğin yumruklamayı andıran dövüş stiline istinaden İngilizlerce verilmiştir. İlk Boxer’lar sert yaratılışlı olsa da ırk bugün oldukça kibar ve duyarlı bir aile köpeğidir. Yükseklik erkeklerde 56-61 cm. dişilerde 52-58 cm’dir.Ağırlık erkeklerde 30-32 kg., dişilerde 24-25 kg’dir. Bu ırkların ilki, ayı avında, ikincisi ise, boğalarla dövüşmek için kullanıldı. Atalarının vahşi içgüdülerinin bu geçmişten kaynaklandığı düşünülmektedir.

Boxer Köpeği Karakteri:

Boxer nasıl bir köpektir: Boxer çok iyi huylu ve sadık bir köpektir, Kin duymaz ve özellikle çocuklarla arası iyidir. Kolay eğitilir polis faaliyetlerinde ayrıca bekçi köpeği, muhafız ve körler için rehber olarak kullanılır. Daha önemlisi sevimli ve canlı bir arkadaş olarak büyük değer taşır. Hoşgörülü, oyuncu bir köpektir. Oldukça enerjiktirler ve yaşlandıklarında bile atletik yapılarını korurlar. Boxer’a çok hareketli olmaması ve insanların üzerine çıkmaması gerektiği öğretilmelidir. Olumsuz sayılabilecek yönleri ise baskın karaktere sahip bir köpek olması, aşırı salya, aşırı hareketlilik ve horlamadır. Yasam süresi 11-14 yıldır.Boxer mutlu, canlı, oyuncu, meraklı ve enerjik bir ırktır. İtaat yarışmaları için uygun bir köpektir. Sürekli aktif olmasının yanı sıra ailesiyle yakın ilişki kurar. Sadık ve sevgi dolu Boxer çocuklarla iyi anlaşmasıyla tanınır. İyi sosyalleştirilmiş bir Boxer ayrıca kendi türü ve diğer ev hayvanları ile de iyi anlaşabilir. Boxer’ın doğası sizi ve ailenizi korumaktır. Tanıdık misafirler ise sevgiyle karşılanır. Her zaman çalışmaya ya da oynamaya hazırdırlar. Boxer’ın bol bol insanlarla olmaya ihtiyacı vardır. Oldukça enerjiktirler ve yaşlandıklarında bile atletik yapılarını korurlar. Boxer’a çok hareketli olmaması ve insanların üzerine çıkmaması gerektiği öğretilmelidir. Bu ırk cesareti ile tanınır ve mükemmel koruma köpeğidirler. Askeri ve polis görevlerinde kullanılır.

Boxer Köpeği

Boxer nasıl eğitilir: Eğitim erken, disiplinli ve tutarlı olmalıdır. Bu ırk dominant bir sahip ister.

Boxer Köpeği Kökeni:

Boxer’ın ataları iki Alman mastif tipi köpekti; Bullenbeiszer ve Barenbeiszer. Bunlar daha sonra güçlü Mastif ve Bulldog’larla çaprazlanmıştır. Başlarda bu köpekler av, boğa dövüşleri ve araba çekiminde kullanılmıştır. Aile ağacındaki bazı Boxer’lar sürü güdümünde kullanılan kasap köpekliği de yapmıştır. Kolay öğrendikleri için sirk köpekliği geçmişleri dahi vardır. 1904’da ilk Boxer kayıtları tutulmaya başlanıncaya kadar üretimler dikkatsizdir. Alman orijinine rağmen Boxer ismi köpeğin yumruklamayı andıran dövüş stiline istinaden İngilizlerce verilmiştir. İlk Boxerlar sert yaratılışlı olsa da ırk bugün oldukça kibar ve duyarlı bir aile köpeğidir. Bekçi köpekliği, koruma, polis ve askeri görevler, arama ve kurtarma, itaat yarışmaları Boxer’ın yeteneklerinden sadece bazılarıdır.

Boxer Köpeği Nerede Yaşar :

Boxer’lar yeterince egzersiz yaptırılırsa apartmanda da mutlu olabilirler. Ev içinde oldukça hareketlidirler ve geniş, çitlerle çevreli bir bahçede daha mutlu olurlar. Aşırı soğuk ya da sıcağa karşı hassas olduklarından iyi bir bahçe köpeği olamazlar. Egzersiz İhtiyacı Aktif, atletik bir ırk olan Boxer günlük sıkı bir egzersiz programına gereksinim duyar. Ayrıca top oyunları ve diğer türden oyunlara da bayılır. Bakımı Boxer’ın kısa tüylerinin bakımı kolaydır. Haftalık fırçalama yeterlidir. Derinin doğal yağını aldığından gerekmedikçe yıkanmamalıdır. Boxerlar temizdirler ve kendilerini kedi gibi temizleyebilirler. Mevsim dönümlerinde orta derecede tüy dökerler.

Boxer Köpeği Hastalıkları:

Cardiomyopathy, Sub-aortic stenosis, Kalça displazisi, Omurga sorunları, Kalp hastalıkları, Allerjiler, Beyaz Boxer’larda sağırlık riski, İleri yaşlarda kanser riski.

Boxerler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Boxer Köpeği apartmanda beslenir mi:

Boxer’lar yeterince egzersiz yaptırılırsa apartmanda da mutlu olabilirler. Ev içinde oldukça hareketlidirler ve geniş, çitlerle çevreli bir bahçede daha mutlu olurlar.

Boxerların kuyruğu neden kesilir:

Baxerlerin kuyruğunun neden kesildiği ile ilgili bilgi almak için BURDAKİ makaleyi okuyunuz.

Boxer Köpeği kaç derecede yıkanır:

Boxer Köpekleri oda sıcaklığındaki su ile yıkanmalıdır.

Boxer Köpeği kaç yıl yaşar:

Boxer köpeklerinin ortalama yaşam süreleri 11-14 yıl arasıdır.

Boxer Köpeği kaç ayda doğurur:

Boxer köpeği ortalama 2 ayda doğum yapar.

Boxer Köpeği kaç yavru doğurur:

Boxer Köpekleri ortalama bir batında 7-8 yavru doğurabilir.

Boxer Köpeği Diğer İsimleri:

Boxer, Deutscher Boxer, German Boxer.

Boxer Köpeği Sınıflandırma:

Sürü koruma.

Boxer Köpeği Omuz Yüksekliği:

Erkek 56-63 cm, Dişi 53-61 cm.

Boxer Köpeği Ergin Ağırlığı:

Erkek 27-32 kg, Dişi 24-29 kg.

Boxer Köpeği Renkleri:

Boz, çizgili, koyu kahverengi, siyah ve maun renkleri sıklıkla beyaz leke ile birlikte bulunur. Beyaz postlu baksırlar bazı köpek kulüpleri tarafından kabul edilmemektedir.

Boxer Köpeği Irk Özellikleri:

Kompakt ve sağlam yapılıdır. Baş vücut ile orantılı bir büyüklüğe sahiptir. Burun kısa ve düz bitişlidir. Burun delikleri geniştir. Alttan ısırışlıdır. Gözleri koyu kahverengidir. Kulak bağlantıları yüksektir. Kulakları genellikle şekillendirilerek kesilir. Postu düz ve kısa kıllardan meydana gelir.

Boxer Köpeği Kullanma Alanı:

Bekçi köpeği, sürü koruma, polisie ve askeri hizmetler, arama-kurtarma, itaat yarışmaları ve performans gösterileri gibi amaçlarla yetiştirilir.

Boxer Köpeği Tanınma:

FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, CCR, CKC, APRI, ACR, DRA, NAPR, ACA.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.