Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Bichon Frise Köpeği

Bichon Frise Köpeği

Bischon Frise

Bichon Frise Köpeği Barbet, Water Spaniel ve Poodle melezlemesiyle 14. yy’da elde edilmiştir. Fransa’ya İspanyol denizcileri tarafından getirilmiş ve 16 yy da sirk köpeği olarak ünlenmiştir. Günümüzde süs köpeği olarak yetiştirilmektedir. Zeki, sevecen, cesur, kolay eğitilebilir, çocuklara dost ve son derece güzel ve alımlı bir ırktır. İyi bir gözcüdür ve fazla havlamaz. Sahibi ve ailesine son derece bağlıdır. 1980’den sonra ünlenmiş ve çok istenen bir ırk olmuştur. Tüyleri beyaz renkte, kıvırcık, çift katlı ve uzundur. Baş yuvarlak, gözler badem şeklinde siyah, burun siyahtır.Yükseklik 25 – 30 cm, ağırlık 5 kg civarındadır. Düzenli olarak banyo yaptırılmalı, tüyler fırçalanmalı ve zamanı gelince tıraş edilmelidir.

Bichon Frise Köpeği Irk Özellikleri:

Bichon frise ırkları insanlarla zaman geçirmeyi ve insanlarla en iyi uyum sağlayan köpek ırklarındandır. Göz alıcı kibarlığıyla da dikkat çeken köpeklerdendir sevimli, zeki, cesur ve canlı köpeklerdir. Eğer aile ortamında sevdiğinizi belli ederseniz bu ırklar oldukça mutlu olur. Sürekli sebepsiz yere havlayan ırklardan değildir. Çocuklar ile tam bir arkadaş ve birlikte güzel zaman geçirebilen köpek ırklardandır. Diğer köpek ırkları gibi oyun oynamayı, koşmayı çok severler. Ve oyun oynarken ısırabilir ama hiç acıtmaz. Kolay eğitile bilen ve inatçılığı fazla olmayan ırklardır.

Bichon Frise Köpeği Nerede Yaşar:

Bichon frise ırkının diğer köpekler gibi egzersiz ihtiyacı çok fazla değildir. Sahibiyle oyun oynarken bile egzersiz ihtiyacını karşılamış olur. Bu yüzden apartman ortamında yaşayabilir. Bahçeli ev olma şartı yoktur.

Bichon Frise Köpeği

Bichon Frise Köpeği Eğitimi:

Bichon frise ırkının eğitimi erkek ve dişilerde farklılık gösterir. Bu ırkların erkekleri eğitim de dişilerden daha iyi öğrenir. Bichon frise ırkı çok akıllı oldukları için eğitimi kolaylıkla fazla zorlanmadan ve eğlenceli şekilde öğrenebilir.

Bichon Frise Köpeği Egzersiz İhtiyacı:

Bichon frise ırkının diğer ırklara göre fazla egzersiz duymamasına rağmen yinede kısa süreli  günlük yürüme ve koşma bu ırklar için önemlidir. Bahçe ortamında oynamayı severler. Ev ortamında da gayet iyi uyum sağlayan köpeklerdir.

Bichon Frise Köpeği Yaşam Süresi:

Bichon frise ırkı ortalama olarak 13 ila 16 yıl arası yaşayabilmektedirler. Ve doğum sırasında bir seferde 4 ila 5 arasında yavruları olur.

Bichon Frise Köpeği Bakımı:

Bichon frise ırkının bakımı oldukça önemlidir. Bu ırkın iki günde bir kürkleri taranmalı ve tarama işlemi oldukça rahat bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Ve her ay düzenli olarak tüyleri kırpılmalıdır. Arka kısımları düzenli olarak hafif ıslak bir bezle silinmelidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.