Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpek Irkları / Yabancı Köpek Irkları / Amerikan Tilki Tazısı Köpeği
Amerikan Tilki Tazısı Köpeği

Amerikan Tilki Tazısı Köpeği

Foxhound

Amerikan Tilki Tazısı Köpeği Saf kan bir İngiliz av köpeğidir. 17. yy’ın ortalarında Fransız ve İrlandalı tazılarla çiftleştirilerek daha zayıf ve hızlı olan Amerikan Foxhound elde edilmiştir. Güçlü kemikli ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Baş orta genişlikte ve uzunlukta, burun uzun ve siyahtır.Gözler büyük, yuvarlak ve kahverengi tonlardadır. Kulaklar sarkık ve başın aşağısında yer almıştır.Göğüs derin ve geniştir. Kuyruk orta uzunlukta ve sırtın üzerine taşınmaz. Bacaklar düzgün ve kaslıdır. Tüyler sık ve kısadır. Rengi beyaz, kahverengi ve siyah kombinasyonu şeklinde olabilir. Sağlam ve dayanıklıdır. Sürü halinde avlanmaya yatkındır. Yaşama süresi 10 yıl kadardır.

Amerikan Tilki Tazısı Köpeği Irk Özellikleri:

Safkan yetiştirilen köpekler arasında bilinen en eski ırklardan biridir. Büyük ve estetik bir tazı olan Amerikan Foxhound, ince, uzun ve düz kemikli ön bacaklara sahiptir. Arka bacaklar ise kalçadan geriye doğru meyillidir.Bu özellik ırka daha fazla sürat ve çeviklik kazandırmaktadır. Uzun, hafifçe yuvarlak büyük bir kafası vardır. Kulakları yassı ve düşüktür. özleri iri, bakışları sıcaktır. Gözler kahverengi veya ela olabilir. Kuyruğu ucu kıvrık şekilde yukarı doğru tutulur. Sert ve kısa tüylere sahip kürkü her renk olabilir. En sık rastlanan kürk renkleri ten ve beyaz, altın ve beyaz, veya siyah – beyazdır.

Amerikan Tilki Tazısı Köpeği KÖKENİ :

Amerikan Foxhound, 17. yüzyılda tilki avının yüksek tabakadaki arazi sahipleri arasında yaygınlaşması sonucu, İngiltere’den getirilmiş İngiliz, Fransız ve İrlanda Foxhoundlar kullanılarak elde edilmiş üstün özelliklere sahip bir tazıdır. 200 yıl öncesinde bu köpeklerin yerli Amerikalıları aramak için kullanıldıklarına ait bilgiler de mevcuttur. Günümüzde hala av köpeği olarak kullanılmaktadır. Bu ırk tilki avında iz takibi, hız, dayanıklılık, çeviklik ve sürü halinde avlanmaya yatkın oluşlarıyla olağanüstü özelliklere sahip bir av köpeği olması yanında aynı zamanda iyi bir bekçi köpeğidir. Amerikan Foxhound AKC tarafından kayda geçen en eski ırklardan biridir. Kanada Kennel Club tarafından 1889’da 32 adet Foxhound tescil edilmiştir.

Amerikan Tilki Tazısı Köpeği

Amerikan Tilki Tazısı Köpeği KARAKTERİ :

Bir ev peti olarak yetiştirilmiş olmamasına rağmen iyi huylu bir tabiatı vardır. İnsanlarla ve diğer köpeklerle iyi geçinir. Ev içinde sabırlı, cana yakın ve nazik bir köpek olan Amerikan Foxhound, av sırasında cesur ve enerjik bir savaşçıya dönüşür. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve sürü halinde avlanmaya alışık olduğu için diğer köpeklerle arası iyidir. Fakat köpek dışındaki hayvanlarla bir araya getirilirken dikkatli olunmalıdır. Amerikan Foxhound’un av için iç güdüleri çok kuvvetlidir ve bir koku aldığında peşinden gidebilir. Bu nedenle ev için eğitimi zor olabilir. Yabancılara karşı sevecen veya korumacı bir yaklaşım gösterebilir. Tanıdık bir koku aldığında bütün neşesiyle tüm emir ve istekleri yerine getirir. Havlamaya ve ulumaya yatkındır.

Amerikan Tilki Tazısı Köpeği YAŞAM ORTAMI :

Amerikan Foxhound apartman ve ev yaşamı için uygun bir pet değildir. Yetişkinlerle ve çocuklarla arası iyi olmasına rağmen bütün günü ev içinde yatarak geçirmesi mümkün değildir. Geleneksel olarak bu köpekler ılıman iklimlerde ev dışında korunaklı bir barınak yapılarak bakılır. Bahçede bakıldığında keskin burnu ve güçlü sesi sayesinde iyi bir bekçi köpeği olur.

Amerikan Tilki Tazısı Köpeği EGZERSİZ İHTİYACI :

Her şeyden önce bir av köpeği olduğu için güvenli bir çevreye ve bol egzersize ihtiyaç duyar. Spor yapmaktan hoşlanan biri için iyi bir spor arkadaşı olabilir. Uzun yürüyüşler veya koşu en uygun egzersizlerdir. Tasmasız bırakılacaksa mutlaka güvenli bir alan dahilinde olmalıdır. Ev içinde çok fazla enerjik olan bu ırk, yeterince egzersiz yaptırılmadığı takdirde çevreyi tahrip edebilir veya huzursuz bir köpek haline gelebilir.

Amerikan Tilki Tazısı Köpeği BAKIMI :

Kısa tüylü ve sert yapılı kürkü kolay fırçalanır. Orta derecede tüy döken Amerikan Foxhound, sadece ölü tüylerin toplanması amacıyla seyrek olarak fırçalanmaya ihtiyaç duyar.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.