Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpek Irkları / Yabancı Köpek Irkları / American Cocker Spaniel Köpeği
American Cocker Spaniel Köpeği

American Cocker Spaniel Köpeği

American Cocker Spaniel

American Cocker Spaniel Köpeği Genel özellik:

American Cocker Spaniel Köpeği English Cocker Spaniel’ in Amerika’ ya götürülmesinden sonra geliştirilen bir ırktır. English Cocker Spaniel’ den biraz daha küçüktür. Cocker ismi Woodcock (çulluk) dediğimiz kuştan gelmektedir. Eskiden kuş avında kullanılmıştır. Bugün daha çok arkadaş olarak ve şov amaçlı beslenmektedir.

Orta-uzun, ipeksi, bol tüylere sahip güzel uzun kulakları olan bir ırktır. Ağız ve çene yapısı derin, biraz uzuncadır. Üst dudaklar aşağı doğru sarkarak alt çeneyi olduğu gibi kapatır. Dişler güçlü ve görüntüsü hoştur.Siyah renkli olanlarda burun daima siyahtır. Fakat diğer renklerde burun siyah veya kahverengi olabilir. Gözler hep ileriye bakar gibidir ve göz kenarları hafifçe ovaldir. Vücudu kompakt bir yapıda, arka tarafı kısa görünüşlü ve ön tarafa göre biraz daha aşağıya meyillidir. Ön bacaklar uzun ve kemikli görünüşlüdür. Siyah, kızıl, devetüyü, siyah üzerine-bej lekeli, beyaz üzerine-bej/siyah gibi çeşitli beden ve tüy rengine sahiptir. İyi bir avcılık yeteneği vardır.

American Cocker Spaniel Köpeği Karakteri:

Neşeli, tatlı ve hassastır. Çocuklarla çok iyi geçinir ve onlarla sanki çocuk olur. İnsanlara karşı saygılı ve hürmetkar olmasına rağmen eğer iyi eğitilmezse laf dinlemez, başına buyruk olurAkıllı ve güvenilirdir. Genellikle tanıdık-yabancı ayırt etmeden insanların yanında her zaman mutludur. Başka köpeklerle birlikte eğitiliyorsa onlar havlarken dikkatleri dağılabilir. Fakat buna rağmen rahat ve iyi bir eğitim alır.

American Cocker Spaniel Köpeği

American Cocker Spaniel Köpeği Yaşam Ortamı :

Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Tabi ki bahçeli bir ev tercih sebebidir. Günlük egsersizi aksatılmadan yaptırılmalıdır. Çalıların içine girmeye çok meraklı ve uzun kulaklı oldukları için dolaştırırken bilhassa böyle yerlerden uzak durulmalıdır.

American Cocker Spaniel Köpeği Bakımı:

Göz ve kulakları hassas olduğu için düzenli pansuman ve temizlik gerekir. Çeşitli tüy kısaltma yöntemleri vardır. Bunlardan biri seçilip uygulanabilir. Ayda bir yıkamak gerekebilir.

American Cocker Spaniel Köpeği Kökeni:

English Cocker Spaniel’ in Amerika’ ya götürülmesinden sonra geliştirilen bir ırktır. English Cocker Spaniel’ den biraz daha küçüktür. Cocker ismi Woodcock (çulluk) dediğimiz kuştan gelmektedir. Eskiden kuş avında kullanılmıştır. Bugün daha çok arkadaş olarak ve şov amaçlı beslenmektedir.

American Cocker Spaniel Köpeği Hastalıkları:

Kalça Displazisi, Katarakt, Gluakom, Diz kapağı çıkığı, Göz kapaklarının içe dönmesi, Göz kapaklarının dışa dönmesi, Deri hastalıkları, Karaciğer hastalıkları, İdrar yollarında taş, Kalp hastalıkları.Yaşam süresi 12-15 yıl kadardır

American Cocker Spaniel Nasıl Beslenir, Ne Yer:

Ben kuru mama veriyorum sulandırarak. 2 günde bir haşlanmış yumurta, haftada 1 elma rendeliyorum. Haftada 1 makarna haşlayıp azcık sütle karıştırıp veriyorum.1/4 muz verdim. Birde pırasa, pirinç,1 diş sarımsak haşladım püre yaptım yağsız yoğurtla karıştırıp verdim.

American Cocker Spaniel Nasıl Eğitilir:

American Cocker Köpek Eğitimi biraz sabır istediği için köpek henüz küçük yaştayken, kötü alışkanlıkları üzerine tam yapışmamışken başlanması gerekmektedir. Bu da yaklaşık olarak köpek 5 – 6 aylıkken gereken bir eğitim anlamına gelmektedir. Bu şekilde hem daha kısa sürede hem de hızlıca eğitimi tamamlanmış olacaktır. Yaşam süreleri ise 12 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Evde beslenmesi çok sakıncalı değildir. Fakat bahçeli bir yerde beslenmesi köpeğin günlük ihtiyacı olan egzersizleri yapması için daha verimli olacaktır. günlük egzersizlerini yapmadığı takdirde kilo alabilir. Kilo alma eğilimi yüksek bir köpek cinsidir.

Americn Cocker’lar ayda bir defa banyo yapma ihtiyacı duyarlar. Ve tüyleri çok uzadıysa tıraş da ettirmek gerekir. Sportif bir ırk grubuna giren bu köpekler dünyaca ünlü birçok kulüp tarafından da onaylanmıştır. Bu kulüplerden bazıları ise AKC, CKC, ANKC, KC, UKC kulüpleridir. Çok hareketli olduğu için kalça çıkığı en çok görülen hastalıklardandır. Diğer yaşaması muhtemel olan hastalıklar ise katarakt, diz kapağı çıkığı, göz kapaklarının dışa dönmesi, karaciğer hastalıkları, idrar yollarında taş ve kalp hastalıkları olabilmektedir. Boyutları küçük olmasına karşın oldukça güçlü ve dayanıklı köpeklerdir. Kış aylarındaki soğuklara oldukça dayanıklıdır. Koruma içgüdüsü ya da bekçilik içgüdüsü olmadığı için yabancıların yanında çok rahat ve mutlu olurlar. Sürekli kuyruk salladıklarını ve neşeli tavırlar sergilediğini siz de görebilirsiniz.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.