Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Alman Çoban Köpeği
Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

German Shephard (Alman Çoban Köpeği)

Alman Çoban Köpeği Irk Özellikleri:

Alman Çoban Köpeği Çenesi kuvvetli ve makas ısırışlıdır. Gözleri orta irilikte ve kahverenklidir. Bakışları son derece kendinden emindir. Kulakları iri, dik duruşlu ve birbirine paraleldir. Ancak hareket sırasında arkaya doğru yatar. Boynu uzundur ve heyecanlandığında boynunu kaldırır, hareket sırasında aşağı indirir. Kuyruğu tüylüdür ve ayak topuklarına kadar uzanır.

Dünyada en çok tanınan ırklardan biridir. Halk arasında kurt köpeği olarak bilinmesine karşın ataları Alman Çoban Köpekleridir. Binici hocası Stephanitz tarafından yetiştirilmiş 1899’da tescil edilmiştir. En ünlü olanı “Rintintin” dir. 1918’ de Fransa’da hendek içinde Amerikalı bir asker tarafından bulunan bu köpek hollywood’da birçok filimde başrol oynayarak meşhur olmuştur. Günümüzde daha çok arama-kurtarma, refakat, narkotik, görme özürlülerine refakat ve toplumsal güvenliği sağlamak için polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

42 bin tanesi 2. dünya savaşında bekçi ve kurtarıcı olarak kullanılmıştır. Çok gelişmiş koku duyusu, zekası, yeteneği ve cesareti ile ünlenmiştir. Orta uzunlukta bir baş ve hafif öne eğik sivri ve dik kulakları vardır. Kahverengi tonlarında gözler, uzun, büyük ve siyah buruna sahiptir. Tüy rengi sarı, sırt ve vücudun arka tarafına doğru siyah ve kurt grisi rengin olması tipiktir. Kuyruk aşağıya doğru sarkıktır. Yükseklik yaklaşık 60, ağırlık 30 kg civarındadır. Eğitime ve ilgiye ihtiyaç duyar.

Alman Çoban Köpeği Diğer İsimleri:

Alsatian, Alsation Wolf Dog, Berger Allemand, Deutscher Schäferhund, German Shepherd, Schäferhund, GDD. Türkiye’de çok hatalı bir şekilde sık sık “Alman Kurt Köpeği” olarak adlandırılmaktadır.

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği Sınıflandırma:

Sürü gütme.

Alman Çoban Köpeği Kökeni:

Almanya’ya ait bir ırktır. 19. yüzyılın sonlarında Max von Stephanitz worked on this breed. In 1899 he organized a dog show to exhibit this breed in Germany.

Alman Çoban Köpeği Omuz Yüksekliği:

Erkek 60-65 cm, Dişi 55-60 cm.

Alman Çoban Köpeğinin Ergin Ağırlığı:

Erkek 30-40 kg, işi 22-32 kg.

Alman Çoban Köpeği Post Rengi:

Siyah maskesi ve vücudunda siyah bölgeler bulunur. Çok çeşitli post rengine sahip olmasına rağmen, açık kahve-siyah ile kırmızısiyah renkler en sık görülür. Tüm vücudun komple siyah, beyaz, ciğer kırmızısı ya da gök renkli olması az görülür. Ciğer kırmızısı ve gök renkler istenmeyen renklerdir.

 

Alman Çoban Köpeği Karakteri:

Son derece akıllı, eğitilebilir ve itaatkar bir ırktır. Öğrenme yeteneği ve bunu unutmama özelliği konusunda yapılan araştırmalarda her zaman üst sıralarda yer almaktadır.

Kullanma Alanı:

Aslında bir sürü gütme köpeği olarak ıslah edilmiş olmasına rağmen, arama-kurtarma, polis ve askeri amaçlar, mesken koruma ve per hayvanı olarak da çok sık yetiştirilmektedir.

Alman Çoban Köpeği Hastalıkları:

Kalça displazisi, Kan rahatsızlıkları, Sindirim problemleri, Epilepsi, Kronik egzema, Keratitis, Cücelik, Pire allerjisi. Yaşam süresi yaklaşık 12 yıldır.

Tanınma: CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, GSDCA, APRI, ACR, DRA, NAPR, ACA.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Chihuahua Köpeği

Chihuahua Köpeği

Makalede Neler Var ?1 Chihuahua (Şivava)1.1 Chihuahua Köpeği Irk Özellikleri:1.2 Chihuahua Köpeği Karakteri:1.2.1 Chihuahua Köpeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.