Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yetişkin bir köpek satın almanın sakıncaları varmıdır?

Genel bir kural olarak, ergin bir köpek, olarak satın alınmaz. Bunun bazı sebepleri vardır:

  1. Ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, ne kadar ilgi gösterilirse gösterilsin, köpek eski sahibinin fotoğrafını hafızasından silemez ve yeni sahibine tam manası ile bağlanamaz.
  2. Elinde damızlık hayvan bulunduran bir yetiştirici, her zaman en iyi damızlığı elinde tutup, daha düşük kaliteli olanı satmak ister. Düşük kaliteli olanı bir yetiştirici niye alsın?
  3. Köpek bazı kötü huylar edinmişse, bunlardan vazgeçirmek çok zordur. Mesela evdeki kümes hayvanlarına saldırması, her gelenin üzerine atlaması, herkesin verdiğini yemesi gibi.
  4. Adaptasyon problemi ortaya çıkar. Yavru yeni bir çevreye daha kolay uyum sağlar, ama ergin bir köpek kolay alışamayabilir.

Yetişkin bir köpek satın alınacaksa, nelere dikkat edilmelidir?

Eğer dışarıdan erkek veya dişi bir damızlık alınacaksa veya elde birden fazla erkek ve dişi damızlık mevcutta, bunlardan birisi damızlık olarak seçilecekse, bazı noktalara dikkat edilir:

  1. Temel ırk vasıflarını taşımalıdır.
  2. Hayvan tüm organları ile sağlıklı olmalıdır.
  3. Cinsel organları normal görünüşlü olmalı, dişide meme başı sayısı 8 veya 10 olmalıdır. 2 meme başı arasında, ilave meme başı olmamalıdır. Erkeklerin testisleri yerinde olmalıdır.
  4. İyi huylu, sakin tabiatlı olmalıdır.
  5. Önüne yabancı tarafından herhangi bir yiyecek koyulduğu zaman, yememelidir.
  6. Her ne kadar sahibi söylemek istemezse de, yöredeki köpeklerde yaygın bir hastalık veya kalıtsal kusur olup olmadığı araştırılmalıdır. İncelenen köpek, huy, karakter, hastalık, kusur yönünden çevreye, komşularına sorulmalıdır. Bu tip bir şey varsa, genelde gizli kalmaz, söylenir.

Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

ve yapısı nasıldır?

Köpeklerde süt dişi sayısı 28, kalıcı diş sayısı 42’dir. Süt dişleri 4-5 aylıkken düşer, yerine kalıcı dişler çıkar. Bir çenedeki süt dişlerinin dağılımı, önde 6 adet kesici (İncissive), onların iki ucunda 2 adet köpek (Canine), onların gerisinde 6 adet önazı (Premolar) diş bulunur. Bir çenede toplam 14 adettir. İki çenede toplam 28 diş vardır.

Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.