Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / PET HAYVANLARI / Köpek / En Eski Köpek Tipleri ve Yabani Köpekler
En Eski Köpek Tipleri ve Yabani Köpekler

En Eski Köpek Tipleri ve Yabani Köpekler

En Eski Köpek Tipleri ve Yabani Köpekler Nelerdir ?

Milattan 4500 yıl önce bronz çağının başlangıcına ait fosillerden 5 tip köpek belirlenmiştir. Bunlar: Mastifler, Kurt Benzeri Köpekler, Greyhound’ler, Pointer Tipi Köpekler ve Çoban Köpekleridir.

Özel yetiştirme metotları ve doğal gen mutasyonları sonucu bu temel tip köpeklerden günümüzde gördüğümüz yüzlerce köpek ırkı meydana gelmiştir.

Yabani Köpekler

Yabani köpekler en çok kurtlara benzemektedirler. Kurtlar kuzey yarımkürede (Avrupa, Kuzey Amerika, Asya) dağılım göstermektedir. Soğuk bölgelerde yaşayan kurtlar iri, açık renkli ve saldırgan, ılıman bölgelerde yaşayanlar ise küçük cüsseli, daha az saldırgan, renkleri sarı veya açık kahve, karın bölgelerinde daha açık renklidir. İkinci gruptaki vücut rengi, köpeklerde de görülmektedir. Kurtlar insanlara düşman değildir. Kurtların insanlara saldırmaları nadirdir, insanlara dost olduğu durumlar fazladır. Çakallar, grup halinde avlanmalarına rağmen esas olarak diğer yırtıcıların avlarıyla beslenirler.

En Eski Köpek Tipleri ve Yabani Köpekler

Coyote’lar sivri çeneleri, büyük kulakları, kalın kuyruklu yapıları ile kurda çok benzerler. Amerika’nın Grassland wolfs bölgesinde yaşarlar. Bölgede yaşayan insanlar hayvanlarını korumak amacıyla coyoteları avladığı için sayıları gün geçtikçe azalmaktadır. Güney Amerika’da Crab-eating fox ve zorro gibi yabani köpekler yaşamaktadır. Zorro’lar büyük kulaklara, kalın bir kuyruğa ve tıknaz vücuda sahiptirler. Evcil köpeklerin yabani köpekler ile melezlenmesi sonucu doğan yavruların av kabiliyetleri iyi olduğu için yerliler devamlı bu melezlemeyi yapmaktadır. Dingolar, Avustralya’nın yabani köpeğidir. Doğada ender havlayan dingolar evcil hayatta havlamaları sıklaşmıştır.

Yukarıda anlatılan hayvanların hepsi evcil köpeklerin akrabasıdır. Tümü, dış görünüş, davranış ve kendini ifade etmede birbirlerine benzerdirler. Benzeyen bu karakterler; büyüklükleri farklı ama kafatası şekillerinin benzerliği, 42 adet olan diş sayısı, benzer omurga tipi ve sayısı (50-52), irisin daire şeklinde ve büzülmüş olması, güçlü koku alma yetenekleri, aynı hastalıklara duyarlı olmaları, uluma şekli, sevinç, üzüntü ve acıdaki yüz ifadeleri, kızma biçimleri, iki haftalıkken gözlerinin açılmasıdır.

Bazı istisnalar da bulunmaktadır. Bunlar; Kısa tüylü buldog, Toy Chihuahua, Kıvrık kulaklı (Bent eared) setter, Sponiels’dir.Evcil ve yaban köpeği arasındaki benzerliklere rağmen melezlenmeleri sakıncalıdır. Doğan yavruların propotionları iyi olmayabilir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruya tuvalet terbiyesi nasıl verilir? Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir: Tuvalet ihtiyacının belirli bir yere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.